Lacroix: Xhaka është udhëheqës i lindur, e meriton çdo sukses

08.11.2018 10:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lacroix: Xhaka është udhëheqës i lindur, e meriton çdo sukses

Lojtari zviceran i Hamburgut, Leo Lacroix, ka lavdëruar Granit Xhakën, duke cilësuar si një “playmaker të vërtetë”, i cili meriton të luajë për një nga klubet e elitës së futbollit.

Xhaka, 26 vjeç, tashmë ishte konsideruar si një nga mesfushorët më premtues të Evropës kur u largua nga Borussia Monchengladbach në Emirates në vitin 2016.

Ai që atëherë është bërë pjesë kyçe e ekipit të Topçinjve, duke luajtur në çdo lojë të Ligës Premier për klubin sezonin e kaluar dhe duke humbur vetëm një takim deri më tani në sezonin aktual.

Pavarësisht nga mosha e tij relativisht e re, mesfushori është shfaqur edhe në dy Kupat e Botës për Zvicrën, duke ndihmuar helvetikët të kalojnë grupet për herë të parë që nga vitet 1930; dhe Lacroix beson se rëndësia e tij për klubin dhe vendin nuk mund të tejkalohet.

“Unë kam luajtur me Xhakën në ekipet zvicerane të moshave U-18 dhe U-19, pastaj ai shkoi drejt ekipit të parë”, ka thënë fillimisht për Goal.

“Ai ka cilësi të jashtëzakonshme, mund të bëjë dallimin me pasimet e tij, rikuperimin e topit dhe golat e tij. Ai është një udhëheqës [organizator] i vërtetë”.

“Ai është kapiteni i Zvicrës dhe skuadra është ndërtuar rreth tij, ai luan rolin kryesor në Arsenal”.

“Gjithçka që i ndodh atij është e merituar, sepse ai është një punëtor i vërtetë”, përfundoi lojtari zviceran. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Lacroix: Xhaka është udhëheqës i lindur, e meriton çdo sukses

Lacroix: Xhaka është udhëheqës i lindur, e meriton çdo sukses

Dropbox prezanton shtojcat

Dropbox prezanton shtojcat

Penalltia qesharake e akorduar në Sterlingun, rrëzimi i anglezit bëhet hit në rrjetet sociale

Penalltia qesharake e akorduar në Sterlingun, rrëzimi i anglezit bëhet hit në rrjetet sociale

450,000 Bitcoin të konfiskuar: A janë Shtetet e Bashkuara pronari më i madh i Bitcoin-ve?

450,000 Bitcoin të konfiskuar: A janë Shtetet e Bashkuara pronari më i madh i Bitcoin-ve?

Notat e lojtarëve, Plzen 0-5 Real Madrid: Kross, Bale dhe Benzema mbretërojnë në Çeki

Notat e lojtarëve, Plzen 0-5 Real Madrid: Kross, Bale dhe Benzema mbretërojnë në Çeki

Notat e lojtarëve: Juventus 1-2 Manchester United, Ronaldo me vlerësimin më të lartë

Notat e lojtarëve: Juventus 1-2 Manchester United, Ronaldo me vlerësimin më të lartë

ICT Academy trajnime në Cyber Security & Privacy

ICT Academy trajnime në Cyber Security & Privacy

Gazela përpiqej ta shpëtonte të voglin nga kthetrat e shqiponjës, shpeza grabitqare ishte shumë më e fuqishme (Foto)

Gazela përpiqej ta shpëtonte të voglin nga kthetrat e shqiponjës, shpeza grabitqare ishte shumë më e fuqishme (Foto)

Notat e lojtarëve: Manchester City 6-0 Shakhtar Donetsk, shkëlqejnë Mahrez dhe Jesus

Notat e lojtarëve: Manchester City 6-0 Shakhtar Donetsk, shkëlqejnë Mahrez dhe Jesus

Kufjet wireless Xiaomi AirDots janë një klon 30 dollarësh i Apple AirPods

Kufjet wireless Xiaomi AirDots janë një klon 30 dollarësh i Apple AirPods

Notat e lojtarëve, Bayern Munich 2-0 AEK: Lewandowski sundon

Notat e lojtarëve, Bayern Munich 2-0 AEK: Lewandowski sundon

AMD prezanton kartat grafike të para 7-nanometër por nuk janë për ju

AMD prezanton kartat grafike të para 7-nanometër por nuk janë për ju

Po hulumtonte imazhet satelitore të Google Earth, kur zbuloi aeroplanin e rrëzuar në det (Video)

Po hulumtonte imazhet satelitore të Google Earth, kur zbuloi aeroplanin e rrëzuar në det (Video)

Allegri: Është një humbje zhgënjyese, duhej ta mbyllnim më herët dilemën e fituesit

Allegri: Është një humbje zhgënjyese, duhej ta mbyllnim më herët dilemën e fituesit

Fillojnë shitjet e tabletit Chrome OS Pixel Slate

Fillojnë shitjet e tabletit Chrome OS Pixel Slate

Mourinho: Nuk duhet të kisha vepruar ashtu, por më ofenduan për 90 minuta

Mourinho: Nuk duhet të kisha vepruar ashtu, por më ofenduan për 90 minuta