Ky është lloji më i rrallë i personit, a jeni i tillë?

19.11.2020 19:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ky është lloji më i rrallë i personit, a jeni i tillë?

Sipas Carl Jung, lloji i personalitetit që ka kombinime unike të tipareve, të cilat përfshijnë, ndër të tjera, mbylljen, ndjeshmërinë dhe drejtësinë, përbën vetëm një për qind të popullsisë.

Këta njerëz janë nga natyra të qetë dhe të sigurt në bindjet e tyre, dhe ata gjithashtu shprehen karakteristikë se janë gjithmonë të gatshëm për të ndihmuar njerëzit e tjerë.

Ky lloj unik i personalitetit është shënuar me shkurtesën INFJ, dhe u zbulua nga testi Myers Bridges krijuar nga psikiatri i famshëm Carl Jung.

Sot, ky test vlerëson profilin psikologjik të një personi dhe maturimin e tij. Me katër shkallët e saj, ne mund, për shembull, të kuptojmë se si e shikojmë botën, si e perceptojmë atë që na rrethon dhe si lidhemi me njëri-tjetrin.

Ajo bazohet në 8 lloje të personalitetit ekstrovert dhe 8 lloje të personalitetit introvert, dhe INFJ është më e pazakonta nga të gjitha.

Këto janë karakteristikat kryesore të njerëzve të tillë:

Ata janë të përqendruar në ndihmën e të tjerëve

Kanë një qasje idealiste dhe një ndjenjë të fortë të së mirës dhe së keqes. Një nga qëllimet e tyre më të qarta është të ndihmojnë të tjerët, por gjithashtu i frymëzojnë ata në vetë-përmirësimin dhe zhvillimin. Bëjnë miq shumë lehtë dhe janë të shkëlqyeshëm në marrëdhëniet ndërpersonale.

Dinë të ëndërrojnë

INFJ janë ëndërrimtarë të pamëshirshëm. Sidoqoftë, ëndrrat e tyre nuk hyjnë në kategorinë përrallore dhe të pamundura. Ata ëndërrojnë në mënyrë konstruktive dhe të qëllimshme, shpesh duke realizuar ëndrrat e tyre.

Në mjedisin e punës, këta njerëz gjithmonë tregojnë pavarësi, orientim në qëllim, kreativitet të lartë dhe shumë intuitë. Ata gjithashtu shpesh janë të interesuar në art dhe shkencë.

Entuziazmi dhe idealizmi i tyre mund të jetë rraskapitës

Njerëzit me këtë lloj personaliteti kanë vetëm një problem real: shoqërinë. Në botën e sotme, plot padrejtësi, dyer të mbyllura dhe mure që të gjithë duhet t’i kapërcejmë vazhdimisht, nuk është e vështirë të zhgënjehesh me përpjekjet tona. Shpesh ndodh që njerëzit me këtë lloj të heqin dorë dhe të ndalojnë luftën për një kohë – thjesht pasi është jashtëzakonisht rraskapitëse.

Këta njerëz, të cilët nuk përbëjnë më shumë se 1% të popullsisë totale të Tokës, sjellin dritë në errësirën përreth nesh. Këta janë njerëz me ide të qarta, ëndërrimtarë që kanë një qëllim dhe idealistë që vërtet duan t’i bëjnë njerëzit përreth të paktën pak më të mirë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura