Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

29.11.2020 18:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka lëshuar udhëzime të reja për sa i përket ushtrimeve gjatë pandemisë COVID-19. Duke lënë të kuptohet mungesa e stërvitjes, OBSH deklaroi se deri në pesë milionë vdekje mund të parandalohen nëse njerëzit bëjnë jetë aktive.

OBSH deklaroi se njerëzit duhet të ndalojnë përdorimin e pandemisë COVID-19 si arsye për të mos ushtruar. Në vend të kësaj, ajo lëshoi një seri të re udhëzimesh mbi aktivitetin fizik dhe sjelljen ulur duke i nxitur njerëzit të bëjnë një jetë të shëndetshme.

Sipas një studimi, OBSH zbuloi se një në katër të rritur dhe katër në pesë fëmijë përmbahen nga çdo aktivitet fizik.

Sipas OBSH, të gjithë të rriturit duhet të zhvillojnë 2.5 orë deri në 5 orë ushtrime në javë, që do të thotë 30 deri në 40 minuta aktivitet fizik çdo ditë. Organizata ndërkombëtare rekomandoi aktivitet aerobik të moderuar deri në atë të fuqishëm. Fëmijët duhet të kenë të paktën 1 orë ushtrim ose aktivitet fizik çdo ditë. Të rriturit gjithashtu u kërkohet të kryejnë aktivitete forcuese të muskujve. Fëmijët duhet të përqendrohen në ushtrime të ndërtimit të muskujve së bashku me forcimin e kockave, deklaroi OBSH.

Sidoqoftë, ata mbi 65-vjeç duhet të përpiqen të bëjnë stërvitje ose aktivitete që i ndihmojnë të ekuilibrojnë lëvizjet e trupit dhe të arrijnë një koordinim më të mirë, përfshirë ushtrimet për forcimin e muskujve. Kjo do t’i ndihmojë ata të parandalojnë rëniet e shpeshta dhe të përmirësojnë shëndetin e tyre.

Sipas udhëzimeve, gratë shtatzëna dhe pas lindjes duhet të sigurohen që të bëjnë stërvitje prej 20 minutash në formën e ushtrimeve aerobe të moderuara çdo ditë.

Ushtrimet e rregullta do të ndihmojnë njerëzit të menaxhojnë kushtet e mbipeshës, sëmundjeve të zemrës dhe gjithashtu të kontrollojnë diabetin tip 2. Gjithashtu mund të rrisin shëndetin mendor duke zvogëluar simptomat e depresionit dhe ankthit, së bashku me përmirësimin e fuqisë së kujtesës.

Udhëzimet e reja synojnë të ndiqen nga të gjithë ata që janë mbi moshën 5-vjeç, pavarësisht nga gjinia, prejardhja kulturore ose statusi socio-ekonomik.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

Sami Hamiti e Sami Kurteshi ‘rroken’ keq në konferencën e KQZ-së

Sami Hamiti e Sami Kurteshi ‘rroken’ keq në konferencën e KQZ-së

VV e Podujevës: Shoferi i kandidatit të LDK-së po bën presion ndaj votuesve

VV e Podujevës: Shoferi i kandidatit të LDK-së po bën presion ndaj votuesve

​Deri në ora 15:00 në Podujevë votuan 29.76 %, në Mitrovicën e Veriut 30.3 %

​Deri në ora 15:00 në Podujevë votuan 29.76 %, në Mitrovicën e Veriut 30.3 %

Dy persona shoqërohen në polici, fotografojnë votën në Podujevë

Dy persona shoqërohen në polici, fotografojnë votën në Podujevë

16 të vdekur dhe 626 raste të reja me Covid

16 të vdekur dhe 626 raste të reja me Covid

​Kështu duken ekipet lëvizëse që mundësojnë votimin e personave me COVID-19

​Kështu duken ekipet lëvizëse që mundësojnë votimin e personave me COVID-19

Kostoja e lartë e shërimit nga koronavirusi

Kostoja e lartë e shërimit nga koronavirusi

Shqiptarët e veriut apelojnë për dalje masovike në zgjedhje

Shqiptarët e veriut apelojnë për dalje masovike në zgjedhje

​Mbi 2600 persona janë pajisur me leje-qëndrim gjatë vitit

​Mbi 2600 persona janë pajisur me leje-qëndrim gjatë vitit

​MPB sqarohet për shfrytëzimin e veturave zyrtare në zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut

​MPB sqarohet për shfrytëzimin e veturave zyrtare në zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut

PDK në Podujevë: LDK dhe VV po u bëjnë presion votuesve gjatë procesit të votimi

PDK në Podujevë: LDK dhe VV po u bëjnë presion votuesve gjatë procesit të votimi

Ushtari i UÇK-së që i mbushi 16 vjeç në vijat e frontit, Fadil Berisha sjell videon me rrëfimin e jashtëzakonshëm

Ushtari i UÇK-së që i mbushi 16 vjeç në vijat e frontit, Fadil Berisha sjell videon me rrëfimin e jashtëzakonshëm

​Zafir Berisha reagon për shtatoren e Skënderbeut në Prizren: Pa kurrfarë vlere artistike

​Zafir Berisha reagon për shtatoren e Skënderbeut në Prizren: Pa kurrfarë vlere artistike

​Të shtëna me armë zjarri, në një shtëpi në “Ballaban” të Prishtinës kapen armë

​Të shtëna me armë zjarri, në një shtëpi në “Ballaban” të Prishtinës kapen armë

Dimitroviq: Procesi i votimit ka nisur me kohë në veri, qytetarët po respektojnë masat anti-covid

Dimitroviq: Procesi i votimit ka nisur me kohë në veri, qytetarët po respektojnë masat anti-covid