Kuvendi formon Komisionet Parlamentare

13.02.2020 15:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kuvendi formon Komisionet Parlamentare

Kuvendi i Kosovës ka votuar për formimin e 14 Komisioneve Parlamentare – dhjetë komisione funksionale dhe katër të përhershme.

Me 90 vota për, asnjë kundër dhe një abstenim, u votua propozimi për formimin dhe funksionalizimin e këtyre komisioneve, tetë prej të cilave do të udhëhiqen nga partitë në pozitë dhe gjashtë nga partitë opozitare.

Paraprakisht u votua mocioni i PDK-së për Rregulloren e Kuvendit, për t’i hapur rrugë votimit të komisioneve.

“Konfirmohet vlefshmëria e Rregullores së Punës së Kuvendit të Republikës së Kosovës edhe për legjislaturën e shtatë, deri në miratimin e rregullores së re, me përjashtimin e nenit 69, pika 4” thuhej në pikën e vetme të këtij mocioni.

Gjatë qeverisjes së kaluar ishin funksionale 16 Komisione Parlamentare, ndërsa në seancën e sotme ky numër u zvogëlua në 14 me votimin e 2/3 të deputetëve të Kuvendit, aq sa kërkohet për ndryshimin e Rregullores së Kuvendit.

Vendimi për këto komisione u miratua në pjesën e dytë të seancës së parë të rregullt të Kuvendit të Kosovës, pasi ne pjesën e pare votimi dështoi në mungesë kuorumi.

Pjesës së dytë të seancës i parapriu mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, e para ku morri pjesë PDK-ja, ku u arrit konsensusi lidhur me Komisionet Parlamentare.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministri Bislimi: Do t’i luftojmë bordet jokompentete të ndërmarrjeve publike

Ministri Bislimi: Do t’i luftojmë bordet jokompentete të ndërmarrjeve publike

Kurti nga Stantërgu paralajmëron shkarkime të reja

Kurti nga Stantërgu paralajmëron shkarkime të reja

Challandes i palumtur me formatin e play-off’it: E pamundur për tifozët e Kosovës të në përkrahin në finale

Challandes i palumtur me formatin e play-off’it: E pamundur për tifozët e Kosovës të në përkrahin në finale

Albin Kurti në “Süddeutsche Zeitung”: “Projekti për ndryshimin e kufijve ka dështuar, por ideja nuk ka vdekur”

Albin Kurti në “Süddeutsche Zeitung”: “Projekti për ndryshimin e kufijve ka dështuar, por ideja nuk ka vdekur”

Kosnett në Mitrovicë: Kosova është shtet i pavarur dhe i tillë do të mbetet

Kosnett në Mitrovicë: Kosova është shtet i pavarur dhe i tillë do të mbetet

Shënohet sot Dita Ndërkombëtare e Drejtësisë Sociale

Shënohet sot Dita Ndërkombëtare e Drejtësisë Sociale

​31 vjet nga greva e minatorëve të “Trepçës”

​31 vjet nga greva e minatorëve të “Trepçës”

Mot me shi dhe borë

Mot me shi dhe borë

Trumpi e emëron Drejtor të Inteligjencës Kombëtare

Trumpi e emëron Drejtor të Inteligjencës Kombëtare

Çeku: Pas shkarkimit të Bordit të Telekomit duhet të vazhdohet me fazën e llogaridhënies

Çeku: Pas shkarkimit të Bordit të Telekomit duhet të vazhdohet me fazën e llogaridhënies

Qalaj: Ka dyshime se Valdete Bllaca, pasi kishte vrarë familjen, kishte dalë në një lokal në Gjilan (VIDEO)

Qalaj: Ka dyshime se Valdete Bllaca, pasi kishte vrarë familjen, kishte dalë në një lokal në Gjilan (VIDEO)

Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës