Kush thoshte se Bajram Kosumi u bë aksidentalisht kryeministër?

14.01.2020 00:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kush thoshte se Bajram Kosumi u bë aksidentalisht kryeministër?

Ka qenë viti 2005 kur Kosovën e qeveriste koalicioni LDK-AAK, nën administrimin ndërkombëtar.

Kryeministër në atëbotë ka qenë Ramush Haradinaj, por në marsin e këtij viti i erdhi ftesa nga Gjykata e Hagës, e që pasoi edhe dorëheqja e tij nga kryetari i qeverisë.

Në krye të qeverisë erdhi Bajram Kosumi, sot rektor në Universitetin Publik “Kadri Zeka”.

Dorëheqje morale dha edhe ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Ahmet Isufi, i cili ardhjen e Bajram Kosumit e shihte si aksidentale.

“Ka qenë e vështirë kur Haradinaj shkoi në Hagë, të vije një personalitet tjetër në mënyrë normale. Prandaj, ardhja e tij (Bajram Kosumit) është ardhje aksidentale. Normalisht që të gjitha kritikat që kanë vazhduar ndaj z. Kosumi, janë të bazuara në atë se ai erdhi pas z. Haradinaj dhe cilido kryeministër që do të vinte, do të ishte në një pozitë të palakmueshme”, është përgjigjur Isufi, në pyetjen e gazetës “Java” se si e shihte 150 ditëshin e punës së Kosumit, në tetorin e vitit 2005, transmeton Mediafokus.info.

Ndërkohë, për shkak të përfoljeve të shumta të kohës, kryeministri i tanishëm dhe lideri i AAK’së, Ramush Haradinaj, pas lirimit nga Haga në vitin 2008, kishte liruar nga partia e tij Bajram Kosumin dhe Bujar Dugolli.

Të dy sot janë në botën akademike. Kosumi është rektor i Universitetit Publik “Kadri Zeka”, ndërkaq Dugolli, dekan i Fakultetit Filozofik.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Për ndarjen e Kosovës bëhej fjalë për 50 miliardë euro dhe Trepçën si pjesë e Serbisë (Video)

Haradinaj: Për ndarjen e Kosovës bëhej fjalë për 50 miliardë euro dhe Trepçën si pjesë e Serbisë (Video)

Vrau duke goditur me sëpatë 50-vjeçarin, ky është autori i krimit makabër në Korçë

Vrau duke goditur me sëpatë 50-vjeçarin, ky është autori i krimit makabër në Korçë

Haradinaj: Do të kisha qejf unë ta hiqja taksën ndaj Serbisë

Haradinaj: Do të kisha qejf unë ta hiqja taksën ndaj Serbisë

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.7 në Kubë, pritet katastrofa

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.7 në Kubë, pritet katastrofa

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Vrasje për një vend në varreza, e qëllon më sëpatë në mes të qytetit (Video)

Vrasje për një vend në varreza, e qëllon më sëpatë në mes të qytetit (Video)

Vritet një polic dhe dy të tjerë plagosen në Zhur të Prizrenit (Video)

Vritet një polic dhe dy të tjerë plagosen në Zhur të Prizrenit (Video)

Nuk ka marrëveshje LVV-LDK, s’bën punë as QUINT-i

Nuk ka marrëveshje LVV-LDK, s’bën punë as QUINT-i

Presidenti Thaçi e mirëpret planin e Donald Trump për Lindjen e Mesme

Presidenti Thaçi e mirëpret planin e Donald Trump për Lindjen e Mesme

E jashtëzakonshme/Në Kinë nis dhe përfundon spitali brenda 48 orëve

E jashtëzakonshme/Në Kinë nis dhe përfundon spitali brenda 48 orëve

Ende nuk ka marrëveshje, vazhdonë takimi ndërmjet LVV – LDK – QUINT, pa ambasadorin Kosnett

Ende nuk ka marrëveshje, vazhdonë takimi ndërmjet LVV – LDK – QUINT, pa ambasadorin Kosnett

Në Turqi dyshohet për 12 persona të prekur nga coronavirusi

Në Turqi dyshohet për 12 persona të prekur nga coronavirusi

Abazi: Bedri Hamza lexon komunikata, të cilave nuk u beson as vet

Abazi: Bedri Hamza lexon komunikata, të cilave nuk u beson as vet

Këto janë katër pikat kryesore të “Planit për Paqe në Lindjen e Mesme” të presidentit Trump

Këto janë katër pikat kryesore të “Planit për Paqe në Lindjen e Mesme” të presidentit Trump

Nënkryetarët e Kuvendit marrin pjesë në Sesionin e Parë të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Nënkryetarët e Kuvendit marrin pjesë në Sesionin e Parë të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Çollaku: Befasuese, kërkesa e Kurtit për ambasadorët – tërheqjen e Konjufcës do që ta shes si trysni ndërkombëtare

Çollaku: Befasuese, kërkesa e Kurtit për ambasadorët – tërheqjen e Konjufcës do që ta shes si trysni ndërkombëtare