Kush është kompania që do ti marrë Apple 4.5 miliardë dollarë

02.05.2019 13:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kush është kompania që do ti marrë Apple 4.5 miliardë dollarë

Kostoja e marrëveshjes me Qualcomm sot është shumë më e qartë për Apple. Qualcomm parashikon që të fitojë mes 4.5 deri në 4.7 miliardë dollarë nga Apple si rezultat i zgjidhjes së mosmarrëveshjeve mes dy gjigandëve të teknologjisë.

Prej dy vitesh kompanitë kishin ngecur në një përplasje ligjore ku Qualcomm kërkon nga Apple detyrimet e prapambetura të licencimit të teknologjisë dhe Apple akuzonte Qualcomm për praktika të pandershme licencimi.

Vetëm nga licencimi Qualcomm do të marrë 1.23 miliardë dollarë ndërsa pjesa tjetër janë modemët e rrjetit që ky i fundit do ti shesë Apple iPhone.

Megjithatë suksesi i Qualcomm nuk ka për të penguar të ardhurat e majme nga iPhone. Madje marrëveshja mes tyre është një bonus për Apple sepse jo vetëm do të përdorë teknologjinë më të mirë të rrjeteve celulare dhe Wi-Fi por edhe të ketë shansin që të prodhojë një iPhone me teknologjinë 5G.

Apple kishte tentuar më parë ta zëvendësonte me Intel si furnizues me teknologjinë 5G por ky i fundit dështoi disa herë përpara se gjigandi i iPhone të humbiste besimin dhe të tërhiqej. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë