Kurti: Serbëve në Kosovë t’ua heqim frikën nga Beogradi

29.10.2019 23:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti: Serbëve në Kosovë t’ua heqim frikën nga Beogradi

Udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se qeveria e ardhshme e vendit, që ai pritet ta drejtojë, si fitues i zgjedhjeve të 6 tetorit, duhet të ndjejë përgjegjësinë që serbëve të Kosovës t’ua largrohet frika nga Beogradi.

“Në Kosovë tani i kemi 130 mijë serbë. Mbi dy të tretat e tyre jetojnë në jug të lumit Ibër, në Kosovë. Por, përveç kësaj, një moment kohor që më bëri të kuptoj se ndoshta e kemi negluzhuar tejmase çështjen e serbëve lokalë ka një datë të posaçme, 23 dhjetor 2015. Vendimi i Gjykatës Kushtetuese që theksonte se Asociacioni me Shumicë të Komunave Serbe është antikushtetues”, ka deklaruar ai në RTK.

“Të nesërmen nuk kishte fare protesta nga serbët e Kosovës. Pra nuk është se ata e dëshironin këtë, ishte Beogradi. Por ata thjesht frikësoheshin”, ka thënë ai. ”Unë mendoj se ne si shumicë shqiptare dhe ne si shtet i Kosovës, si qeveri e ardhshme, kemi përjegjësinë për t’i mbrojtur serbët, ashtu që ata ta largojnë këtë frikë nga Beogradi”, është shprehur Kurti.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zëvendëskryeministri i parë flet pas marrjes së pozitës

Zëvendëskryeministri i parë flet pas marrjes së pozitës

Kurti qeverisë së re: “Qeveri koti”, nuk do ta bëjë pranim-dorëzimin e detyrës tek një njeri që e kam shkarkuar

Kurti qeverisë së re: “Qeveri koti”, nuk do ta bëjë pranim-dorëzimin e detyrës tek një njeri që e kam shkarkuar

Mustafa: Sot përcollëm një ekspoze të qartë, me orientime vizionare të kryeministrit tonë

Mustafa: Sot përcollëm një ekspoze të qartë, me orientime vizionare të kryeministrit tonë

Kurtz uron Hotin: Do të vazhdojmë ta përkrahim Kosovën në rrugën e saj evropiane

Kurtz uron Hotin: Do të vazhdojmë ta përkrahim Kosovën në rrugën e saj evropiane

Avdullah Hoti nesër merr zyrtarisht detyrën në zyrën e kryeministrit

Avdullah Hoti nesër merr zyrtarisht detyrën në zyrën e kryeministrit

Rama: Rrugëtim të mbarë qeverisë së re dhe opozitës në Kosovë

Rama: Rrugëtim të mbarë qeverisë së re dhe opozitës në Kosovë

LVV: Ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm të Veron Hasanit

LVV: Ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm të Veron Hasanit

Tahiri: Prej një kryeministri arrogant në uzurpim e keqqeverisje, në një kryeministër të pafuqishëm

Tahiri: Prej një kryeministri arrogant në uzurpim e keqqeverisje, në një kryeministër të pafuqishëm

19 raste me Covid-19 sot në Kosovë, 24 të shëruar

19 raste me Covid-19 sot në Kosovë, 24 të shëruar

Ndryshime në Kuvend: Rikthehet Ismet Beqiri, mbetet pa mandat Lumir Abdixhiku

Ndryshime në Kuvend: Rikthehet Ismet Beqiri, mbetet pa mandat Lumir Abdixhiku

Shifrat në rritje me COVID-19 nxisin përplasjet për datën e zgjedhjeve

Shifrat në rritje me COVID-19 nxisin përplasjet për datën e zgjedhjeve

​Dorëhiqet nënkryetari i Ferizajt

​Dorëhiqet nënkryetari i Ferizajt

Hoti para dy vitesh për Listën Serbe: Instrument i Beogradit, çdo qeveri e varur prej tyre është jo-stabile

Hoti para dy vitesh për Listën Serbe: Instrument i Beogradit, çdo qeveri e varur prej tyre është jo-stabile

Thaçi pas votimit të Qeverisë Hoti: Kurti të heq dorë nga barrikadimi në zyrën e uzurpuar

Thaçi pas votimit të Qeverisë Hoti: Kurti të heq dorë nga barrikadimi në zyrën e uzurpuar

Donika Kadaj: Qe pse nuk e votova Avdullah Hotin

Donika Kadaj: Qe pse nuk e votova Avdullah Hotin

Haxhi Shala pritet të aderoj në AAK

Haxhi Shala pritet të aderoj në AAK