Kurti Prodhuesve: Ju jeni shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, nga Qeveria që unë e drejtoj do ta keni vëmendjen maksimale

19.02.2020 10:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti Prodhuesve: Ju jeni shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, nga Qeveria që unë e drejtoj do ta keni vëmendjen maksimale

Kryeministri i vendit, Albin Kurti në Konventën e prodhuesve të organizuar nga Klubi i Prodhuesve të Kosovës (KPK) tha se prodhuesit janë pjesa më e rëndësishme e shoqërisë, të cilët përkundër vështirësive kanë vazhduar të investojnë në Kosovë.

Kurti prodhuesit vendor i ka quajtur shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, ndërsa premtoi se do ta kenë vëmendjen maksimale të qeverisë që ai udhëheqë.

Kryeministri në Konventën e Klubit të Prodhuesve të Kosovës tha se do ta largojnë tarifën dhe do ta zbatojnë reciprocitetin si bazë mbrojtëse për prodhuesit.

“Parimet e reciprocitetit do të bazohen në CEFTA”, tha Kurti, duke bërë të ditur se tashmë është themeluar Grupi punues për vlerësimin e masave mbrojtëse të reciprociteti dhe sa ta marr rekomandimin do ta vendos.

Kryeministri më tej shtoi se pabarazia dekurajon për garën.

“Ju keni vite që më keni thënë se keni problem në sigurimin e tregut dhe qasjen në financa, por erdhi dita që ta heqim monopolin dhe qasjen në financa. Po ashtu do të lehtësohet qasja në fonde për bujqit”, tha ai.

Shefi i ekzekutivit të vendit tha se investime të huaja ka pak se ka pasur korrupsion dhe kanë frikësuar investitorët potencial.

“Nuk është problem në raportim të korrupsionit se sa në atë se çfarë do të ndodhë”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Macron dorëzohet ndaj Jelekëve të Verdhë, shtyn reformën e kontestuar të pensioneve

Macron dorëzohet ndaj Jelekëve të Verdhë, shtyn reformën e kontestuar të pensioneve

Guterres: Bota ndodhet në një pikë kritike për shkak të pandemisë

Guterres: Bota ndodhet në një pikë kritike për shkak të pandemisë

Dua i bashkëngjitet peticionit të kosovarëve për Apple: Vendoseni Kosovën në hartë

Dua i bashkëngjitet peticionit të kosovarëve për Apple: Vendoseni Kosovën në hartë

Edhe një foshnje del e infektuar me Covid-19 në Kosovë

Edhe një foshnje del e infektuar me Covid-19 në Kosovë

Rama publikon foton e Thaçit: Askush nuk do të rishkruajë dot historinë e lirisë sonë

Rama publikon foton e Thaçit: Askush nuk do të rishkruajë dot historinë e lirisë sonë

​Hoti: Qasja jonë në dialog është legjitime dhe e vetmja

​Hoti: Qasja jonë në dialog është legjitime dhe e vetmja

​Vdes edhe personi i plagosur në Repë

​Vdes edhe personi i plagosur në Repë

Gjermani, ”Fosun Pharma” teston në Kinë një vaksinë antiCovid-19

Gjermani, ”Fosun Pharma” teston në Kinë një vaksinë antiCovid-19

Irani dorëzon kutitë e zeza të avionit të rrëzuar ukrainas

Irani dorëzon kutitë e zeza të avionit të rrëzuar ukrainas

Thaçi për intervistimin në Hagë: Ky proces është vazhdimësi e 21 vjetëve me akuza, shpifje e fabrikime

Thaçi për intervistimin në Hagë: Ky proces është vazhdimësi e 21 vjetëve me akuza, shpifje e fabrikime

Meta dekreton 4 ligje: Lehtësime për qytetarët

Meta dekreton 4 ligje: Lehtësime për qytetarët

​241 raste të reja dhe 8 viktima nga Covid-19 në Maqedoninë Veriore

​241 raste të reja dhe 8 viktima nga Covid-19 në Maqedoninë Veriore

Testi i antitrupave me saktësi 98.6%/, Britania e Madhe do ta shpërndajë falas

Testi i antitrupave me saktësi 98.6%/, Britania e Madhe do ta shpërndajë falas

Moti për ditën e nesërme

Moti për ditën e nesërme

Sindikata e PTK-së paralajmëron protestë 24 orëshe nëse nuk bëhet zhbllokimi i llogarive deri të mërkurën

Sindikata e PTK-së paralajmëron protestë 24 orëshe nëse nuk bëhet zhbllokimi i llogarive deri të mërkurën

Hoti: Transparencë maksimale për shfrytëzimin e fondeve të rimëkëmbjes ekonomike

Hoti: Transparencë maksimale për shfrytëzimin e fondeve të rimëkëmbjes ekonomike