Kurti prezanton punën e Qeverisë: Në 100 ditë kemi marrë 192 vendime

13.05.2020 14:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti prezanton punën e Qeverisë: Në 100 ditë kemi marrë 192 vendime

Qeveria e Kosovës është duke mbajtur mbledhjen e radhës, ku kryeministri në detyrë Albin Kurti, është duke prezantuar punën e bërë gjatë këtyre 100 ditëve.

Kurti deklaroi se prioritetet e kësaj Qeverie ishin të përcaktuara nga qytetarët, transmeton Telegrafi.

“Zgjedhjet e 6 tetorit të shprehura nga qytetarët e Kosovës për ndryshim, ne i kthyem në Qeveri të reformave më 3 shkurt, dhe sot janë bërë 100 ditë të punës sonë. Unë jam zgjedhur kryeministër në një kohë ku në secilin sondazh qytetarët kanë listuar korrupsionin dhe papunësinë si problemet kryesore të tyre, dhe një ndër arsyet pse ata e kanë lëshuar vendin edhe në paqe edhe pas pavarësisë. Pra, korrupsion i lartë qeveritar dhe papunësi e lartë qytetarë, ose mjerimi i madh i qytetarëve në një anë korrupsionin e zhvatja e buxhetit nga qeveritarët në anën tjetër. Prandaj, ndryshe nuk kishte se si të ndodhte sepse prioritet e kësaj qeverie ishin përcaktuar nga qytetarët më 6 tetor”, ka thënë Kurti, përcjell Telegrafi.

Kurti ka thënë se pas zgjedhjes së tij si kryeministër, ai ka filluar me vendime e veprime për ndaljen e korrupsionit.

“Kabinet i vogël e paga të vogla, sepse jemi vend i vogël. Kemi nisur si kabinet i ri një kulturë të re të qeverisjes, punojmë për të shërbyer qytetarët, e nuk punësohen të afërmit për të sunduar popullin”, deklaroi ai.

Kryeministri në detyrë ka pohuar se gjatë këtyre 100 ditëve kanë marrë 192 vendime.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti prezanton punën e Qeverisë: Në 100 ditë kemi marrë 192 vendime

Kurti prezanton punën e Qeverisë: Në 100 ditë kemi marrë 192 vendime

Maqedonia e Veriut lehtëson një sërë masash

Maqedonia e Veriut lehtëson një sërë masash

Haradinaj: Për 16 bujq erdhi njësia speciale në Rahovec, kurse 400 persona u lejuan të dalin në shesh

Haradinaj: Për 16 bujq erdhi njësia speciale në Rahovec, kurse 400 persona u lejuan të dalin në shesh

Osmani vlerëson organizimin e mësimit online

Osmani vlerëson organizimin e mësimit online

Policia e butë ndaj përkrahësve të VV-së që bën teste për protesta, e konsiderojnë normale

Policia e butë ndaj përkrahësve të VV-së që bën teste për protesta, e konsiderojnë normale

MASHT tregon se kur mund të hapen shkollat e kopshtet në Kosovë

MASHT tregon se kur mund të hapen shkollat e kopshtet në Kosovë

Gjermania cakton datën kur do t’i hapë kufijtë

Gjermania cakton datën kur do t’i hapë kufijtë

Haziri njofton se gjendja e të infektuarve me Covid-19 është stabile

Haziri njofton se gjendja e të infektuarve me Covid-19 është stabile

KMDLNJ në takim me përfaqësues të Panelit për Lirim me Kusht

KMDLNJ në takim me përfaqësues të Panelit për Lirim me Kusht

Kosova siguron 35 milionë euro

Kosova siguron 35 milionë euro

​Gjilani pranon pako ushqimore e higjienike nga misioni i OKB’së

​Gjilani pranon pako ushqimore e higjienike nga misioni i OKB’së

Laboratorët privatë në Kosovë s’kanë leje të bëjnë teste koronavirusi

Laboratorët privatë në Kosovë s’kanë leje të bëjnë teste koronavirusi

Sheshet në Prishtinë, lirohen për qarkullim

Sheshet në Prishtinë, lirohen për qarkullim

PDK prezanton 100 dështimet e 100 ditëshit të qeverisë Kurti, nga antiamerikanizmi tek shkelja e Kushtetutës

PDK prezanton 100 dështimet e 100 ditëshit të qeverisë Kurti, nga antiamerikanizmi tek shkelja e Kushtetutës

Ish/drejtorit të Aviacionit Civil, Berisha: Vendimi është krejtësisht politik

Ish/drejtorit të Aviacionit Civil, Berisha: Vendimi është krejtësisht politik

Lipa tregoi se ajo ishte e para që i kishte shkruar në rrjetin social Hadidit

Lipa tregoi se ajo ishte e para që i kishte shkruar në rrjetin social Hadidit