Kurti: Nëse një prokuror bëhet më i famshëm se kryeministri, atëherë konsideroj se e kam kryer detyrën time

30.10.2019 00:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti: Nëse një prokuror bëhet më i famshëm se kryeministri, atëherë konsideroj se e kam kryer detyrën time

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh kandidati për kryeministër i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në qeverisjen e ardhëshme do të bëjnë procesin e vetting-ut për sektorin e sigurisë dhe të drejtësisë.

Kurti në emisionin “New Bugajski Hour” në RTK ka thënë se këtë do ta bëjnë në pozitat udhëheqëse.

Rregullo ndriçimin sipas dëshirës tuaj me poçin Smart Bulb LEDs permes aplikacionit V-Tac
E SPONSORUAR
SHIKO VIDEON
“Ne do të bëjmë një proces vetting-u për sektorin e sigurisë dhe atij të drejtësisë. Pra jo vetëm për prokurorë dhe gjyqtarë, por edhe për inteligjencën dhe policinë. Por unë mendoj që s’duhet ta bëjmë këtë për të gjitha pozitat, vetë, për pozitat udhëheqëse, pra për zyrtarë të lartë”, ka theksuar ai, përcjell Telegrafi.

Sipas tij, në Kosovë duhet të ketë prokuror që është më i famshëm se kryeministri.

“Kemi nevojë për prokurorë që të bëhen shumë të famshëm në Kosovë. Është me rëndësi që të kemi prokuror në Kosovë, që është më i famshëm se kryeministri. Kështu konsideroj që kam kryer detyrën time si kryeministër, kur ta kem një prokuror më të famshëm se unë”, ka thënë ai.

Sipas tij duhet të ndryshohet edhe kodi i procedurës që t’u mundësohet prokurorëve të arrijnë pozita që dëshirojnë.

“Ne gjithashtu do të ndryshojmë kodin e procedurës, sepse nëse një prokuror dëshiron të arrijë një pozitë të tillë, duhet të kalojë 10 vite brenda sistemit. Çka nëse kemi një prokuror kosovar që punon në Evropën Perendimore apo në SHBA, si dhe dëshiron të kthehet të na ndihmojë? A duhet ai të kalojë 10 vite në sistemin tonë? Natyrisht që jo. Pra duhet t’u mundësojmë atyre të ngjiten shumë më shpejt në pozitat e përshtatshme brenda sistemit tonë”, ka thënë ai.

Në këtë emision ai ka folur edhe për reformat në fushën e arsimit, shëndetësisë, dhe ekonomisë./Telegrafi/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Momenti kur Merkel sa nuk ia hoqi pallton Erdoganit

Momenti kur Merkel sa nuk ia hoqi pallton Erdoganit

Krasniqi: Të hapur për koalicione, s’jemi parti që refuzojmë

Krasniqi: Të hapur për koalicione, s’jemi parti që refuzojmë

Nagavci: VV ka vetëm një plan – bërjen e Qeverisë me LDK-në

Nagavci: VV ka vetëm një plan – bërjen e Qeverisë me LDK-në

A do ta njohë Serbia pasaportën e Kosovës pas arritjes së marrëveshjes për linjën ajrore?

A do ta njohë Serbia pasaportën e Kosovës pas arritjes së marrëveshjes për linjën ajrore?

Haradinaj: Nuk kemi komunikim me Kurtin rreth një koalicioni për bashkëqeverisje

Haradinaj: Nuk kemi komunikim me Kurtin rreth një koalicioni për bashkëqeverisje

Haradinaj e emëron ministër në detyrë Lulëzim Rafunën pas largimit të Bedri Hamzës

Haradinaj e emëron ministër në detyrë Lulëzim Rafunën pas largimit të Bedri Hamzës

Dy trupa të pajetë gjenden në një shtëpi në Prizren

Dy trupa të pajetë gjenden në një shtëpi në Prizren

Jashari që tentoi vrasjen e Vllasit, për shkak të gjendjes shëndetësore dërgohet në mbajtje prej 10 vjetësh në Psikiatri

Jashari që tentoi vrasjen e Vllasit, për shkak të gjendjes shëndetësore dërgohet në mbajtje prej 10 vjetësh në Psikiatri

PDK: Vetëvendosja krijoi dhe frymëzoi grupin terrorist “Syri i Popullit”, të distancohet

PDK: Vetëvendosja krijoi dhe frymëzoi grupin terrorist “Syri i Popullit”, të distancohet

Haradinaj: Familja Jashari gjithmonë u nda me lavdi, e armiku gjithëherë u kthye prapa me turp

Haradinaj: Familja Jashari gjithmonë u nda me lavdi, e armiku gjithëherë u kthye prapa me turp

Njohësit e çështjeve ekonomike: Kosova pranë krizës së thellë ekonomike

Njohësit e çështjeve ekonomike: Kosova pranë krizës së thellë ekonomike

Ish deputeti LDK-së nuk po e kupton këtë parti!

Ish deputeti LDK-së nuk po e kupton këtë parti!

Trump: Jam optimist për bisedimet tregtare ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian

Trump: Jam optimist për bisedimet tregtare ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian

Prokuroria heton BQK-në për hapësirën që ua ka krijuar “Monegos” dhe “IuteCreditit”

Prokuroria heton BQK-në për hapësirën që ua ka krijuar “Monegos” dhe “IuteCreditit”

Policia e Krimeve Ekonomike po e heton rregulloren për kompetencat civile për këshilltarët e Pal Lekajt

Policia e Krimeve Ekonomike po e heton rregulloren për kompetencat civile për këshilltarët e Pal Lekajt

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive nga AgroWeb më 21 Janar 2020

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive nga AgroWeb më 21 Janar 2020