Kurti në Prizren vizitoi shkollën fillore “Emin Duraku” e cila po ofron mësim online

19.05.2020 15:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti në Prizren vizitoi shkollën fillore “Emin Duraku” e cila po ofron mësim online

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, bashkë me ministren në detyrë të Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami dhe ministren në detyrë të Administrimit të Pushtetit Lokal. Emilija Redzepi, vizituan sot shkollën fillore “Emin Duraku”, në Prizren.

Sipas njoftimit, aty u mirëpritën nga Drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi-Vezkishi, Drejtori i Shkollës,  Rrahim Bekteshi dhe  Drejtori, njëherësh edhe koordinatori për mësimin online në gjuhën Turke, Akif Gash.

Në njoftimin  e bërë nga zyra e kryeministrit thuhet se shkolla fillore “Emin Duraku” ka filluar përgatitjen dhe realizimin e mësimit online që nga 12 marsi i këtij viti.

“Si një nga shkollat më të mëdha të komunës së Prizrenit, ajo ofron mësim për nxënësit e nivelit shkollor fillor në dy gjuhë, shqip dhe turqisht. E njëjta, që nga përhapja e pandemisë COVID-19 në Kosovë, është përshtatur në studio për xhirimin e video mësimeve në tri gjuhë; shqip, turqisht dhe boshjankisht.

“Materialet mësimore të xhiruara në këtë shkollë janë shumë të vlefshme për komunitetet jo shumicë. Vetëm nga komuna e Prizrenit nga mësimi online përfitues të drejtpërdrejtë janë 2127 nxënës të komunitetit Boshnjak, 1387 nga komuniteti Turk dhe 657 nga ai i Rom, Ashkali dhe Egjiptas, të cilët së bashku përbëjnë 15% të totalit të nxënësve të shkollave fillore në këtë komunë. Sipas matjeve, 90% e nxënësve po e përcjellin mësimin online”, vijon njofitmi.

Më tej në njoftim thuhet se kryeministri në detyrë Kurti i falënderoi drejtorin, drejtorin dhe mësimdhënësit për punën dhe përkushtimin e treguar gjatë gjithë kohës, e në veçanti gjatë kohës së pandemisë.

“Mësimdhënësit gjithmonë bartin një barrë me peshë të madhe për edukimin dhe arsimimin e gjeneratave të reja, dhe për këtë u jemi gjithnjë e gjithmonë mirënjohës”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti në Prizren vizitoi shkollën fillore “Emin Duraku” e cila po ofron mësim online

Kurti në Prizren vizitoi shkollën fillore “Emin Duraku” e cila po ofron mësim online

Vendimin e Gjykatës Kushtetuese, Abrashi: Si LDK do ta pranojmë

Vendimin e Gjykatës Kushtetuese, Abrashi: Si LDK do ta pranojmë

Deputetet e PDK-së: Jem të indinjuara me paragjykimet për Drenicën

Deputetet e PDK-së: Jem të indinjuara me paragjykimet për Drenicën

Milazim Krasniqi: Nuk kam bërë thirrje për protesta

Milazim Krasniqi: Nuk kam bërë thirrje për protesta

Ankohen Kompanitë e Sigurimeve: Nuk po i regjistrojnë veturat qytetarët për shkak të pandemisë së COVID-19

Ankohen Kompanitë e Sigurimeve: Nuk po i regjistrojnë veturat qytetarët për shkak të pandemisë së COVID-19

Ministri i Punëve të Brendshme: Po nxit protesta Milazim Krasniqi, kundër vendimit të MSH-së në dakordim me BIK-un

Ministri i Punëve të Brendshme: Po nxit protesta Milazim Krasniqi, kundër vendimit të MSH-së në dakordim me BIK-un

Ministrja në detyrë Vlora Dumoshi dhe drejtoresha dhe Kryesuesja e Manifesta-s 14 Prishtina, Hedwig Fijen, nënshkruan Memorandumin e Mirëkuptimit

Ministrja në detyrë Vlora Dumoshi dhe drejtoresha dhe Kryesuesja e Manifesta-s 14 Prishtina, Hedwig Fijen, nënshkruan Memorandumin e Mirëkuptimit

Ndeshjet e para në Superligë pas pauzës shkaku i pandemisë

Ndeshjet e para në Superligë pas pauzës shkaku i pandemisë

Nga LDK zbulojnë detaje rreth emrave të ministrave të rinj nëse Hoti bëhet kryeministër

Nga LDK zbulojnë detaje rreth emrave të ministrave të rinj nëse Hoti bëhet kryeministër

Bazimi i Kushtetueses në dokumente “jozyrtare” do të ishte anim, thonë ekspertë të “Punimeve përgatitore”

Bazimi i Kushtetueses në dokumente “jozyrtare” do të ishte anim, thonë ekspertë të “Punimeve përgatitore”

Kosova kishte nisur dialogun për vizat para 100 muajsh, vendet e rajonit e kishin kryer 5 herë më shpejt

Kosova kishte nisur dialogun për vizat para 100 muajsh, vendet e rajonit e kishin kryer 5 herë më shpejt

Vihet në dyshim vërtetësia e dokumenteve përgatitore të Kushtetutës

Vihet në dyshim vërtetësia e dokumenteve përgatitore të Kushtetutës

LDK-ja ka përafruar programin qeverisës, Kurti këmbëngul se është kryeministër deri në zgjedhje

LDK-ja ka përafruar programin qeverisës, Kurti këmbëngul se është kryeministër deri në zgjedhje

Burns kërkon bashkëpunim të SHBA-së dhe BE-së për ruajtjen e integritetit territorial të Kosovës

Burns kërkon bashkëpunim të SHBA-së dhe BE-së për ruajtjen e integritetit territorial të Kosovës

Pa përfunduar një pandemi, a duhet që fëmijët të kthehen në shkollë?

Pa përfunduar një pandemi, a duhet që fëmijët të kthehen në shkollë?

Abazi: Edi, të thuash se nuk ka oligark është njësoj si të thuhet që Shqipëria nuk ka det

Abazi: Edi, të thuash se nuk ka oligark është njësoj si të thuhet që Shqipëria nuk ka det