Kurti mbetet kryeministër në detyrë – disa opsione për Qeverinë e re

26.03.2020 20:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti mbetet kryeministër në detyrë – disa opsione për Qeverinë e re

Në duar të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, është epilogu i situatës së krijuar pas rrëzimit të Qeverisë të udhëhequr nga Albin Kurti.

Para vetes, sipas njohësve, Hashim Thaçi ka disa mundësi.

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, thotë se presidenti duhet të kërkojë një emër të ri nga Lëvizja Vetëvendosje, raporton KOHA.

Sipas tij, në rast se një gjë të tillë Vetëvendosje e refuzon, atëherë kalohet tek partitë e tjera.

Në anën tjetër, sipas Arton Demhasajt, i takon Vetëvendosjes të zgjasë propozimin për mandatarin e ri, e kështu, pas një kohe të detyrojë presidentin të shpallë zgjedhjet e reja.

Me gjithë votimin për rrëzimin e Qeverisë, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka bërë të ditur se nuk do t’i tërheqë ministrat nga kabineti qeveritar.

“Në kohën kur po ballafaqohemi me pandeminë e COVID-19, si kryetar i LDK-së nuk do t’i tërheqë njëanshëm ministrat dhe zëvendësministrat e LDK-së nga detyrat e tyre në Qeverinë në dorëheqje. Pasi që koalicioni VV-LDK ka rënë mbrëmë me mocion votëbesimi me votat e mbi 2/3 të deputetëve, mbetet në vullnetin e kryeministrit në detyrë, z.Kurti, se a do të vazhdojë të punojë me ta (ministrat) gjatë kësaj gjendjeje emergjente, derisa të zgjidhet Qeveria tjetër, apo do të bëjë veprime të tjera, ashtu siç e liroi z. Avdullah Hoti nga pozita e zëvendëskryeministrit të parë mbrëmë para mesnate”, ka shkruar ai në Facebook.

Vazhdimin e punës, përmes një postimi në Facebook, e ka konfirmuar edhe kryeministri në detyrë, Albin Kurti.

“Qëllimi i mosbesimit nuk ishte rrëzimi i Qeverisë sa dobësimi i qeverisjes. Ndërkaq kuptimi i mosbesimit ishte porosia e ambasadorit Grenell: Në Kosovë janë mbi 80 deputetë të gatshëm të rrezikojnë edhe jetët e qytetarëve vetëm që të kalojë shkëmbimi presidencial. Do të vazhdojmë si qeveri në detyrë. Jemi qeveri me detyra dhe jo qeveri e detyruar. Para së gjithash, duhet ta luftojmë bashkë pandeminë Covid-19. Mbi të gjitha, le t’i rrimë popullit afër, se Kosova është shtëpia jonë”, ka shkruar ai.

Rrëzimi i Qeverisë së Kurtit është iniciuar nga partneri i Vetëvendosjes, LDK-ja.

Mocioni i mosbesimit është përkrahur nga 82 deputetë e është kundërshtuar nga 32 të tjerë, derisa një ka abstenuar.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri: Vjosa Osmani tash e 20 vjet e di që e ka “derën e hyrjes” në LDK

Haziri: Vjosa Osmani tash e 20 vjet e di që e ka “derën e hyrjes” në LDK

Kurti mbetet kryeministër në detyrë – disa opsione për Qeverinë e re

Kurti mbetet kryeministër në detyrë – disa opsione për Qeverinë e re

Mbledhja e Këshillit të Sigurisë nuk u regjistrua, Abazi thotë se do të dalin faktet për “tentim puçin”

Mbledhja e Këshillit të Sigurisë nuk u regjistrua, Abazi thotë se do të dalin faktet për “tentim puçin”

Gjermania shënon rritje të vdekjeve nga koronavirusi por përsëri ato nuk kalojnë 0.7%, teston 500,000 njerëz në javë

Gjermania shënon rritje të vdekjeve nga koronavirusi por përsëri ato nuk kalojnë 0.7%, teston 500,000 njerëz në javë

Vitia: Është shëruar përsoni i parë në Kosovë me koronavirus

Vitia: Është shëruar përsoni i parë në Kosovë me koronavirus

Palokaj thotë se LDK-ja ka më shumë përafrim me PDK-në sesa me Vetëvendosjen

Palokaj thotë se LDK-ja ka më shumë përafrim me PDK-në sesa me Vetëvendosjen

PDK: Koalicioni LVV-LDK braktisi qytetarët – urgjente të ndahet Pako Financare për bizneset dhe punëtorët në sektorin privat

PDK: Koalicioni LVV-LDK braktisi qytetarët – urgjente të ndahet Pako Financare për bizneset dhe punëtorët në sektorin privat

Johanna Deimel: Me dy fytyra BE-SHBA, karshi Kosovës në bisedimet me Sërbinë

Johanna Deimel: Me dy fytyra BE-SHBA, karshi Kosovës në bisedimet me Sërbinë

Shkup: Kompanitë kërkojnë ndihmë të riorientojne veprimtarinë

Shkup: Kompanitë kërkojnë ndihmë të riorientojne veprimtarinë

Me kufij të mbyllur hermetikisht shkaku i koronavirusit, BE-ja shënon 25-vjetorin e marrëveshjes së Shengenit

Me kufij të mbyllur hermetikisht shkaku i koronavirusit, BE-ja shënon 25-vjetorin e marrëveshjes së Shengenit

Në Gjilan policia paralajmëronë qytetarët: Duhet ta respektoni urdhëresën e Qeverisë, nëtë kundërtë  dënoheni me 2 vjet burgim

Në Gjilan policia paralajmëronë qytetarët: Duhet ta respektoni urdhëresën e Qeverisë, nëtë kundërtë dënoheni me 2 vjet burgim

BIK: Ja se si duhet të pastrohen kufomat e të infektuarve me COVID-19

BIK: Ja se si duhet të pastrohen kufomat e të infektuarve me COVID-19

E paralajmëronë Presidenti Hashim Thaçi, Kryeministrin e rrëzuar, Albin Kurti

E paralajmëronë Presidenti Hashim Thaçi, Kryeministrin e rrëzuar, Albin Kurti

Presidenti thotë se, është e gatshme FSK-ja

Presidenti thotë se, është e gatshme FSK-ja

Arsyeja e përhapjës së virusit Korona, 3 milionë punëtorë mbesin pa punë në Amerikë

Arsyeja e përhapjës së virusit Korona, 3 milionë punëtorë mbesin pa punë në Amerikë

Bahtiri thërret mbledhje urgjente të Kuvendit Komunal të Mitrovicës

Bahtiri thërret mbledhje urgjente të Kuvendit Komunal të Mitrovicës