Kurti komenton shkarkimin e Eset Berishës: Sa herë ua cenon interesat bërtasin Amelika, Amelika

13.05.2020 17:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti komenton shkarkimin e Eset Berishës: Sa herë ua cenon interesat bërtasin Amelika, Amelika

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka komentuar sot në një konferencë për media arsyet e shkarkimit të Drejtorit të Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës, Eset Berishës.

Kurti ka thënë se janë 14 faqe dokument të vendimit për shkarkim, që e tregojnë arsyen e vërtetë të shkarkimit të Berishës.

“Lidhur me shkarkimin e mbrëmshëm të ish drejtorit të Autoritetit të Aviacionit dua të them se ka një vendim 14 faqesh që e arsyeton këtë shkarkim dhe duhet të lexohet nga të gjithë ata që interesohen. Askund nuk përmendet në atë vendim justifikimi i z.Berishës, nuk ka të bëjë me atë që thotë përkundrazi duhet ta kuptoni që emërimi I tij ka qenë I kundërligjshëm meqenëse ai se ka përvojën e punës si e ka prezantuar”, ka thënë ai, raporton Express.

“Besoj e keni vërejtur të gjithë këtë dukuri, sa herë që zyrtarëve të korruptuar ua cenon interesat korruptive fillojnë e bërtasin Amelika, Amelika. Shtetet e Bashkuara nuk i mbrojnë të korruptuarit. SHBA’të nuk I kanë thënë askujt vidhni nuk kam asnjë kritikë pse kemi bërë shkarkime të bordeve apo të menaxhmenteve , asnjë kritikë. E vetmja kritikë më vjen prej të shkarkuarve. SHBA’të historikisht e kanë luftuar korrupsionin sepse e kanë pa sundimin e ligjit si parakusht për demokracinë. Edhe njëherë i ftoj të gjithë zyrtarët shtetëror që jkur ne ua cënojmë interesat e ngushta korruptive të pushojnë me këtë parullën për amerikanizmin e tyre, si strehë për vetveten”, shtoi Kurti.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

​Lutfi Haziri: Solidariteti në mbrojtjen e familjes, nënës dhe gruas, është vlerë që duhet ta rrisim

​Lutfi Haziri: Solidariteti në mbrojtjen e familjes, nënës dhe gruas, është vlerë që duhet ta rrisim

​Zemaj del nga komisioni ku ishte duke raportuar: Nuk jam këtu për “spektakle”

​Zemaj del nga komisioni ku ishte duke raportuar: Nuk jam këtu për “spektakle”

​Kontrata e Contour Global shkon në Arbitrazh

​Kontrata e Contour Global shkon në Arbitrazh

​Apeli vendos 11 vjet burgim për të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

​Apeli vendos 11 vjet burgim për të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

​Deputetët kërkojnë nga institucionet ta marrin seriozisht të gjeturat nga raporti i progresit

​Deputetët kërkojnë nga institucionet ta marrin seriozisht të gjeturat nga raporti i progresit

Ministrja e Punëve të Jashtme futet në vetizolim

Ministrja e Punëve të Jashtme futet në vetizolim

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Reçica: Këtë javë procedohet për plotësim Projektligji i punës dhe lehonisë

Reçica: Këtë javë procedohet për plotësim Projektligji i punës dhe lehonisë