Kurti flet për parapërgatitjet për protesta: Nuk i inkurajojmë qytetarët për tubime

13.05.2020 17:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti flet për parapërgatitjet për protesta: Nuk i inkurajojmë qytetarët për tubime

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti gjatë konferencës për medie ka folur në lidhje me përgatitjen për protestë që është bërë gjatë të hënës në sheshin “Skënderbeu”, të kryeqytetit.

Ai tha se nuk ka informacione nëse ata kanë qenë brenda kohës së caktuar për të dal jashtë.

“Unë kam informata por më vjen keq që nuk e kam infromacionin që ata qytetar që ishin në shesh dje kanë qenë në atë 90 minutëshin e tyre për të dal jashtë. Unë dola dje t’i shikoj dhe ata ishin para Qeverisë, sa shikojmë mbrapa më mirë të shikojmë përpara dhe me siguri do ia japin përgjigjen se a kanë qenë brenda 90 minutëshit të tyre a jo. Unë nuk e di. Di shumë gjëra por këtë nuk e di”, tha Kurti.

Kurti tha se nuk përkrahin e as nuk inkurajojnë qytetarët për tubime.

“Nuk inkurajojmë dhe nuk mbështesim tubimet, mund të kemë mirëkuptim për nevojën e qytetarëve të pakënaqur që ta shprehin pakënaqësinë e tyre, ne e dimë që këtë e kanë bërë edhe nga ballkonet e ndërtesave në mnëyrë masive, fillimisht në Prishtinë, pastaj edhe në tjera qytete. Theksojmë se nuk mbështesim dhe nuk inkurajojmë tubimet e qytetarëve, tash kur jemi në minutat e fundit të ndeshjes me coronavirusin. Edhe ata qytetarë që ishin dje këtu nuk qëndruan gjatë, ishin vetëm disa minuta”, tha Kurti.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pacolli kërkon shkarkimin dhe dënimin e ministrit Abrashi për përhapje të virusit

Pacolli kërkon shkarkimin dhe dënimin e ministrit Abrashi për përhapje të virusit

Ahmeti: Qeveria nuk duhet të dyfishojë gabimet logjike të masave

Ahmeti: Qeveria nuk duhet të dyfishojë gabimet logjike të masave

OBSH: Të paktën 60 % e popullatës duhet të imunizohet që të bllokohet COVID-19

OBSH: Të paktën 60 % e popullatës duhet të imunizohet që të bllokohet COVID-19

Institucione shkencore të Kosovës, Shqipërisë e Maqedonisë Veriore kundër Gjykatës Speciale

Institucione shkencore të Kosovës, Shqipërisë e Maqedonisë Veriore kundër Gjykatës Speciale

VV: Bandat e Agim Veliut tentojnë ta ndalojnë fitoren e Shpejtim Bulliqit

VV: Bandat e Agim Veliut tentojnë ta ndalojnë fitoren e Shpejtim Bulliqit

​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

A e rritë bllokada bullgare euro-skepticizmin në Maqedoninë e V.?

A e rritë bllokada bullgare euro-skepticizmin në Maqedoninë e V.?

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Rrëmbehet një femër në Pejë

Rrëmbehet një femër në Pejë

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus