Kurti e quan referendum fitoren e Vetëvendosjes në Podujevë

29.11.2020 21:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti e quan referendum fitoren e Vetëvendosjes në Podujevë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes Albin Kurti e ka quajtur referendum fitoren e Shpejtim Bulliqit në komunën e Podujevës.

Sipas tij, referendume të tilla do të ketë edhe në të ardhmen në nivel të Kosovës. Triumfin pa balotazh në zgjedhjet e sotme, ish-kryeministri Kurti para mijëra qytetarëve që kishin dalë për të festuar në sheshin e Podujevës, e konsideroi si legjitimim për Lëvizjen Vetëvendosje.

“Kjo nuk është zgjedhje sepse nuk është vetëm zgjedhje. Kjo që ka ndodhur sonte është referendum. Jo vetëm sonte por edhe në të ardhmen në Kosovë do të ketë referendume dhe do të ketë më shumë se zgjedhje atëherë kur mbahen votimet. Do të ketë referendum se populli është i përcaktuar për Vetëvendosjen. Atë çka bëjnë qytetarët kur votojnë është se e legjitimojnë përcaktimin e tyre, ata po e legjitimojnë lëvizjen për atë çka janë përcaktuar”, tha ai.

E kryetari i sapo zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi iu betua qytetarëve llapjanë se do ta kenë gjithmonë derën e tij hapur.

“Nga këtu ju betohem që dera ime do të jetë hapur për ju, sepse pushteti lokal është i juaji. Ky pushtet do të përkujdeset edhe do t’iu plotësojë gjitha kërkesat dhe nevojat e juaja”, tha ai.

Shpejtim Bulliqi fitoi zgjedhjet e sotme në Podujevë me 51.6 për qind të votave.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edi Rama konfirmon se harta për ndarjen e kufijve në Ballkan egziston

Edi Rama konfirmon se harta për ndarjen e kufijve në Ballkan egziston

Kajtazi: Zotëri ministër lëri kërcënimet, por trego pse nuk e ke nënshkruar kontratën me Pfizer

Kajtazi: Zotëri ministër lëri kërcënimet, por trego pse nuk e ke nënshkruar kontratën me Pfizer

“Gratë shtatzëna mund të marrin vaksinën Covid”

“Gratë shtatzëna mund të marrin vaksinën Covid”

Nga Pfizer&BioNTech flasin rreth vaksinave për Kosovën

Nga Pfizer&BioNTech flasin rreth vaksinave për Kosovën

Ministri Vitia kërcënon Insajderin me hetime, këta i publikojnë Vitisë edhe emaila të tjerë

Ministri Vitia kërcënon Insajderin me hetime, këta i publikojnë Vitisë edhe emaila të tjerë

Djali i pacientit nga Podujeva kërkon lirimin e mjekut Ibrahim Hoti

Djali i pacientit nga Podujeva kërkon lirimin e mjekut Ibrahim Hoti

Merkel: Vaksinimi çelësi për kapërcimin e pandemisë

Merkel: Vaksinimi çelësi për kapërcimin e pandemisë

Vitia: Raportimi në medie rrezikoi negocimin për vaksinën dhe shëndetin e qytetarëve

Vitia: Raportimi në medie rrezikoi negocimin për vaksinën dhe shëndetin e qytetarëve

Policia arreston një person të dyshuar me rrezikshmëri të lartë

Policia arreston një person të dyshuar me rrezikshmëri të lartë

Konjufca dhe ambasadorja i Suedisë diskutuan për sigurimin e vaksinës anti-Covid

Konjufca dhe ambasadorja i Suedisë diskutuan për sigurimin e vaksinës anti-Covid

Afaristët në Maqedoninë e V. mbesin pa ndihmë nga qeveria

Afaristët në Maqedoninë e V. mbesin pa ndihmë nga qeveria

Ish-gjyqtari i EULEX-it për skandalin e Lajçakut: BE nuk e njeh Republikën e Kosovës

Ish-gjyqtari i EULEX-it për skandalin e Lajçakut: BE nuk e njeh Republikën e Kosovës

Gjykata vendos për prizrenasin që rrahu me grushte gruan për një televizion

Gjykata vendos për prizrenasin që rrahu me grushte gruan për një televizion

Lajmërojeni menjëherë Policinë nëse e shihni këtë person

Lajmërojeni menjëherë Policinë nëse e shihni këtë person

ATK: Konfisikime në disa subjekte biznesore, inkasohen borxhe në vlerë prej 127 mije euro

ATK: Konfisikime në disa subjekte biznesore, inkasohen borxhe në vlerë prej 127 mije euro

14 vdekje dhe 520 raste të reja me COVID-19

14 vdekje dhe 520 raste të reja me COVID-19