Kurti e Lubonja përplasen në Kukës rreth bashkimit kombëtar

17.04.2018 09:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti e Lubonja përplasen në Kukës rreth bashkimit kombëtar

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe publicisti i njohur Fatos Lubonja ndajnë qëndrime të kundërta lidhur me bashkimin kombëtar, apo bashkimin e Shqipërisë me Kosovën, shkruan sot “Koha Ditore”.

Albin Kurti mendon se Shqipëria e Kosova kanë shtete të dobëta, për shkak se janë të ndara, ndërsa për analistin Fatos Lubonja bashkimi i Shqipërisë me Kosovën hipotetikisht mund të çonte edhe në një konflikt civil ku bajraktarët e Kosovës në pushtet do të ngriheshin kundër bajraktarëve të Shqipërisë, duke përcjellë tensione për shkak të sundimit të tyre. Por ky version i analistit Fatos Lubonja është kundërshtuar nga Albin Kurti.

Sipas Kurtit, ka pasur e mund të ketë luftë bajraktarësh, por jeta e vështirë e qytetarëve shqiptarë në të dyja anët e kufirit shpeshherë është si rezultat i marrëveshjeve të bajraktarëve, jo veç prej luftërave të tyre. Qëndrimet e tyre, lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, dhe analisti e publicisti Fatos Lubonja i kanë shprehur në një tryezë debati të zhvilluar në Kukës./koha.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një person i identifikuar si gazetar nxirret nga konferenca e shtypit Trump-Putin

Një person i identifikuar si gazetar nxirret nga konferenca e shtypit Trump-Putin

Limaj: S’ka gjë më të rëndësishme për Serbinë se njohja e Kosovës

Limaj: S’ka gjë më të rëndësishme për Serbinë se njohja e Kosovës

Milionat nga diaspora shkojnë në konsum

Milionat nga diaspora shkojnë në konsum

Rexhep Selimi sulmon AAK-në dhe Nismën: Janë vagonë të Thaçit

Rexhep Selimi sulmon AAK-në dhe Nismën: Janë vagonë të Thaçit

BE kërkon bashkëpunimin e Kinës, Shteteve të Bashkuara, Rusisë

BE kërkon bashkëpunimin e Kinës, Shteteve të Bashkuara, Rusisë

Skender Reçica merr drejtimin e degës së Nismës në kryeqytet

Skender Reçica merr drejtimin e degës së Nismës në kryeqytet

Kosova do të bashkëpunojë me Britaninë në adresimin e dhunës seksuale gjatë luftës

Kosova do të bashkëpunojë me Britaninë në adresimin e dhunës seksuale gjatë luftës

SHBA: Përjashtimet nga sanksionet për Iranin, rast pas rasti

SHBA: Përjashtimet nga sanksionet për Iranin, rast pas rasti

Tahiri: Zona ekonomike në Vushtrri është investimi më i madh në 50 vitet e fundit

Tahiri: Zona ekonomike në Vushtrri është investimi më i madh në 50 vitet e fundit

Putin-Trumpit: Topi është në dorën tënde

Putin-Trumpit: Topi është në dorën tënde

Thaçi dekoron veprimtarin Beqir Hajrizi

Thaçi dekoron veprimtarin Beqir Hajrizi

Përveç Thaçit, Veseli e Haradinaj nuk figurojnë në agjendën e Bashkimit Europian për bisedimet e 18 korrikut

Përveç Thaçit, Veseli e Haradinaj nuk figurojnë në agjendën e Bashkimit Europian për bisedimet e 18 korrikut

Reagon hoteli në Shqipëri që i tha kosovarit “racë derri – pak ua ka bërë Serbia”

Reagon hoteli në Shqipëri që i tha kosovarit “racë derri – pak ua ka bërë Serbia”

U gjet i pajetë në Greqi, identifikohet shqiptari

U gjet i pajetë në Greqi, identifikohet shqiptari

Kompleksi më i madh portual amerikan dhe lufta tregtare me Kinën

Kompleksi më i madh portual amerikan dhe lufta tregtare me Kinën

Avokati i Popullit kërkon që të hiqet mosha e fëmijëve për ata që marrin ndihma sociale

Avokati i Popullit kërkon që të hiqet mosha e fëmijëve për ata që marrin ndihma sociale