Kurti dhe Spasovski: Na duhet bashkëpunim konstruktiv në arritjen e qëllimeve të përbashkëta

23.05.2020 19:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti dhe Spasovski: Na duhet bashkëpunim konstruktiv në arritjen e qëllimeve të përbashkëta

Albin Kurti, Kryeministri në detyrë në një bisedë telefonike me Kryeministrin në detyrë të Maqedonisë së veriut, Oliver Spasovski, folën për marrëdhëniet bilaterale dhe nevojën për bashkëpunim konstruktiv në arritjen e qëllimeve të përbashkëta rajonale, raporton Infosot.

Poashtu gjatë bisedës është folur për situatës me COVID-19 dhe masave që Qeveritë e dy vendeve kanë ndërmarrë në luftimin dhe menaxhimin e përhapjes së virusit korona.

Kurti dhe Spasovski, janë pajtuar që të vazhdojnë dhe mirëmbajnë komunikimin institucional ashtu sikurse edhe bashkëpunimin ndërshtetëror.

Kryeministri në detyrë Kurti zhvilloi bisedë telefonike me Kryeministrin e Qeverisë në detyrë të Republikës së Maqedonisë së Veriut, z. Oliver Spasovski

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti, sot zhvilloi një bisedë telefonike me Kryeministrin e Qeverisë në detyrë të Republikës së Maqedonisë së Veriut, z. Oliver Spasovski.

Gjatë bisedës, theks i veçantë iu dha situatës me COVID-19 në vendet respektive dhe masave që Qeveritë e dy vendeve kanë ndërmarrë në luftimin dhe menaxhimin e përhapjes së virusit Corona.

Ata gjithashtu folën për marrëdhëniet bilaterale dhe nevojën për bashkëpunim konstruktiv në arritjen e qëllimeve të përbashkëta rajonale.

Në fund, Kryeministri në detyrë Kurti dhe Kryeministri i Qeverisë në detyrë të Maqedonisë së Veriut, Spasovski u pajtuan që të vazhdojnë dhe mirëmbajnë komunikimin institucional ashtu sikurse edhe bashkëpunimin ndërshtetëror.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Presidenca boshnjake diskutoi për njohjen e Kosovës, Dodik ishte kundër saj

Presidenca boshnjake diskutoi për njohjen e Kosovës, Dodik ishte kundër saj

Kastrati thotë se janë marrë të gjitha masat për sigurinë e fëmijëve dhe mbarëvajtjen e procesit mësimor

Kastrati thotë se janë marrë të gjitha masat për sigurinë e fëmijëve dhe mbarëvajtjen e procesit mësimor

​Prodhuesit kërkojnë garantim të veçantë kreditor për sektorin e tyre

​Prodhuesit kërkojnë garantim të veçantë kreditor për sektorin e tyre

​Gucati: Zyrtarët e Speciales e kanë pranuar se dosjet janë të gjykatës

​Gucati: Zyrtarët e Speciales e kanë pranuar se dosjet janë të gjykatës

Seanca e radhës për vrasjen e 11-vjeçarit në Fushë-Kosovë me 5 tetor, kërkohet dënim maksimal

Seanca e radhës për vrasjen e 11-vjeçarit në Fushë-Kosovë me 5 tetor, kërkohet dënim maksimal

KMDLNj kërkon që Shërbimi Korrektues i Kosovës të përfshihet në Pakon Emergjente

KMDLNj kërkon që Shërbimi Korrektues i Kosovës të përfshihet në Pakon Emergjente

​Bizneset që nga fillimi i pandemisë kanë humbur 1 miliard euro

​Bizneset që nga fillimi i pandemisë kanë humbur 1 miliard euro

Zhvillimet rreth dosjeve të Speciales, Tomë Gashi angazhohet si avokat i OVL UÇK-së

Zhvillimet rreth dosjeve të Speciales, Tomë Gashi angazhohet si avokat i OVL UÇK-së

Hoti: Nga viti i ardhshëm do të bëjmë zgjidhje për sigurimin shëndetësor dhe pensionimin e parakohshëm të policisë

Hoti: Nga viti i ardhshëm do të bëjmë zgjidhje për sigurimin shëndetësor dhe pensionimin e parakohshëm të policisë

Memli Krasniqi: Ligji për rimëkëmbje ekonomike ka rreziqet e veta

Memli Krasniqi: Ligji për rimëkëmbje ekonomike ka rreziqet e veta

Sali Berisha: Akuzat për trafikim organesh, kurth i ngritur nga Serbia

Sali Berisha: Akuzat për trafikim organesh, kurth i ngritur nga Serbia

Haradinaj-Stublla me bashkatdhetarët në Holandë: Bashkë ta fuqizojmë Kosovën

Haradinaj-Stublla me bashkatdhetarët në Holandë: Bashkë ta fuqizojmë Kosovën

​Berisha: Moratoriumi për mos anëtarësim në organizata ndërkombëtare ishte lëshim i delegacionit të Kosovës

​Berisha: Moratoriumi për mos anëtarësim në organizata ndërkombëtare ishte lëshim i delegacionit të Kosovës

Isa Mustafa: Marrëveshja e Uashingtonit është në dobi jo vetëm të Kosovës

Isa Mustafa: Marrëveshja e Uashingtonit është në dobi jo vetëm të Kosovës

Rexhep Selimi: Nuk e kemi guximin e Hotit për të sjellë marrëveshje sikur ajo e Uashingtonit

Rexhep Selimi: Nuk e kemi guximin e Hotit për të sjellë marrëveshje sikur ajo e Uashingtonit

​Rada Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin

​Rada Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin