Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

02.05.2020 23:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kryeministri në detyrë i vendit, Albin Kurti, ka folur për kërkesën për opinion që qeveria e tij kë dërguar në Komisionin e Venedikut, për dekretin e presidentit Thaçi që propozon Avdullah Hotin si kandidat për kryeministër.

Kurti në Twitter ka shkruar se kërkesa në lidhje me këtë çështje është dorëzuar dje. Sipas Kurtit, opinioni i Komisionit të Venedikut do ta forcojë demokracinë kushtetuese dhe sundimin e ligjit në Kosovë.

“Dje dërguam një kërkesë për opinion në Komisionin e Venedikut për kompetencat e Presidentit të Kosovës për mandatimin e kandidatit për kryeministër pas mocionit të mosbesimit. Opinioni do ta forcojë demokracinë kushtetuese dhe sundimin e ligjit”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trump bën thirrje për shtyrjen e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit

Trump bën thirrje për shtyrjen e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit

Kosova me tre skenarë për fillimin e vitit të ri shkollor

Kosova me tre skenarë për fillimin e vitit të ri shkollor

​Ministri Selimi garanton përkrahje për studentët nga Lugina

​Ministri Selimi garanton përkrahje për studentët nga Lugina

16 vdekje dhe 258 raste me COVID-19 brenda 24 orë në Kosovë, reagon Zemaj

16 vdekje dhe 258 raste me COVID-19 brenda 24 orë në Kosovë, reagon Zemaj

16 vdekje brenda 24 orëve në Kosovë

16 vdekje brenda 24 orëve në Kosovë

24 raste të reja me koronavirus në Gjilan

24 raste të reja me koronavirus në Gjilan

Kuvendi i Shqipërisë miraton ndryshimin e Kushtetutës

Kuvendi i Shqipërisë miraton ndryshimin e Kushtetutës

258 raste të reja me koronavirus në Kosovë

258 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Hoti nga BIK: Nesër do të falemi me zemër në shtëpitë tona

Hoti nga BIK: Nesër do të falemi me zemër në shtëpitë tona

Bordi i Përkohshëm me vendime konkrete për korporatën

Bordi i Përkohshëm me vendime konkrete për korporatën

​Nga një muaj paraburgim kundër katër të akuzuarve për shitje armësh dhe drogës

​Nga një muaj paraburgim kundër katër të akuzuarve për shitje armësh dhe drogës

Presidenti Thaçi dekoron familjen Kryeziu me medaljen “Urdhri i Pavarësisë”

Presidenti Thaçi dekoron familjen Kryeziu me medaljen “Urdhri i Pavarësisë”

Reagon Spitali i Gjakovës demanton deputetin e VV’së: Nuk kanë vdekur pesë persona

Reagon Spitali i Gjakovës demanton deputetin e VV’së: Nuk kanë vdekur pesë persona

​Kuçi fton donatorët të jenë monitorues të zgjedhjes së bordeve në ndërmarrjet publike të ujërave

​Kuçi fton donatorët të jenë monitorues të zgjedhjes së bordeve në ndërmarrjet publike të ujërave

Hoti: Do të punojmë bashkë në çdo projekt me interes për komunat dhe mbarë Kosovën

Hoti: Do të punojmë bashkë në çdo projekt me interes për komunat dhe mbarë Kosovën

Kosova nënshkruan marrëveshje për kredi 100 milionë euro nga BE’ja

Kosova nënshkruan marrëveshje për kredi 100 milionë euro nga BE’ja