Kurteshi: Nga lëvizja do të largohen ata që s’janë të gatshëm të përballen me konkurrencën

14.01.2018 14:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurteshi: Nga lëvizja do të largohen ata që s’janë të gatshëm të përballen me konkurrencën

Në kuadër të zgjedhjeve të brendshme të Lëvizjes Vetëvendosje, Këshilli i Qendrës së Prishtinës po mban mbledhje.

Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Ismajl Kurteshi, ka thënë se Këshilli do t’i kryejë procedurat e tij në mënyrë që edhe Prishtina të bëhet gati për zgjedhjet e brendshme.

Kurteshi ka thënë se procesi i brendshëm zgjedhor është i rregullt.

Ka përmendur të gjitha procedurat që Këshilli i përgjithshëm i ka bërë për zgjedhjen e kryetarit.

Ka thënë se të drejtën për kryetar e ka shfrytëzuar vetëm deputeti Albin Kurti, për të cilin tha se “është model për gjithë Lëvizjen”.

Ka folur edhe për platformën e prezantuar nga Kurti, ndërsa ka thënë se asaj duhet t’i përmbahen të gjithë aktivistët e deputetët.

Ka treguar se për Kurtin mund të votojnë për, kundër ose të abstenojnë.

Pas numërimit të votave, nëse kandidati, në këtë rast Albin Kurti nuk arrin të marrë mbi 50 për qind të votave, atëherë procesi duhet të përsëritet i tëri.

“Lëvizja Vetëvendosje e do Kosovën shtet ligjor, Lëvizja do që askush të mos jetë mbi ligjin, e as në Lëvizje askush s’duhet të jetë mbi statutin”, tha ai.

Ka folur edhe për mosmarrëveshjet e fundit brenda lëvizjes, për të cilat tha se do të tejkalohen ose nga Lëvizja do të largohen vetëm ata që nuk janë të gatshëm të përballen me konkurrencën që parashihet me statutin e Lëvizjes./koha.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për kameraman/e dhe fotograf/e
artikull i sponzorizuar


Trupi i pajetë i Jonuz Musliut arrin sonte në Kosovë

Trupi i pajetë i Jonuz Musliut arrin sonte në Kosovë

Demarkacioni mbetet pezull, Komisioni e procedoi por Kryesia “s’mund” ta shqyrtojë

Demarkacioni mbetet pezull, Komisioni e procedoi por Kryesia “s’mund” ta shqyrtojë

Lluka tregon se sa dëmtohet Kosova nëse kontrata për Kosovën e Re s’kalon në Kuvend

Lluka tregon se sa dëmtohet Kosova nëse kontrata për Kosovën e Re s’kalon në Kuvend

Zbulohet çfarë tha Dardan Molliqaj në Pejë: Vetëvendosja do të ndahet në dysh

Zbulohet çfarë tha Dardan Molliqaj në Pejë: Vetëvendosja do të ndahet në dysh

Mësohet nga e ka origjinën vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit

Mësohet nga e ka origjinën vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit

Isa Mustafa po bëhet më mirë me shëndet

Isa Mustafa po bëhet më mirë me shëndet

Ministri premton: Mungesa e barnave do të zgjidhet sivjet!

Ministri premton: Mungesa e barnave do të zgjidhet sivjet!

Qeriqi: Delawie ia don të mirën Kosovës, fajin e kanë partitë

Qeriqi: Delawie ia don të mirën Kosovës, fajin e kanë partitë

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

MASHT-i s’e ka pyetur fare UP-në për Udhëzimin Administrativ për avancime të stafit

MASHT-i s’e ka pyetur fare UP-në për Udhëzimin Administrativ për avancime të stafit

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Masakra e 20 shqiptarëve me urdhër të Oliver Ivanoviqit. Çka thonë familjarët për vrasjen e tij?

Masakra e 20 shqiptarëve me urdhër të Oliver Ivanoviqit. Çka thonë familjarët për vrasjen e tij?

MASHT nxjerr Udhëzimin për parimet e njohjes së platformave dhe revistave ndërkombëtare

MASHT nxjerr Udhëzimin për parimet e njohjes së platformave dhe revistave ndërkombëtare

Kryetari i Vushtrrisë Përsëri Shpenzon Vetëm 69 Euro

Kryetari i Vushtrrisë Përsëri Shpenzon Vetëm 69 Euro

Mushkolaj: Vizita e Vuçiqit në Kosovë, kthim prapa për institucionet e Kosovës

Mushkolaj: Vizita e Vuçiqit në Kosovë, kthim prapa për institucionet e Kosovës

Biznesmeni i afërt me AAK-në përfiton tender nga zyra e Kryeministrit Haradinaj

Biznesmeni i afërt me AAK-në përfiton tender nga zyra e Kryeministrit Haradinaj