Kurteshi: Nga lëvizja do të largohen ata që s’janë të gatshëm të përballen me konkurrencën

14.01.2018 14:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurteshi: Nga lëvizja do të largohen ata që s’janë të gatshëm të përballen me konkurrencën

Në kuadër të zgjedhjeve të brendshme të Lëvizjes Vetëvendosje, Këshilli i Qendrës së Prishtinës po mban mbledhje.

Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Ismajl Kurteshi, ka thënë se Këshilli do t’i kryejë procedurat e tij në mënyrë që edhe Prishtina të bëhet gati për zgjedhjet e brendshme.

Kurteshi ka thënë se procesi i brendshëm zgjedhor është i rregullt.

Ka përmendur të gjitha procedurat që Këshilli i përgjithshëm i ka bërë për zgjedhjen e kryetarit.

Ka thënë se të drejtën për kryetar e ka shfrytëzuar vetëm deputeti Albin Kurti, për të cilin tha se “është model për gjithë Lëvizjen”.

Ka folur edhe për platformën e prezantuar nga Kurti, ndërsa ka thënë se asaj duhet t’i përmbahen të gjithë aktivistët e deputetët.

Ka treguar se për Kurtin mund të votojnë për, kundër ose të abstenojnë.

Pas numërimit të votave, nëse kandidati, në këtë rast Albin Kurti nuk arrin të marrë mbi 50 për qind të votave, atëherë procesi duhet të përsëritet i tëri.

“Lëvizja Vetëvendosje e do Kosovën shtet ligjor, Lëvizja do që askush të mos jetë mbi ligjin, e as në Lëvizje askush s’duhet të jetë mbi statutin”, tha ai.

Ka folur edhe për mosmarrëveshjet e fundit brenda lëvizjes, për të cilat tha se do të tejkalohen ose nga Lëvizja do të largohen vetëm ata që nuk janë të gatshëm të përballen me konkurrencën që parashihet me statutin e Lëvizjes./koha.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbulohet plani i madh i Titos për ish-Jugosllavinë

Zbulohet plani i madh i Titos për ish-Jugosllavinë

Serbia shpërfaq synimet për ndarje të Kosovës

Serbia shpërfaq synimet për ndarje të Kosovës

Babai i Xhakës i çuditur pse u dënuan “shqiponjat”, kontributi i shqiptarëve thotë ua ktheu gëzimin

Babai i Xhakës i çuditur pse u dënuan “shqiponjat”, kontributi i shqiptarëve thotë ua ktheu gëzimin

Kopaç: Kontrata për “Kosovën e Re” të rishikohet, por jo nga njerëzit që e bënë atë

Kopaç: Kontrata për “Kosovën e Re” të rishikohet, por jo nga njerëzit që e bënë atë

Tri Republikat e Kosovës nga Kurti

Tri Republikat e Kosovës nga Kurti

Trendi i multietnicitetit në Kupën e Botës

Trendi i multietnicitetit në Kupën e Botës

Serbia pa konsensus të brendshëm për çështjen e Kosovës

Serbia pa konsensus të brendshëm për çështjen e Kosovës

Krasniqi: Rritja e pagave për gjyqtarë e prokurorë s’e rritë efikasitetin e luftës kundër korrupsionit, përkundrazi

Krasniqi: Rritja e pagave për gjyqtarë e prokurorë s’e rritë efikasitetin e luftës kundër korrupsionit, përkundrazi

Bolton: Pheniani mund ta eliminojë brenda vitit programin bërthamor

Bolton: Pheniani mund ta eliminojë brenda vitit programin bërthamor

Thaçi i fton të gjithë, por dialogun zotohet se do ta udhëheqë vet

Thaçi i fton të gjithë, por dialogun zotohet se do ta udhëheqë vet

Sulm në një shkollë në Afganistan, ekzekutohen tre roje

Sulm në një shkollë në Afganistan, ekzekutohen tre roje

Kur do të fillojë ndarja e shtesave për fëmijët në Kosovë?

Kur do të fillojë ndarja e shtesave për fëmijët në Kosovë?

Trafikimi me njerëz, sfidë në Kosovë – vetëm në fillim të këtij viti u shënuan 6 raste

Trafikimi me njerëz, sfidë në Kosovë – vetëm në fillim të këtij viti u shënuan 6 raste

Ministri i Shëndetësisë kërcënon mjekët e papërgjegjshëm dhe papunëtor me largim nga puna

Ministri i Shëndetësisë kërcënon mjekët e papërgjegjshëm dhe papunëtor me largim nga puna

​Ministria e Integrimeve me ushtrues detyre në tri pozita udhëheqëse

​Ministria e Integrimeve me ushtrues detyre në tri pozita udhëheqëse

Jovanoviq: Kosova – nyja e madhe që gjenerata jonë duhet ta zgjidhë

Jovanoviq: Kosova – nyja e madhe që gjenerata jonë duhet ta zgjidhë