Kurir: Kamerat kanë regjistruar atentatorin e Ivanoviqit

31.01.2018 22:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurir: Kamerat kanë regjistruar atentatorin e Ivanoviqit

Portali serb “Kurir” sot shkruan se gjatë shikimit të regjistrimeve nëpër kamera është parë sulmuesi i liderit të serbëve të Kosovës Oliver Ivanoviq i vrarë më 16 janar para selisë së partisë së vet në Mitrovicën e veriut.

Sipas këtij portali, transmeton Koha.net, me rastin e shikimit të regjistrimeve të kamerave, vërehet sulmuesi i Ivanoviqit, atij nuk i vërehet fytyra, por ky element megjithatë mund të ndihmojë, konstaton ky portal serb.

Xhirimet nga rreth 20 kamera në pjesën veriore të Mitrovicës veriore, sikur dhe ato nga lokalet e partisë së Ivanoviqit, janë shikuar detajisht dhe siç thotë kurir, në njërën nga to shihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit!

Burimi i kësaj gazete online, të cilin ajo nuk e emëron, ka thënë se kjo mund të ndihmojë në shumëçka për zbulimin e vrasësve të Ivanoviqit.

“Është simptomatike se asnjëra nga kamerat në qytet nuk ka qenë e kthyer nga Mitrovica jugore. Megjithatë, gjatë shikimit të xhirimeve, në njërin nga to, është kapur sulmuesi i Ivanoviqi. Nuk shihet fytyra e tij, është i xhiruar nga shpina, por ky material megjithatë mund të ndihmojë”, ka thënë bashkëbiseduesi pa emër i portalit i cili ka shtuar:

“Të gjitha kamerat kanë xhiruar ekskluzivisht vetëm veriun e komunës, ndërsa organet përkatëse ende po i presin xhirimet nga pjesa jugore e Mitrovicës e cila kontrollohet nga shqiptarët.

Besim Hoti, zëvendëskomandant i Policisë së Kosovës në Mitrovicën veriore ka thënë se grupi punues po i zhvillon hetimet porse nuk ka detaje të reja.

“Policia aktualisht po i heton xhirimet e kamerave të vendosura nëpër gjithë qytetin. Policia punon sipas autorizimeve të prokurorit e hetimet i kryen Policia e Kosovës,e cila punon në dy turne ndërsa punën e saj e mbikëqyrin dy prokurorë: Një serb dhe një shqiptar. Për rastin po punojnë dhjetë policë e monitorimin e bën EULEX përmes të cilit këmbehen informatat”, citohet të ketë thënë Hoti, përcjell Koha.net.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Kuvendi i Maqedonisë miraton kërkesën për ndryshimet kushtetuese

Kuvendi i Maqedonisë miraton kërkesën për ndryshimet kushtetuese

ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit