Kundërshtohet Autostrada e Dukagjinit, Lekaj thotë se ajo do të ndërtohet me çdo kusht

18.07.2019 20:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kundërshtohet Autostrada e Dukagjinit, Lekaj thotë se ajo do të ndërtohet me çdo kusht

Autostrada që lidhë Dukagjinin është një nga projektet më të kushtueshme të buxhetit të shtetit.

Një investim të tillë që po bëhet nga ministria e Infrastrukturës ka mbështetjen e plotë edhe të kreut të qeverisë Ramush Haradinaj.

E procedurat për të filluar ndërtimin e kësaj autostrade tashmë kanë përfunduar.

Ani pse projektin e votuan të gjithë ministrat, disa prej tyre tani nuk po pajtohen me këtë vendim.

E kjo gjë po e habit shumë Ministrin e Infrastrukturës, Pal Lekaj.

Pavarësisht këtyre kundërshtimeve, Lekaj thotë nuk do të ndalë projektin, raporton T7.

Ky projekt, sipas minstrit të Infrastrukturës, do të vazhdojë edhe nëse bie qeveria.

E kjo autostradë thuhet se do të kushtojë 1 miliardë euro.

Por, Lekaj e mohoi një gjë të tillë duke thënë se kostoja e saj fillestare do të jetë 56 milionë. Madje ai zotohet se kjo është një nga autostradat që do të kushtojë më së paku.

Autostrada do të jetë e gjatë 95.5 km, dhe do të lidhë Istogun, Pejën, Junikun, Deçanin, Klinen, Rahovecin e Prizrenin.

Pos për autostradën, Lekaj foli edhe për marrëdhëniet e tij me PDK dhe Nismën.

Ai tha se qe nuk kanë pasur telashe këto dy vite sa janë në koalicion. E, Lekajt në fakt do t`i duhet të bashkëpunojë pikërisht me ministrin që po e kritikon autostradën, pasi që shpronësimi i pronave kah do të kalojë autostrada behet nga Ministria e Mjedisit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kundërshtohet Autostrada e Dukagjinit, Lekaj thotë se ajo do të ndërtohet me çdo kusht

Kundërshtohet Autostrada e Dukagjinit, Lekaj thotë se ajo do të ndërtohet me çdo kusht

Haradinaj ia kthen goditjen Veselit, e akuzon për “servilizëm të tepruar” ndaj Amerikës

Haradinaj ia kthen goditjen Veselit, e akuzon për “servilizëm të tepruar” ndaj Amerikës

Pushtet e opozitë kundër kushtëzimit të liberalizimit të vizave me dialogun

Pushtet e opozitë kundër kushtëzimit të liberalizimit të vizave me dialogun

Rrëfimi për 9-vjeçarin e vrarë në Fushë-Kosovë: Sefedini ma drogonte djalin, vinte me sy të ajtë në shtëpi

Rrëfimi për 9-vjeçarin e vrarë në Fushë-Kosovë: Sefedini ma drogonte djalin, vinte me sy të ajtë në shtëpi

Flet Daut Haradinaj: Isha në konsultë disa minutash me policinë austriake, nuk më ndaluan

Flet Daut Haradinaj: Isha në konsultë disa minutash me policinë austriake, nuk më ndaluan

Opozita refuzon takimin me Zaevin  pas skandalit me ish-kryeprokuroren

Opozita refuzon takimin me Zaevin pas skandalit me ish-kryeprokuroren

Te Dheu i Bardhë kolona deri në 120 metra, pritjet deri në një orë

Te Dheu i Bardhë kolona deri në 120 metra, pritjet deri në një orë

Marrëveshja e Brukselit e nxjerr Thaçin në pozicione kundërshtuese me amerikanët

Marrëveshja e Brukselit e nxjerr Thaçin në pozicione kundërshtuese me amerikanët

Shoqëria civile vlerëson transparencën e ​KPK-së në procesin e hartimit të Rregullores për emërimin e kryeprokurorëve

Shoqëria civile vlerëson transparencën e ​KPK-së në procesin e hartimit të Rregullores për emërimin e kryeprokurorëve

SHBA ua shton presionin Serbisë për zgjidhjen e rastit të Vëllezërve Bytyqi

SHBA ua shton presionin Serbisë për zgjidhjen e rastit të Vëllezërve Bytyqi

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së