Kundërmasat e Serbisë ndaj Kosovës, ndalimi i kamionëve apo suspendimi i Marrëveshjes së Brukselit

21.04.2019 11:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kundërmasat e Serbisë ndaj Kosovës, ndalimi i kamionëve apo suspendimi i Marrëveshjes së Brukselit

Serbia brenda ditës po e humb nga një milion euro për shkak të taksës që Kosova e ka vënë ndaj mallrave të Serbisë dhe deri më tash ajo është dëmtuar për 147,9 miliona euro, ka thënë për gazetën “danas” ministri i Tregtisë i Serbisë Rasim Lajiq.

Ai ka shtuar se tash e një kohë të gjatë dhe në vazhdimësi nga kjo masë po humbin nga mbi një milion euro në ditë, transmeton Koha.net.

Lajiq, megjithatë nuk e di se cilat masa konkretisht i ka menduar presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq kur para disa ditësh kishte paralajmëruar se në vigjilje të Shëngjergjit, nëse nuk ndërprite taksa e Kosovës, do t’i vendosë kundërmasat. Se cilat do të jenë ato masa, Vuçiqi do t’i deklarojë në udhëheqje të partisë së tij, ka thënë ai.

“Nuk e di cilat do të jenë kundërmasat. Nëse ne i ndalojmë kamionët e Kosovës, kjo do të thotë se duhet ndaluar edhe kamionët që nga BE-ja shkojnë në Kosovë e në këtë rast do të kishim problem me Evropën. Ekziston edhe opsioni i suspendimit të Marrëveshjes së Brukselit, porse kjo do të ishte çështje politike”, citon “danas të ketë thënë Lajiq.

Ideja e Qeverisë serbe në fillim ka qenë që të pritet presioni i bashkësisë ndërkombëtare ndaj fqinjëve të jugut që të hiqet taksa. Paralajmërimi i Vuçiqit se Serbia do të mundë t’i vendosë kundërmasat, është dëshmi se ky presion, edhe nëse ka pasur, nuk ka qenë i suksesshëm .

Në nivelin vjetor, humbja e Serbisë nga taksa që e ka bënë Kosova ndaj mallrave të saj, pritet të jetë mbi 500 milionë euro .

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi