Kulturë që shpërfaq vlerë e traditë

07.02.2021 13:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kulturë që shpërfaq vlerë e traditë

Faton Bislimi

Tradita dhe vlerat tona kombëtare janë esenciale në ndërtimin e qenjes tone. Zhvillimi i duhur i kulturës është sistemimi që duhet bërë vlerave tona dhe traditave tona kombëtare. Të promovosh kulturën e një vendi është të shpërfaqësh vlerat dhe traditat e popullit të atij vendi kudo që të jetë e mundur.

Shpeshëherë flitet se interesimi i kosovarëve për lexim, për të shkuar të teatër, apo për të ndjekur një concert të muzikës klasike, është shumë i ulët. Por, ne duhet patur parasysh edhe anën tjetër të medaljes – sa ka bërë qeveria e vendit, sa është investuar në përkrahje të zhvillimit të kultures, në përkrahje të botimeve e promovimeve të autorëve të rinjë e atyre tanimë të dëshmuar, të realizimit të shfaqejeve në teatro apo koncerteve të muzikës burimore?

Ende sot e kësaj dite, ne ballafaqohemi me problemin e madh të Teatrove Profesionale të Qyteteve të Kosovës, sepse as komunat përkatëse e as qeveria nuk marrin përsipër përkrahjen ndaj tyre. Një vend pa kulturë është sikur një lis pa gjethe!

Kosovës i duhet që sa më pare të themelojë një agjensi të vecantë për mbështetje të zhvillimit të gjithëmbarshëm të kulturës në vend, një Këshill Nacional për Kulturë e Art, ndoshta, ngjashëm me atë që e ka Anglia, psh. Ne kemi një Ministri të Kulturës, Rinise dhe Sportit, e cila realisht është e ngarkuar me politikbërjen publike në këtë kuadër.

Neve nuk na duhen “Koordinator Nacional” për Kulture e cka jo tjetër, vetëm sa për të krijuar një post e një punë për një element partiak, por një Këshill Nacional për Kulturë e Art qe do të ndihmontë fuqishëm në zhvillimin më të hovshëm të kulturë sonë. Ne kemi shumë cka që t’i ofrojmë botës, sikur qe i kemi ofruar, Rita Ora, Dua lipa, Era Istrefi, e me here se keto mos ti harrojme: Bekim Fehmiun, Faruk Begollin, Enver Petrovcin e shume te tjere. por edhe vet qytetarëve tanë.

Unë besoj në një Kosovë që prodhon kulturë që vlerësohet ndërkombëtarisht.

#LDK132 #FatonBislimi43 #Lojalitet #Durim #Kurajo

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Vettingu do të fillojë nga Këshilli Prokurorial dhe Gjyqësor

Kurti: Vettingu do të fillojë nga Këshilli Prokurorial dhe Gjyqësor

AKR: Lajmi se gjoja 50 anëtarë të degës në Vushtrri kanë kaluar në LVV, është i rremë

AKR: Lajmi se gjoja 50 anëtarë të degës në Vushtrri kanë kaluar në LVV, është i rremë

Strategjia e Lista Srpskës: Si po tenton t’i marrë më shumë se 10 vende në Kuvend

Strategjia e Lista Srpskës: Si po tenton t’i marrë më shumë se 10 vende në Kuvend

Letra e parë që Biden ia dërgoi Serbisë si president, mes urimesh, fjalia që ia prishi ditën Vuçiqit

Letra e parë që Biden ia dërgoi Serbisë si president, mes urimesh, fjalia që ia prishi ditën Vuçiqit

Hoxhaj sfidon veten: Në 90 sekonda i përmbledh shtyllat kryesore të programit të PDK-së

Hoxhaj sfidon veten: Në 90 sekonda i përmbledh shtyllat kryesore të programit të PDK-së

Kurz: BE ka nevojë për dialog me serbinë

Kurz: BE ka nevojë për dialog me serbinë

Komuna e Gjilanit s’ka buxhet për t’i ndihmuar financiarisht qytetarët e saj të infektuar me COVID-19

Komuna e Gjilanit s’ka buxhet për t’i ndihmuar financiarisht qytetarët e saj të infektuar me COVID-19

Pieter Feith e mbështetë Hoxhajn në garën për kryeministër, e quan mik të mirë

Pieter Feith e mbështetë Hoxhajn në garën për kryeministër, e quan mik të mirë

Drejt përfundimit mandati i Lajçakut si përfaqësues në dialogun Kosovë-Serbi, BE-ja tregon se a do t’ia zgjasë

Drejt përfundimit mandati i Lajçakut si përfaqësues në dialogun Kosovë-Serbi, BE-ja tregon se a do t’ia zgjasë

Hoti zbulon edhe një arsye për rrëzimin e Qeverisë me LVV-në që s’është përmendur më herët

Hoti zbulon edhe një arsye për rrëzimin e Qeverisë me LVV-në që s’është përmendur më herët

Tre të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Tre të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Janjiq: Një pjesë e shërbimit informativ-ushtarak francez e kishte shtyrë idenë e ndarjes së Kosovës

Janjiq: Një pjesë e shërbimit informativ-ushtarak francez e kishte shtyrë idenë e ndarjes së Kosovës

Pacolli pranon letër nga ky shtet, e sigurojnë se nuk është tërhequr njohja e pavarësisë së Kosovës

Pacolli pranon letër nga ky shtet, e sigurojnë se nuk është tërhequr njohja e pavarësisë së Kosovës

Isufi: Shtimja, Kaqaniku, Hani i Elezit e Ferizaj të mobilizuar për fitoren e AAK-së

Isufi: Shtimja, Kaqaniku, Hani i Elezit e Ferizaj të mobilizuar për fitoren e AAK-së

Hoti: I dyfishuam subvencionet për bujqësinë, parashohim nxitje të prodhimit vendor

Hoti: I dyfishuam subvencionet për bujqësinë, parashohim nxitje të prodhimit vendor

Hoxhaj për radion e njohur gjermane: Për mua dhe PDK-në, Berlini mbetet adresa më e rëndësishme politike në Evropë

Hoxhaj për radion e njohur gjermane: Për mua dhe PDK-në, Berlini mbetet adresa më e rëndësishme politike në Evropë