Kujdes, Zvicra është duke ju vëzhguar nëse keni thënë se jeni invalid

28.03.2019 23:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kujdes, Zvicra është duke ju vëzhguar nëse keni thënë se jeni invalid

Suva, kompania më e madhe zvicerane për sigurimin invalidor, vitin e kaluar ka mbikëqyrur 1727 raste të konisderuara si të dyshimta gjegjësisht kur është menduar se personat e siguruar po përfitonin pa të drejtë para në emër të sigurimit invalidor.

Nga kjo shifër Suva ka ndërprerë rrjedhjen e parave në 407 raste.

Shuma e kursyer në këtë mënyrë arrin në 17.3 milionë franga, që është për 4.8 milionë më shumë se një vit më parë.

Numri prej 1727 rasteve të dyshuara, nga gjithsej 240.000 të siguruar, është për një të tretën më i madh se ai i një viti më parë.

Mesatarja e kursimit vitin e kaluar ka qenë 42500 franga për çdo rast, që është më pak se në vitin 2017, kur kjo mesatare ishte 49800 franga.

Që nga fillimi i luftimit të abuzimeve, në vitin 2007, është mundësuar kursimi i më shumë se 164 milionë frangave, bën të ditur Suva.

Me inkuadrimin e sërishëm të detektivëve që është mundësuar nga ligji mbi observimin i miratuar në vitin 2018 gjatë vitit në vijim do të ketë mundësi që të pengohet abuzimi i edhe më shumë milionë frangave transmeton albinfo.ch komunikatën e Suva-s

“Ato i bien barrë shumicës dërmuese të paguesve të rregullt e të ndershëm të premive, thonë në Suva.

Suva bën kujdes që të mos shkelet parimi i solidaritetit. Po ashtu ajo dëshiron që të marrë seriozisht mbrojtjen e sferës private të të siguruarve ndërsa vendimet për përgjim do t`i marrë vetëm si mjet të fundit për luftimin e keqpërdorimeve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë