Kujdes me ushqimin natën e madhe të ndërrimit të viteve, këshilla të thjeshta

01.01.2019 00:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kujdes me ushqimin natën e madhe të ndërrimit të viteve, këshilla të thjeshta

Nata festive e ndërrimit të viteve dhe ditët e para të Vitit të Ri, përveç argëtimit, mbi të gjitha, duhet të jetë e shëndetshme. Pas drekave dhe darkave të pafundme me miqtë e të afërmit, në fund duhet të kesh parasysh që nëse e tepron me ushqimin, gjithҫka do të jetë problem. Ndaj ki parasysh disa rregulla bazë:

Respekto ritmin e ushqimit

Pavarësisht se janë ditë festash, respekto regjimin tradicional: mëngjes, drekë dhe darkë. Por vaktet në mes, mundohu t’i eliminosh.

Hani gjithҫka në sasi të vogla

Përpiqu që gjatë festave të hash pa u ngopur, sepse kështu mund të shijosh më shumë. Pra, ha në sasi të vogla dhe gjëra të shumëllojshme.

Pjata të vogla dhe të bukura

Përdor sa më shumë pjata të vogla, të këndshme për syrin, por edhe me gjëra të veҫanta e me shije. Qëndro sa më larg pjatave të tejmbushura dhe minimizo masën e tyre. Kështu, gjithҫka do të të shijojë më shumë. Sepse, ngopja mund të të vijë edhe vetëm nga pamja.

Sa më shumë fruta dhe perime

Frutat dhe perimet duhet të jenë pa masë. Në ushqimet e festave, fibrat dhe uji duhet të jetë me shumicë, sepse kështu i djeg më mirë kaloritë dhe yndyrat.

Elimino ushqimet e rënda me yndyrë

Sa më shumë peshk gjatë këtyre ditëve apo mish të lehtë e pa yndyrë. Jo ushqime të rënda si mishi i kuq apo ëmbëlsirat e sherbetosura. Dhe kujdes me masën.

Kujdes me kaloritë

Rezisto sa më shumë të mundesh ndaj kalorive. Prandaj mundohu të eliminosh brumërat, bukën, si edhe të kursesh kremin e ëmbëlsirave për garniturë.

Pa dreka e darka të bollshme

Në ditët festive, mundohu t’i thuash jo darkave të bollshme. Përpiqu që në këto raste të hash vetëm një ëmbëlsirë apo diҫka të vogël me shumë shije.

Mos lër pas dore lëvizjen

Mund të jesh pushim gjatë gjithë këtyre ditëve, pork jo nuk do të thotë se duhet të rrish gjatë gjithë ditës në shtëpi apo në ambiente të mbyllura. Shmang sa më shumë të mundesh jetën pasive, duke u përpjekur të lëvizësh sa më shumë.

Shpërndajeni ushqimin si duhet

Shpërnda ushqimin siç duhet gjatë ditës, pa u munduar të krijosh shumë vakte në një kohë të shkurtër.

Ji gati për të rifilluar

Gjithmonë duhet të jesh e gatshme për të rinisur. Pra, pas disa ditëve, gjithҫka rinis nga fillimi: puna, rutina, lëvizja, etj. Është mirë që të mos i lësh pas dore mëndimet për rutinën, sepse kjo gjë të bën ta mbash ende trurin të freskët.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Stresi në punë ndikon negativisht në shëndet

Stresi në punë ndikon negativisht në shëndet

Rusia do të “shkëputet” nga interneti

Rusia do të “shkëputet” nga interneti

12 njerëzit që kanë mahnitur botën me përmasat e tyre trupore – e sigurtë se do të impresionoheni edhe ju!

12 njerëzit që kanë mahnitur botën me përmasat e tyre trupore – e sigurtë se do të impresionoheni edhe ju!

Mirante – nga problemet në zemër, deri në Ligën e Kampionëve

Mirante – nga problemet në zemër, deri në Ligën e Kampionëve

Çfarë kanë rezervuar emrat e mëdhenj për Kongresin Mobil Botëror?

Çfarë kanë rezervuar emrat e mëdhenj për Kongresin Mobil Botëror?

PSG bën një hap drejt çerekfinales, nënshtron Unitedin në Old Trafford

PSG bën një hap drejt çerekfinales, nënshtron Unitedin në Old Trafford

Të flesh mirë dhe qetë, 11 këshillat e ekspertit

Të flesh mirë dhe qetë, 11 këshillat e ekspertit

Roma fiton në ‘Olimpico’ ndaj Portos, por kualifikimi do të vendoset në ‘Dragao’

Roma fiton në ‘Olimpico’ ndaj Portos, por kualifikimi do të vendoset në ‘Dragao’

Video loja që po çmend internetin thyen rekordet e Fortnite

Video loja që po çmend internetin thyen rekordet e Fortnite

Notat e lojtarëve, Roma 2-1 Porto: Zaniolo yll i mbrëmjes

Notat e lojtarëve, Roma 2-1 Porto: Zaniolo yll i mbrëmjes

Leopardi i zi fotografohet në Afrikë, për herë të parë në 100 vjet! (Foto)

Leopardi i zi fotografohet në Afrikë, për herë të parë në 100 vjet! (Foto)

De Rossi: Gjasat 51-49 për ne, Zaniolo do të bëhet kampion i madh

De Rossi: Gjasat 51-49 për ne, Zaniolo do të bëhet kampion i madh

Adobe Lightroom rrit cilësinë e imazheve duke përdorur inteligjencën artificiale

Adobe Lightroom rrit cilësinë e imazheve duke përdorur inteligjencën artificiale

Macja reagoi më se e habitur, derisa shikonte në televizion një dokumentar me kafshë (Video)

Macja reagoi më se e habitur, derisa shikonte në televizion një dokumentar me kafshë (Video)

Solskjaer: Duhet të mësojmë nga kjo përvojë

Solskjaer: Duhet të mësojmë nga kjo përvojë

Të brendshmet, 6 gabimet që femrat nuk duhet të bëjnë

Të brendshmet, 6 gabimet që femrat nuk duhet të bëjnë