KSHZ-ja: Kërkojm proces të plotë zgjedhor

06.05.2020 18:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
KSHZ-ja: Kërkojm proces të plotë zgjedhor

Ideja e disa prej partive politike për zgjedhje në qershor bie ndesh me vlerësimin e të parit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve Oliver Derkoski. Ai vlerëson se pas caktimit të datës së re të zgjedhjeve, procesi duhet të fillojë nga e para me respektimin e të gjitha afateve që parashikon Kodi zgjedhor. Sipas Derkoskit, një proces normal zgjedhor kërkon 50 deri 60 ditë për organizim.

“Është e pamundur të organizohet procesi për 30 ditë sepse në atë situatë do të shkonim në zgjedhje pa listë zgjedhore të pastruar. Argument për çfarëdo legjitimiteti të proceseve në 5-6 vitet e fundit ka qenë lista zgjedhore. Vetëm Kodi zgjedhor dhe ajo çfarë ai parashikon për ne është udhërrëfyes dhe ashtu do të sillemi si KSHZ”, deklaroi Oliver Derkoski, kryetar i KSHZ-së.

Derkoski vlerëson se për pastrimin e listës zgjedhore nevojiten 25 deri 27 ditë. Përveç përsëritjes së procedurës për shqyrtim publik të listës, Derkoski thotë se duhet të sigurohet e drejta e votës edhe e personave që do të mbushin 18 vjet deri në ditën e zgjedhjeve. Në rast se kjo nuk ndodh dhe nuk u jepet e drejta e barabartë të gjitha pakëve në proces, Derkoski beson se procesi mund të kontestohet nga cilido.

“Shembull, tani nëse vazhdohet aty ku ka mbetur, gjë që nuk është e pamundur sepse duhet të pastrohet lista zgjedhore dhe të realizohen të gjitha ato aktivitete, kjo mund të kontestohet. Pastaj, sipas Kodit zgjedhor, varësisht datës së zgjedhjeve bëhet kalendar i ri në të cilin parashihet edhe paraqitja e grupeve të reja të qytetarëve që duan të marrin pjesë në zgjedhje, mund të mbledhin 1 mijë nënshkrime që dikush të kandidohet, ose ndërkohë nëse është regjistruar ndonjë parti e re do të këtë po ashtu të drejtën të marrë pjesë në zgjedhje”, tha Oliver Derkoski, kryetar i KSHZ-së.

Partitë politike të cilët duan zgjedhje për një afat sa më të shkurtër, janë të padurueshme në këtë drejtim. Për kreun e LSDM-së Zaev, procesi i ndërprerë i organizimit të zgjedhjeve duhet të vazhdojë aty ku kishte mbetur.

“Me vetë ngrirjen e proceseve, listat e kandidatëve janë ngrirë, diaspora është përmbyllur, procedura të tjera janë mbyllur, një pjesë e përditësimit të listës zgjedhore është ndërprerë. Saktësisht, me afate të shkurtuara që i mundëson ligji, nevojiten 30 ditë. 20 ditë fushatë, 5 ditë të kenë qytetarët për shqyrtim publik të listës që ai të mund të plotësohet deri në ditën e zgjedhjeve”, pohoi Zoran Zaev.

Dekreti me të cilin Qeveria pezulloi procesin zgjedhor parashikon vazhdimin e aktiviteteve aty ku u lanë në gjysmë. Kjo nënkupton që KSHZ-ja nuk do të ketë më shumë se 21 ditë për të organizuar të gjithë procesin./Alsat/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


KSHZ-ja: Kërkojm proces të plotë zgjedhor

KSHZ-ja: Kërkojm proces të plotë zgjedhor

Nga Italia, numri i përditshëm i vdekjeve nga koronavirusi rritet përsëri

Nga Italia, numri i përditshëm i vdekjeve nga koronavirusi rritet përsëri

Ka pasivizuar edhe Kuvendin e Kosovës shkarkimi i Qeverisë

Ka pasivizuar edhe Kuvendin e Kosovës shkarkimi i Qeverisë

Kryetari LDK’së m Mustafa ka theksuar se dialogu Kosovë – Serbi do të jetë në fokus, që synon të ketë njohjen reciproke

Kryetari LDK’së m Mustafa ka theksuar se dialogu Kosovë – Serbi do të jetë në fokus, që synon të ketë njohjen reciproke

Veseli takon gastronomët: Kuvendi ta miratojë pakon e PDK-së për t’i ndihmuar punëtorët e këtij sektori

Veseli takon gastronomët: Kuvendi ta miratojë pakon e PDK-së për t’i ndihmuar punëtorët e këtij sektori

Valmir Elezi nga KQZ: Kurdo që kërkohet jemi të gatshëm që të organizojmë zgjedhje

Valmir Elezi nga KQZ: Kurdo që kërkohet jemi të gatshëm që të organizojmë zgjedhje

Presidenti: Ishte njëri prej luftëtarëve më të hershëm të UÇK-së, Luan Haradinaj

Presidenti: Ishte njëri prej luftëtarëve më të hershëm të UÇK-së, Luan Haradinaj

Merkel: Është mbrapa nesh faza e parë e pandemisë

Merkel: Është mbrapa nesh faza e parë e pandemisë

Kurti dhe Osmani homazhe tek shtatorja e Fehmi Aganit

Kurti dhe Osmani homazhe tek shtatorja e Fehmi Aganit

Sipas Albin Kurti, përdorimi i termit ndryshim i kufijve si zëvëndësim për ndarjen e Kosovës është i papranueshëm

Sipas Albin Kurti, përdorimi i termit ndryshim i kufijve si zëvëndësim për ndarjen e Kosovës është i papranueshëm

Projekti për menaxhimin dhe kontrolli i qenve endacakë në Kosovë, ka nisur

Projekti për menaxhimin dhe kontrolli i qenve endacakë në Kosovë, ka nisur

Idrizi, PDK: Abuzim dhe diskriminim në qendrën e karantinës, personat me lidhje politike po lirohen para kohe

Idrizi, PDK: Abuzim dhe diskriminim në qendrën e karantinës, personat me lidhje politike po lirohen para kohe

Normalizimi i gjendjes me koronavirusin rikthen debatin për zgjedhje

Normalizimi i gjendjes me koronavirusin rikthen debatin për zgjedhje

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Largoni përgjithmonë me shumë lehtësi evidencat e padëshirueshme historinë në Instagram

Largoni përgjithmonë me shumë lehtësi evidencat e padëshirueshme historinë në Instagram

Grupi për Legalizim: Mund të aplikojnë për t’i legalizuar ndërtimet pa leje

Grupi për Legalizim: Mund të aplikojnë për t’i legalizuar ndërtimet pa leje