KSHZ-ja: Kërkojm proces të plotë zgjedhor

06.05.2020 18:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
KSHZ-ja: Kërkojm proces të plotë zgjedhor

Ideja e disa prej partive politike për zgjedhje në qershor bie ndesh me vlerësimin e të parit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve Oliver Derkoski. Ai vlerëson se pas caktimit të datës së re të zgjedhjeve, procesi duhet të fillojë nga e para me respektimin e të gjitha afateve që parashikon Kodi zgjedhor. Sipas Derkoskit, një proces normal zgjedhor kërkon 50 deri 60 ditë për organizim.

“Është e pamundur të organizohet procesi për 30 ditë sepse në atë situatë do të shkonim në zgjedhje pa listë zgjedhore të pastruar. Argument për çfarëdo legjitimiteti të proceseve në 5-6 vitet e fundit ka qenë lista zgjedhore. Vetëm Kodi zgjedhor dhe ajo çfarë ai parashikon për ne është udhërrëfyes dhe ashtu do të sillemi si KSHZ”, deklaroi Oliver Derkoski, kryetar i KSHZ-së.

Derkoski vlerëson se për pastrimin e listës zgjedhore nevojiten 25 deri 27 ditë. Përveç përsëritjes së procedurës për shqyrtim publik të listës, Derkoski thotë se duhet të sigurohet e drejta e votës edhe e personave që do të mbushin 18 vjet deri në ditën e zgjedhjeve. Në rast se kjo nuk ndodh dhe nuk u jepet e drejta e barabartë të gjitha pakëve në proces, Derkoski beson se procesi mund të kontestohet nga cilido.

“Shembull, tani nëse vazhdohet aty ku ka mbetur, gjë që nuk është e pamundur sepse duhet të pastrohet lista zgjedhore dhe të realizohen të gjitha ato aktivitete, kjo mund të kontestohet. Pastaj, sipas Kodit zgjedhor, varësisht datës së zgjedhjeve bëhet kalendar i ri në të cilin parashihet edhe paraqitja e grupeve të reja të qytetarëve që duan të marrin pjesë në zgjedhje, mund të mbledhin 1 mijë nënshkrime që dikush të kandidohet, ose ndërkohë nëse është regjistruar ndonjë parti e re do të këtë po ashtu të drejtën të marrë pjesë në zgjedhje”, tha Oliver Derkoski, kryetar i KSHZ-së.

Partitë politike të cilët duan zgjedhje për një afat sa më të shkurtër, janë të padurueshme në këtë drejtim. Për kreun e LSDM-së Zaev, procesi i ndërprerë i organizimit të zgjedhjeve duhet të vazhdojë aty ku kishte mbetur.

“Me vetë ngrirjen e proceseve, listat e kandidatëve janë ngrirë, diaspora është përmbyllur, procedura të tjera janë mbyllur, një pjesë e përditësimit të listës zgjedhore është ndërprerë. Saktësisht, me afate të shkurtuara që i mundëson ligji, nevojiten 30 ditë. 20 ditë fushatë, 5 ditë të kenë qytetarët për shqyrtim publik të listës që ai të mund të plotësohet deri në ditën e zgjedhjeve”, pohoi Zoran Zaev.

Dekreti me të cilin Qeveria pezulloi procesin zgjedhor parashikon vazhdimin e aktiviteteve aty ku u lanë në gjysmë. Kjo nënkupton që KSHZ-ja nuk do të ketë më shumë se 21 ditë për të organizuar të gjithë procesin./Alsat/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Limaj: Asociacioni, çështje e mbyllur për Kosovën

Limaj: Asociacioni, çështje e mbyllur për Kosovën

Shpërthim i fuqishëm në Tiranë, dy të plagosur

Shpërthim i fuqishëm në Tiranë, dy të plagosur

Thaçi: Njohja reciproke me Serbinë vetëm në Uashington, përpjekjet tjera janë të kota

Thaçi: Njohja reciproke me Serbinë vetëm në Uashington, përpjekjet tjera janë të kota

Zemaj: Situata me COVID-19 e qëndrueshme, por s’duhet të relaksohemi

Zemaj: Situata me COVID-19 e qëndrueshme, por s’duhet të relaksohemi

Thaçi: Takimi i së enjtes në Bruksel është i rrezikshëm

Thaçi: Takimi i së enjtes në Bruksel është i rrezikshëm

Ekipi që inspekton spitalet mbetet pa koment nga numri i madh i parregullsive në Pulmologji

Ekipi që inspekton spitalet mbetet pa koment nga numri i madh i parregullsive në Pulmologji

Thaçi: Njohja reciproke Kosovë-Serbisë mund të ndodhë vetëm në Shtëpinë e Bardhë

Thaçi: Njohja reciproke Kosovë-Serbisë mund të ndodhë vetëm në Shtëpinë e Bardhë

Droga në banane, dënohet me 14 vjet burg Arbër Çekaj

Droga në banane, dënohet me 14 vjet burg Arbër Çekaj

Netanyahu: Zhvillimet e fundit Izrael-Kosovë, fillimi i një epoke të re

Netanyahu: Zhvillimet e fundit Izrael-Kosovë, fillimi i një epoke të re

Osmani: S’ka dy popuj tjerë që e kuptojnë më mirë njëri-tjetrin se shqiptarët dhe izraelitët

Osmani: S’ka dy popuj tjerë që e kuptojnë më mirë njëri-tjetrin se shqiptarët dhe izraelitët

​Thaçi: Njohja nga Izraeli forcon Kosovën si shtet

​Thaçi: Njohja nga Izraeli forcon Kosovën si shtet

​Kërkohet efikasitet i sistemit gjyqësor në kohën me pandeminë COVID-19

​Kërkohet efikasitet i sistemit gjyqësor në kohën me pandeminë COVID-19

KEDS me punime në rrjet, paralajmërohen ndërprerje të rrymës

KEDS me punime në rrjet, paralajmërohen ndërprerje të rrymës

Pse ka kundërshtime për masat antiCovid në Zvicër?

Pse ka kundërshtime për masat antiCovid në Zvicër?

​Haradinaj-Stublla akuzon Vuçiqin për shkelje të marrëveshjes

​Haradinaj-Stublla akuzon Vuçiqin për shkelje të marrëveshjes

Në Gjilan sot janë shëruar 20 pacientë nga COVID-19

Në Gjilan sot janë shëruar 20 pacientë nga COVID-19