Kryetari i Kaçanikut për mediet gjermane: “Nuk jemi qytet i ekstremizmit fetar”

31.03.2016 16:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryetari i Kaçanikut për mediet gjermane: “Nuk jemi qytet i ekstremizmit fetar”

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi ka dhënë një intervistë për dy gazetat prestigjioze gjermane, përkatësisht në gazetën “ Frankfurter” dhe në gazetën “Tagesspiegel”.
Në këtë intervistë Kryetari Ilazi foli për qytetin e Kaçanikut, funksionimin e Komunës dhe Kuvendit Komunal në Kaçanik, rolin e religjionit në Kaçanik, aktivitetet e të rinjve dhe shumë të tjera, transmeton Infosot. Kryetari Ilazi në këtë intervistë e përshkroi Kaçanikun si një qytet i vogël por shumë mikpritës dhe bujar. Ndërkohë duke folur për pjesëmarrjen e qytetarëve në vatrat e luftës, Kryetari Ilazi tha se Kaçaniku padrejtësisht është etiketuar si një qytet i ekstremizmit fetar, ndërsa shtoi se për gjatë 25 muajve të fundit nga Kaçaniku nuk është regjistruar asnjë rast shkuarje apo tentim shkuarje për në vatrat e luftës me theks në Siri. /Infosot

Shkëlqim Ajdini

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


VV: Glauk Konjufca nuk jep dorëheqje

VV: Glauk Konjufca nuk jep dorëheqje

Grenelli – liderëve kosovarë: Lërini përleshjet

Grenelli – liderëve kosovarë: Lërini përleshjet

Haradinaj përplaset me Baton Haxhiun: “Ti ke qenë i përfshirë në ndarjen e Kosovës”

Haradinaj përplaset me Baton Haxhiun: “Ti ke qenë i përfshirë në ndarjen e Kosovës”

Haradinaj në Tiranë: Edi Rama është ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj në Tiranë: Edi Rama është ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’

Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’

Halil Matoshi: Atyre që po turren për heqjen e tarifës, Daçiq sot ua bëri 8 me 2

Halil Matoshi: Atyre që po turren për heqjen e tarifës, Daçiq sot ua bëri 8 me 2

Komuna e Kamenicës e bëri hor mësuesen e gjuhës shqipe, gaboi në fjalët elementare

Komuna e Kamenicës e bëri hor mësuesen e gjuhës shqipe, gaboi në fjalët elementare

Tërmkolli: Albulena Haxhiun, është niveli më i lartë i një absurditeti, do të dalë nga studio ta çojë Ramushin në burg… Kush je ti?

Tërmkolli: Albulena Haxhiun, është niveli më i lartë i një absurditeti, do të dalë nga studio ta çojë Ramushin në burg… Kush je ti?

Veliu: Me SHBA-të miqësia është besim

Veliu: Me SHBA-të miqësia është besim

Abrashi: Do ta hiqja sot taksën – para se Grenell të shkonte në Serbi

Abrashi: Do ta hiqja sot taksën – para se Grenell të shkonte në Serbi

Grenell në Beograd: Trumpi pret që taksa dhe fushata e çnjohjeve të përfundojnë shpejt

Grenell në Beograd: Trumpi pret që taksa dhe fushata e çnjohjeve të përfundojnë shpejt

​SHBA: Duhet të jemi të vendosur përballë Iranit

​SHBA: Duhet të jemi të vendosur përballë Iranit

Osmani: Grenell solli energji të nevojshme për dialogun me Serbinë

Osmani: Grenell solli energji të nevojshme për dialogun me Serbinë

Parashikimi i motit për ditën e nesërme

Parashikimi i motit për ditën e nesërme

Kurti dhe Haxhiu takohen me ambasadorin e Italisë, e njoftojnë për bisedimet me LDK-në

Kurti dhe Haxhiu takohen me ambasadorin e Italisë, e njoftojnë për bisedimet me LDK-në

Kosovës po i ikin qytetarët

Kosovës po i ikin qytetarët