Kryetari i nëndegës sqaron përplasjen e raportuar në kuvendin e LDK’së

13.06.2019 22:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryetari i nëndegës sqaron përplasjen e raportuar në kuvendin e LDK’së

Kryetari i nëndegës së LDK-së në “Mati 1” në Prishtinë, Avdi Pireva, ka hedhur poshtë lajmet se në këtë nëndegë ka pasur përleshje mes aktivistëve.

Pireva ka thënë se nuk ka pasur asnjë përleshje.

“Nuk është e vërtetë se ka pasur përleshje. Ka pasur tentim për t’u futur brenda njerëz që nuk i kanë pasur emrat në listat për delegat, dhe ata normal nuk lejohen me u fut brenda. Tre apo katër prej tyre kanë qenë që i kanë pasur emrat në këto lista të delegatëve, dhe i kemi lejuar me u fut brenda, dhe kur e kanë parë që ata janë pakicë kanë dal jashtë, e kanë lëshuar Kuvendin”, ka thënë ai për Telegrafin.
“Kemi pasur edhe Policinë e Kosovës, i kam njoftuar me kohë, dhe kanë arritur në mbështetje të procesit, për shkak se nëpër Kuvendet e ndryshme po ka grupe jo formale që po duan të futen brenda pa qenë në lista, dhe me shkaktuar probleme e incidente. Kështu që unë si kryetar kam ndërmarr masa duke i ftuar policinë e Kosovës që të jenë prezent diku ne afërsi aty”, ka deklaruar ai.

Pireva ka thënë se këto gjëra po i bëjnë ata që nuk ia duan të mirën LDK-së.

“Kuvendi ka rrjedhur me të gjitha procedurat që i kërkon statuti dhe rregullorja e LDK-së. Edhe kuvendet e nëndegëve i kanë përfillur të gjitha ato pika të rregullores, dhe kuvendi ka pasur rrjedhë normale. Këtë po e bëjnë ata që nuk po ia douan të mirën LDK-së. Sa i përket kandidatëve kemi thënë që dega e tretë ende nuk ka kandidatë zyrtar sepse duhet të kryhet cikli i zgjedhjeve nëpër nëndegë. Kjo ka qenë nëndega e tetë, ndërsa gjithsej janë nëntë nëndegë dhe, edhe një është të Dielen dhe gjithsej përmbyllet cikli”, është shprehur ai.

Ndryshe është raportuar se përplasja verbale dhe fizike ka ndodhur sot në mes aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) në nëndegën “Mati 1” në Prishtinë.

Në përplasje janë përfshi përkrahësit e ish-ministrit Arban Abrashi dhe kryetarit të Degës III, Hazir Borovcit, pasi që të dytë pretendojnë pozitën e parë të Degës së III të LDK-së, e njohur si Dega e Ibrahim Rugovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i nëndegës sqaron përplasjen e raportuar në kuvendin e LDK’së

Kryetari i nëndegës sqaron përplasjen e raportuar në kuvendin e LDK’së

​Ish-presidenti francez sërish nën hetime

​Ish-presidenti francez sërish nën hetime

Thaçi për EFE: Spanja duhet ta njohë Kosovën

Thaçi për EFE: Spanja duhet ta njohë Kosovën

Selimi: Nëse VV’ja e merr pushtetin, Thaçi zor se do të mbetet president

Selimi: Nëse VV’ja e merr pushtetin, Thaçi zor se do të mbetet president

Byfeja e ATK-së në Mitrovicë nuk lëshon kupona fiskal (Video)

Byfeja e ATK-së në Mitrovicë nuk lëshon kupona fiskal (Video)

Përplasje verbale në LDK mes përkrahësve të Arban Abrashit dhe Hazir Borovcit (Video)

Përplasje verbale në LDK mes përkrahësve të Arban Abrashit dhe Hazir Borovcit (Video)

Limaj premton se nuk do të bëhet asnjë nënshkrim kundër Kosovës

Limaj premton se nuk do të bëhet asnjë nënshkrim kundër Kosovës

Thellohet kriza në Telekom, s’ka pare për qiratë e antenave

Thellohet kriza në Telekom, s’ka pare për qiratë e antenave

Veseli e zyrtarizon Uran Ismailin për kryetar të Prishtinës

Veseli e zyrtarizon Uran Ismailin për kryetar të Prishtinës

Haziri ngushëllon familjen Ibrahimi me rastin e vdekjes tragjike të 16-vjeçares, Mirlinda Ibrahimi

Haziri ngushëllon familjen Ibrahimi me rastin e vdekjes tragjike të 16-vjeçares, Mirlinda Ibrahimi

OAK dhe delegacioni nga Kongo diskutojnë mundësitë e eksportit të produkteve të Kosovës

OAK dhe delegacioni nga Kongo diskutojnë mundësitë e eksportit të produkteve të Kosovës

Gjilani shenjëzon varrezat myslimane, katolike, ortodokse, protestante dhe hebreje

Gjilani shenjëzon varrezat myslimane, katolike, ortodokse, protestante dhe hebreje

Policia kontrollon 272 motele, mbyllen 29 prej tyre

Policia kontrollon 272 motele, mbyllen 29 prej tyre

Nënshkruhet protokolli për Marrëveshjen e Ekstradimit mes Kosovës dhe SHBA-së

Nënshkruhet protokolli për Marrëveshjen e Ekstradimit mes Kosovës dhe SHBA-së

Studentët nga Kosova do të mund të studiojnë pa pagesë në Çeki

Studentët nga Kosova do të mund të studiojnë pa pagesë në Çeki

Qytetarët kërkojnë drejtësi në Gjykatën e Strasburgut

Qytetarët kërkojnë drejtësi në Gjykatën e Strasburgut