Kryetari i Forumit Ekonomik Mbarë-Shqiptar, Fejzi: Mbështesim vendosjen e reciprocitetit ndaj Serbisë dhe largimin e taksës 100%

25.02.2020 11:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryetari i Forumit Ekonomik Mbarë-Shqiptar, Fejzi: Mbështesim vendosjen e reciprocitetit ndaj Serbisë dhe largimin e taksës 100%

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka paralajmëruar se do ta largojë taksën 100 për qind ndaj mallrave serbe dhe boshnjake për ta zbatuar reciprocitetin, që sipas tij kjo do të jetë masë mbrojtëse për prodhuesit.

Lidhur me këtë, përfaqësues të biznesit thonë se do ta përkrahin vendosjen e reciprocitetit.

“Do të zëvendësojmë tarifën 100 për qind dhe do të zbatojmë reciprocitetin e plotë tregtar me Serbinë sikurse me secilin shtet. Ne nuk jemi për tarifa si masë ndëshkuese ndaj konsumatorit, por për reciprocitet si masë mbrojtëse ndaj prodhuesve. Produktet që prodhohen në Kosovë e të cilat i nënshtrohen praktikave dhe konkurrencës jo lojale do të mbrohen”, kishte thënë Kurti në Konventën e Dytë të Prodhuesve.

Kryetari i Forumit Ekonomik Mbarë-Shqiptar, Nagip Fejzi në një intervistë për Telegrafin ka thënë se, mbështesin vendosjen e reciprocitetit.

“Ne mbështesim heqjen e taksave dhe vendosjen e reciprocitetit, për shkak se një Mini-Shengen në këtë situatë se ku gjendemi ne – Shqipëri, Kosovë dhe pjesa shqiptare në Maqedoni të Veriut – është e pamundur të arrihet. Reciprociteti do të jetë i pashmangshëm për shkak se një prodhues duhet të ketë një reciprocitet, e në rast se nuk e ka, atëherë nuk do të jetë i barabartë”, tha Fejzi.

Sipas tij, qeveritë duhet të janë më konkrete kur ato bëjnë marrëveshje ndër rajonale.

“Deklaratat nuk mjaftojnë, bashkëpunimi duhet të jetë më i thellë dhe Forumi Ekonomik Mbarë-Shqiptarë ka një detyrë të bëjë takime me të gjithë liderët e rajonit për të krijuar situata më të favorshme për bashkëpunimin e bizneseve. Qeveritë duhet të janë më konkrete kur ato bëjnë marrëveshje ndër rajonale, të mos janë vetëm fjalë në tavolinë e mosrealizim i atyre planeve. Kemi besim të politika rajonale, e cila ka filluar të na dëgjojë dhe ne do t’i dëgjojmë, ku shkëmbimin e mendimeve reciproke”, përfundoi ai.

Kujtojmë se qeveria e udhëhequr nga ish-kryeministri Ramush Haradinaj në muajin nëntor 2018, kishte vendosur taksën doganore për mallrat serbe dhe boshnjake që vijnë në drejtim të Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Koronavirusi, Rama: Eksportet e prodhimeve bujqësore sërish në rritje

Koronavirusi, Rama: Eksportet e prodhimeve bujqësore sërish në rritje

Komuna e Drenasit kërkon furnizim me mjete dhe pajisje mjekësore

Komuna e Drenasit kërkon furnizim me mjete dhe pajisje mjekësore

​Pas Anton Qunit edhe Xhafer Tahiri e mbështet Vjosa Osmanin

​Pas Anton Qunit edhe Xhafer Tahiri e mbështet Vjosa Osmanin

​Identifikohet personi që dërgoi mesazhin e rremë për koronavirus

​Identifikohet personi që dërgoi mesazhin e rremë për koronavirus

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

25 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, regjistrohet edhe një viktimë

25 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, regjistrohet edhe një viktimë

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

43 persona të prekur me Covid-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

43 persona të prekur me Covid-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

Gucati: Kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Gucati: Kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Pakënaqësi me masat ekonomike për përballjen me koronavirusin

Pakënaqësi me masat ekonomike për përballjen me koronavirusin

Kurti: Reciprocitet, sepse barazi – jemi për tregti pa pengesa me shtetet e rajonit

Kurti: Reciprocitet, sepse barazi – jemi për tregti pa pengesa me shtetet e rajonit

Shërbimi Korrektues: Dy zyrtarë të infektuar me koronavirus, gjenden në karantinë

Shërbimi Korrektues: Dy zyrtarë të infektuar me koronavirus, gjenden në karantinë