Kryesia e Kuvendit çon në Kushtetuese amendamentet e Gjykatës Speciale

09.03.2015 15:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryesia e Kuvendit çon në Kushtetuese amendamentet e Gjykatës Speciale

Kuvendi i Kosovës i ka proceduar për në Gjykatën Kushtetuese dy amendamentet kushtetuese, që i hapin rrugë themelimit të Gjykatës Speciale për Kosovën, raporton KTV.

Kreu i Kuvendit Kadri Veseli ka thënë se këto amendamente i dërgojnë në Kushtetuese që të sigurohen se të njëjtat janë në përputhje me frymën kushtetuese.

Ai tha se të drejtën për amendamentim e kanë një e katërta e deputetëve, presidentja dhe Qeveria.

Veseli tha se themelimi i Gjykatës Speciale është një obligim ndërkombëtar që Kosova e ka marr vitin e shkuar, derisa shtoi se Kuvendi do t’i marrë vendimet që janë në përputhje me Kushtetutën dhe interesin e qytetarëve.

Kur u pyet se ai personalisht si do të veprojë, Veseli tha se UÇK-ja ka bërë luftë të drejtë duke e çliruar popullin nga padrejtësitë dhe robëria.

“Çdo gjë që ka të bëjë me të drejtën e UÇK-së dhe Kosovës si shtet ne do të procedojmë në mënyrë që asnjë njollë të mos i mbetet Kosovës dhe luftës së shenjtë të UÇK” ka thënë Veseli.

Ai foli edhe për luftën kundër korrupsionit kërkesë kjo e vazhdueshme ndërkombëtare.

Tha se korrupsioni duhet të ndalet në mënyrë që Kosovës që t’i hapet perspektivë dhe zhvillimin ekonomik. Ndryshe para gazetarëve nuk janë deklaruar asnjë nga përfaqësuesit e partive.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale