Kryeprokurori Aleksandër Lumezi takoi ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean Hubert Lebet

14.03.2019 15:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryeprokurori Aleksandër Lumezi takoi ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean Hubert Lebet

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka pritur sot në takim Ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean Hubert Lebet dhe Drejtorin e Zyrës Zvicerane për Koordinim dhe Zhvillim, Patrick Etienne, të cilët i ka njoftuar me funksionimin dhe punën e Prokurorit të Shtetit si dhe të arriturat e këtij institucioni në avancimin dhe forcimin e sundimit të ligjit në Republikën e Kosovës.

Gjatë këtij takimi, Kryeprokurori Lumezi ka potencuar se Prokurori i Shtetit mbetët i përkushtuar në luftimin e veprimtarive të ndryshme kriminale, me theks të veçantë në luftimin e korrupsionit, krimit të organizuar dhe veprave tjera të kundërligjshme.

Kryeprokurori i Shtetit dhe Ambasadori i Zvicrës kanë diskutuar edhe për rritjen e bashkëpunimit ndër-institucional në mes të institucioneve të drejtësisë kosovare me ato zvicerane, në veçanti me Institutin e Forenzikës së Zvicrës, në trajtimin e ekspertizave të ndryshme nga ana e këtij instituti, transmeton Infosot.

Rëndësi të veçantë në këtë takim iu kushtua edhe bashkëpunimit juridik ndërkombëtar, ku Kryeprokurori i Shtetit ashtu edhe Ambasadori i Zvicrës në Kosovë e vlerësuan lartë bashkëpunimin e deritanishëm, ndërsa theksuan nevojën e thëllimit të këtij bashkëpunimi edhe në të ardhmen ndërmjet Prokurorisë së Shtetit me atë të Zvicrës.

Po ashtu, Kryeprokurori Lumezi dhe ambasadori Lebet, diskutuan edhe për mundësinë e vazhdimit të projektit të SAEK-ut në Kosovë.

Në anën tjetër, Ambasadori Lebet e ka vlerësuar punën të cilën është duke e bërë Prokurori i Shtetit, si dhe ka ofruar mbështetjen e tij dhe të shtetit zviceran, për ta ndihmuar edhe me tutje sistemin prokurorial të Kosovës me qëllim të rritjes së efikasitetit të këtij sistemi.

Në fund të takimit, Kryeprokurori Aleksandër Lumezi, ka falënderuar Ambasadorin, Jean Hubert Lebet, dhe Drejtorin e Zyrës Zvicerane për Koordinim dhe Zhvillim, Patrick Etienne për ndihmën dhe mbështetjen e vazhdueshme dhënë sistemit prokurorial në Kosovë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gashi takon drejtorin e Aeroports de Lyon: Më shumë linja ajrore për bashkatdhetarët

Gashi takon drejtorin e Aeroports de Lyon: Më shumë linja ajrore për bashkatdhetarët

Kryeprokurori Aleksandër Lumezi takoi ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean Hubert Lebet

Kryeprokurori Aleksandër Lumezi takoi ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean Hubert Lebet

Prokuroria ndalon një person për mashtrim

Prokuroria ndalon një person për mashtrim

Presidenti Trump mirëpret një marrëveshje tregtare me Britaninë

Presidenti Trump mirëpret një marrëveshje tregtare me Britaninë

Hoxha: Ngritja e kapaciteteve, prioritet yni i përbashkët me BE-në

Hoxha: Ngritja e kapaciteteve, prioritet yni i përbashkët me BE-në

Ndalohet një zyrtar, dyshohet për  përvetësimi në detyrë

Ndalohet një zyrtar, dyshohet për përvetësimi në detyrë

Vuçiq takon Moore: Të hiqet taksa, më pas vjen dialogu

Vuçiq takon Moore: Të hiqet taksa, më pas vjen dialogu

Hoxha: Agjenda për Reforma Evropiane po zbatohet me dinamikë të shtuar

Hoxha: Agjenda për Reforma Evropiane po zbatohet me dinamikë të shtuar

Përfundon seanca, vendimi për pezullim të pensioneve të veteranëve merret me shkrim

Përfundon seanca, vendimi për pezullim të pensioneve të veteranëve merret me shkrim

Lekaj arsyeton investimet në autostrada, deputetët kërkojnë të investohet në gjëra elementare

Lekaj arsyeton investimet në autostrada, deputetët kërkojnë të investohet në gjëra elementare

Hashim Thaçi: Duhet ta vazhdojmë luftën e pakompromis kundër korrupsionit

Hashim Thaçi: Duhet ta vazhdojmë luftën e pakompromis kundër korrupsionit

Gjykata nuk shpalos pjesët konfidenciale në rastin e veteranëve të rrejshëm

Gjykata nuk shpalos pjesët konfidenciale në rastin e veteranëve të rrejshëm

Veseli fton investitorët nga Japonia të investojnë në Kosovë

Veseli fton investitorët nga Japonia të investojnë në Kosovë

Ramush Haradinaj dekoron Rrustem Mustafën me medaljen ‘Skënderbeu’

Ramush Haradinaj dekoron Rrustem Mustafën me medaljen ‘Skënderbeu’

A po e pengon liberalizimin e vizave bllokimi i dialogut? Flet Igor Soltes

A po e pengon liberalizimin e vizave bllokimi i dialogut? Flet Igor Soltes

Dyshime mbi shifrat e uljes së lartë të papunësisë në Maqedoninë Veriore

Dyshime mbi shifrat e uljes së lartë të papunësisë në Maqedoninë Veriore