Kryeministri Mustafa shihet si fajtori kryesor për mos-themelimin e FAK’ut (Video)

31.08.2015 20:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryeministri Mustafa shihet si fajtori kryesor për mos-themelimin e FAK’ut (Video)

Gjasat që Kosova ta ketë ushtrinë e saj brenda 2 vjetëve po pakësohen.

Kosova humbi edhe rastin e fundit për t’i bindur serbët që të japin votën e tyre për krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës, në momentin kur nuk e kushtëzoi krijimin e Asociacionit me këtë.

Ky fakt po shihet si dështim politik e strategjik i Isa Mustafës, i cili për herën e dytë po e pamundëson krijimin e FAK-ut, pasi në legjislaturën e kaluar nuk lejoi që të bëhej FAK-u në këmbim të ulëseve të rezervuara për deputetët serbë, raporton KTV.

Serbët kërkuan që modelin e Policisë ta aplikojnë edhe në ushtri, krijimin e një batalioni etnik, apo të kenë të garantuar pozitën e zëvendëskomandantit të ushtrisë.

Këto tendenca qenë prezantuar që në kohën e UNMIK-ut, ndërsa u ngjallen me ardhjen në pushtet të Listës Srpska, gjë të cilat u mohuan dhe u anashkaluan nga ana e ndërkombëtarëve.

Naim Maloku, njohësi i mirë i çështjeve ushtarake, thotë se kjo kërkesë, e cila doemos që do të vijë nga serbët, do të determinonte çështjen e ndarjes etnike të Kosovës.

“Kërkesa patjetër që do të vijë tash kur Asociacioni do të ketë të gjitha elementet e një mini-shteti. Serbët do të insistojnë ta kenë batalionin serb, por i mbetet Qeverisë të qëndrojë e fortë e të mos lëshojë pe sepse me këtë Kosova do të ndahet në vija etnike.”

Të rrezikshëm këtë e ka cilësuar edhe njohësi i çështjeve të sigurisë, Florian Qehaja, që sipas tij, është tendencë klasike për ndarjen etnike të Kosovës.

E ish-komandanti i FSK-së e sheh të pamundur që serbëve t’u jepet pozita e zëvendëskomandantit edhe për një periudhë 20-vjeçare.

Ndërkohë, vetë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një postim në Facebook, ka thënë se ka gjasë që FSK-ja t’i marrë përgjegjësitë e FAK-ut, pa u bërë ushtri fare, transmeton Koha.net.

Mustafa shkroi se: “Në rast të mungesës së mirëkuptimit për amendamente Kushtetuese, të cilat e transformojnë FSK-në në FAK, Qeveria do të procedojë me ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit për FSK-në, me të cilin FSK-ja do t’i marrë të gjitha përgjegjësitë që ishin të parapara për FAK-un. Ndërkaq, do ta ndryshojmë emrin e Ministrisë së FSK-së”, ka shkruar Mustafa.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

Vrasje-vetëvrasje, Prindërit, fëmijët dhe macet e shtëpisë gjenden të vdekur

Vrasje-vetëvrasje, Prindërit, fëmijët dhe macet e shtëpisë gjenden të vdekur

Foto/ U infektuan me koronavirus, nëna me foshnjën mposhtin virusin

Foto/ U infektuan me koronavirus, nëna me foshnjën mposhtin virusin

11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë të premten, dy të shëruar

11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë të premten, dy të shëruar

Haziri: Kurti tentoi të thotë se janë dy parti LDK, njëra në Kuvend e tjetra në lagjen Qafa

Haziri: Kurti tentoi të thotë se janë dy parti LDK, njëra në Kuvend e tjetra në lagjen Qafa

Dorëzohet Hoti ia delegon Thaçit përfaqësimin e Kosovës në negociata

Dorëzohet Hoti ia delegon Thaçit përfaqësimin e Kosovës në negociata

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Hoti i shpreh Kosnettit “vendosmërinë për bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në”

Hoti i shpreh Kosnettit “vendosmërinë për bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në”

Kosnetti pret që SHBA-ja të dalë më e fuqishme pas trazirave të fundit

Kosnetti pret që SHBA-ja të dalë më e fuqishme pas trazirave të fundit

Një muaj paraburgim të dyshuarit që kërcënoi togerin serb të FSK-së

Një muaj paraburgim të dyshuarit që kërcënoi togerin serb të FSK-së

Mësimi në distancë nuk i realizoi objektivat

Mësimi në distancë nuk i realizoi objektivat

Kosova vendi më pro-amerikan në Ballkan, sipas Institutit amerikan

Kosova vendi më pro-amerikan në Ballkan, sipas Institutit amerikan

Riatdhesohen 300 persona nga Turqia në Kosovë

Riatdhesohen 300 persona nga Turqia në Kosovë

Dorëzohet kallëzim penal ndaj Albin Kurtit dhe Haki Abazit

Dorëzohet kallëzim penal ndaj Albin Kurtit dhe Haki Abazit

Maqedonia e Veriut: Virusi rrit papunësinë në mesin e të rinjve

Maqedonia e Veriut: Virusi rrit papunësinë në mesin e të rinjve

‘Fake News’-i nga media italiane/ Rama: Plehrat i’u hodhën në fytyrë Shqipërisë në sytë e botës! Këta janë opozitarët që…

‘Fake News’-i nga media italiane/ Rama: Plehrat i’u hodhën në fytyrë Shqipërisë në sytë e botës! Këta janë opozitarët që…