Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama medalje të Artë ekipeve të huaja të kërkim-shpëtimit

11.12.2019 20:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama medalje të Artë ekipeve të huaja të kërkim-shpëtimit

Duke vlerësuar ndihmën e dhënë nga Kosova por edhe vendet e tjera të rajonit dhe BE, kryeministri Edi Rama dekoroi me medaljen e artë ekipet e kërkim-shpëtimit që ju gjenden pranë vendit tonë në ditët më të zeza pas tërmetit të 26 nëntorit.

Rama: Një medalje nuk do të thotë pothuajse asgjë. Por jepet për herë të parë dhe pse ka kohë që është bërë. Është medalje që është vështirë të gjesh se kujt t’ja japësh, medalje e artë për vlerësim profesional. Lum ata që do ta marrin më mbrapa këtyre trupave që nga përkushtimi dhe aftësitë profesionale janë nga gjërat më të çmuara që kanë krijuar shtetet në shërbim të njerëzve. Bashkë me medaljet u përcillni të gjithë komandantëve të këtyre trupave shprehjen më të madhe të mirënjohjes nga populli shqiptar. Mundshin flamujt dhe shenjat e tyre dalluese ta mbajnë edhe këtë medalje kuq e zi që është shprehje e dhimbjes dhe shpresës.

Si masë paraprake, Rama paralajmëroi: “Në rast se ambasadorit të Serbisë do ti bjerë medalja e Kosovës ose anasjelltas, apo ambasadorit të Izraelit medalja e Turqisë dhe anasjelltas, merrini thjesht si lapsus dhe jo provokacia. Nuk janë renditur për nga rëndësia”.

Medaljet u tërhoqën nga ambasadorët e vendeve respektive.

I pari ishte ambasadori i Kosovës dhe më pas, Italia, Turqia, Franca, Izraeli, Greqia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Rumania, Serbia, Kroacia, Zvicra, OKB, BE dhe ShBA.

Rama ndërkohë vlerësoi edhe asistencën e dhënë me inxhinierë për vlerësimin e banesave.

Rama: Pas trupave të kërkim shpëtimit kanë vijuar të vinë trupa të vlerësimit të dëmeve për të dhënë një ndihmë shumë të çmuar në aktet e konstatimit, por ndihmë të çmuar për të gjithë banorët. Krahas vlerësimit të dëmeve po ulim tensionin dhe pasigurinë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)

Engel letër admiralit Foggo: Kujdes me deklaratat për Serbinë

Engel letër admiralit Foggo: Kujdes me deklaratat për Serbinë

Fshatrat e panjohur shqiptare ne zemër të Serbisë. Zyrtarisht nuk ekzistojnë

Fshatrat e panjohur shqiptare ne zemër të Serbisë. Zyrtarisht nuk ekzistojnë

Cilët faktorë po i çojnë kosovarët drejt vetëvrasjes?

Cilët faktorë po i çojnë kosovarët drejt vetëvrasjes?

VV-ja e shoqëria civile e shohin të mundshëm miratimin e buxhetit nga Kuvendi, por jo edhe LDK-ja

VV-ja e shoqëria civile e shohin të mundshëm miratimin e buxhetit nga Kuvendi, por jo edhe LDK-ja

Fatmir Rexhepi: S’e shkarkojmë Konjufcën, Osmani e ka përkrahjen e deputetëve të LDK’së

Fatmir Rexhepi: S’e shkarkojmë Konjufcën, Osmani e ka përkrahjen e deputetëve të LDK’së

Pacolli: Milan Vukashinoviqi që punon në Byronë e Sigurimeve arrestohet nga policia serbe në Jarinjë

Pacolli: Milan Vukashinoviqi që punon në Byronë e Sigurimeve arrestohet nga policia serbe në Jarinjë

Muri 119 miliardë dollarësh që mund të mbrojë Nju Jorkun nga përmbytja

Muri 119 miliardë dollarësh që mund të mbrojë Nju Jorkun nga përmbytja

Bizneset me mungesë të kuadrove, kërkojnë forcimin e drejtimeve profesionale

Bizneset me mungesë të kuadrove, kërkojnë forcimin e drejtimeve profesionale

Ekskluzive/ Kapet në Tiranë “Escobari” turk! Kërkohej nga Franca, trafikuan 14 miliardë euro drogë

Ekskluzive/ Kapet në Tiranë “Escobari” turk! Kërkohej nga Franca, trafikuan 14 miliardë euro drogë

Nagavci e VV’së: Do të angazhohemi që në seancën e radhës ta formojmë qeverinë

Nagavci e VV’së: Do të angazhohemi që në seancën e radhës ta formojmë qeverinë

“Bloomberg” shkruan për transformimin e Piramidës: Tirana, një qytet i pastër, me administratë progresive

“Bloomberg” shkruan për transformimin e Piramidës: Tirana, një qytet i pastër, me administratë progresive