Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

06.03.2019 15:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

ryeministri i Italisë, Giuseppe Conte, ka thënë se Prishtina duhet ta pezullojë vendimin për taksën dhe të lejojë fillimin e dialogut me Beogradin në Bruksel.

Sipas tij, masat e marra nga Prishtina, nuk dërgojnë askund, duke theksuar se dialogu është rruga e vetme e dy shteteve drejt Bashkimit Evropian.

Ai ndër të tjera ka lavdëruar Serbinë për reagimet që ka bërë, edhe përkundër masave të vendosura nga Prishtina, shkruan Tanjug, transmeton Gazeta Express.

“Unë e përsëris, sipas mendimit tim, vendimet e njëanshme të marra nga Prishtina nuk dërgojnë askund. Mendoj se e vetmja mënyrë për të shpejtuar rrugën drejt dialogut është që të gjitha palët të tregohen të mençur”, ka thënë Conte në një konferencë të përbashkët për media me presidentin e Serbisë.

Kërkesa për pezullimin e taksës tash e sa kohë Kosovës i vijnë nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Megjithatë, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është i vendosur që taksa nuk do të hiqet, pa një marrëveshje ku Serbia njeh pavarësinë e Kosovës. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që plagosi një person në Gjilan

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që plagosi një person në Gjilan

Vrasja e 34-vjeçarit në Prishtinë, suspendohet një rreshter dhe tre policë

Vrasja e 34-vjeçarit në Prishtinë, suspendohet një rreshter dhe tre policë

Ministri Shala takoi ambasadorin e Turqisë Sakar, dakordohen për thellim bashkëpunimi

Ministri Shala takoi ambasadorin e Turqisë Sakar, dakordohen për thellim bashkëpunimi

Mbi 100 institucione maqedonase ndërrojnë emrin

Mbi 100 institucione maqedonase ndërrojnë emrin

Ministri i Mbrojtjes dhe Komandanti i FSK-së homazhe në Memorialin Përkujtimor në Prekaz

Ministri i Mbrojtjes dhe Komandanti i FSK-së homazhe në Memorialin Përkujtimor në Prekaz

“Momenti i fundit që Kosova të reflektojë për taksën”

“Momenti i fundit që Kosova të reflektojë për taksën”

Veseli takoi ministrin e jashtëm të Maltës

Veseli takoi ministrin e jashtëm të Maltës

Së shpejti në Kosovë, Federata e Ragbit si federatë e re sportive

Së shpejti në Kosovë, Federata e Ragbit si federatë e re sportive

Haradinaj: Kosova ka nevojë për zërin e Maltës në proceset ndërkombëtare

Haradinaj: Kosova ka nevojë për zërin e Maltës në proceset ndërkombëtare

OAK përsëritë kërkesën për përkrahje të femrave dhe bizneseve

OAK përsëritë kërkesën për përkrahje të femrave dhe bizneseve

Limaj: Për lirinë që gëzojmë sot duhet t’i falënderohemi familjes Jashari

Limaj: Për lirinë që gëzojmë sot duhet t’i falënderohemi familjes Jashari

Pranohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Interpol

Pranohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Interpol

Ministri i Jashtëm i Maltës: Disa vende të BE-së për arsye politike po refuzojnë heqjen e vizave

Ministri i Jashtëm i Maltës: Disa vende të BE-së për arsye politike po refuzojnë heqjen e vizave

Veseli: Epopeja e UÇK-së është rasti më unikat në historinë botërore

Veseli: Epopeja e UÇK-së është rasti më unikat në historinë botërore