Kryeministri Haradinaj: Nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike

24.12.2017 22:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryeministri Haradinaj: Nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka vizituar në orët e mbrëmjes, Korporatën Energjetike të Kosovës, për t’u njoftuar nga afër me procesin e zhvendosjes së banorëve të fshatit Shipitullë dhe për situatën më të fundit të furnizimit me energji elektrike.

Me këtë rast kryeministri Haradinaj u prit nga drejtori menaxhues, Arben Gjukaj dhe menaxhmenti i KEK-ut, të cilët e informuan për punët dhe dinamikën e shtuar nga Korporata, për stabilizimin e furnizimit me energji elektrike, por edhe për përfundimin e procesit të zhvendosjes.

Kryeministri Haradinaj, tha zhvendosja duhet të ndodhë dhe të fillojë mihja.

“Zona është e rrezikuar, është nevojë urgjente të ndodhë zhvendosja dhe të aktivizohen blloqet tjera, sepse tani punon vetëm një bllok i “Kosovës A” dhe një i “Kosovës B”, dhe shumica e furnizimit është e bazuar në import, që për konsekuencë ka edhe rrymën e shtrenjtë, por edhe rreziqet për mungesë importi”, tha kryeministri Haradinaj.

Më tej, kryeministri Haradinaj tha se procesi i zhvendosjes së banorëve është në fund dhe në këtë rast KEK-u është treguar shumë gjeneroz, duke ju ofruar banorëve vend për strehim, shujtën dhe pagesën e qirasë për gjashtë muaj, të cilin kryeministri e vlerësoi si gjest të mirë.

“Sido që të jetë, për shkak të rrezikimit të zonës, nëse vonohet zhvendosja, atëherë do të vendosim një plan emergjent. Pra, do të bazohemi në ligj dhe do të veprojmë. Nuk mund të vazhdojmë në pakufi këtë gjendje”, tha kryeministri.

Kryeministri, po ashtu theksoi se aktivizimi i KEK-ut në kapacitete të plota edhe pse nuk i kryen të gjitha problemet, e lehtëson gjendjen e furnizimit me energji elektrike për festat e fundvitit bazuar në import dhe alternativa tjera të cilat do të krijojnë stabilitet.

“Qëllimi i ardhjes sime këtu janë dy arsye, s’ka rritje të çmimit të rrymës dhe s’ka ndërprerje, nuk bënë të ketë mungesë. Tani duhet ta gjejmë zgjidhjen bashkë”, tha kryeministri Haradinaj.

Ndërkaq drejtori menaxhues i KEK-ut, Arben Gjukaj, pasi falënderoi kryeministrin për përkushtimin e sinqertë gjatë këtyre ditëve në këtë sfidë të rëndë të cilën janë duke kaluar, e ka njoftuar për hapat që janë ndërmarrë nga takimi i fundit.

“Ne çdo ditë kemi kontakte të vazhdueshme dhe në këtë takim paraqitëm një plan që për shkak të festave të fundvitit të ulim importin dhe të rrisim prodhimin vendor me 260 megavat”, tha drejtori Gjukaj, duke theksuar po ashtu se kanë mbetur edhe dy ditë për përfundimin e procesit të zhvendosjes të banorëve të lagjes Mirena, dhe pas kësaj pritet aktivizimi me kapacitet të plotë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Lista Serbe lëshon seancën ku do të votohet për projektligjet e FSK-së

Lista Serbe lëshon seancën ku do të votohet për projektligjet e FSK-së

Ministri Gashi: Strategjia e Kulturës të përfshijë konsultime të të gjithë akterëve

Ministri Gashi: Strategjia e Kulturës të përfshijë konsultime të të gjithë akterëve

Vuçiq: Zgjidhja Kosovë-Serbi nuk ka të bëj me guximin tim

Vuçiq: Zgjidhja Kosovë-Serbi nuk ka të bëj me guximin tim

Veseli: Ndryshimi i kufijve nuk është ide e Thaçit, por e serbëve dhe rusëve

Veseli: Ndryshimi i kufijve nuk është ide e Thaçit, por e serbëve dhe rusëve

Ky është vendimi i gjykatës me të cilin ishin dënuar “dhunuesit” e Vasfijes (Dokument)

Ky është vendimi i gjykatës me të cilin ishin dënuar “dhunuesit” e Vasfijes (Dokument)

Haradinaj: Ideja e ndarjes është financuar nga Serbia

Haradinaj: Ideja e ndarjes është financuar nga Serbia

Për dëbimin e shtetasve turq po intervistohen zyrtarë të lartë shtetërorë

Për dëbimin e shtetasve turq po intervistohen zyrtarë të lartë shtetërorë

Dy dëshmitarë dëshmojnë në gjykimin për kontrabandim me emigrantë

Dy dëshmitarë dëshmojnë në gjykimin për kontrabandim me emigrantë

Limaj: S’ka më dialog me duar në xhepa

Limaj: S’ka më dialog me duar në xhepa

“Ka fshatra në Kosovë ku imami paguhet 1500 euro”

“Ka fshatra në Kosovë ku imami paguhet 1500 euro”

I akuzuari shpjegon përgjegjësitë e tij rreth fabrikës së privatizuar ‘FAN’

I akuzuari shpjegon përgjegjësitë e tij rreth fabrikës së privatizuar ‘FAN’

Ish-presidenti kroat: Ndryshimi i kufijve mund të çojë drejt një katastrofe dhe lufte të re

Ish-presidenti kroat: Ndryshimi i kufijve mund të çojë drejt një katastrofe dhe lufte të re

Veseli, opozitës: Nuk është kohë zgjedhjesh, orientohuni në mbrojtjen e shtetësisë

Veseli, opozitës: Nuk është kohë zgjedhjesh, orientohuni në mbrojtjen e shtetësisë

Gjuriq: Paqen në rajon nuk e krijojnë vendimet e njëanshme, duhet kompromis Kosovë-Serbi

Gjuriq: Paqen në rajon nuk e krijojnë vendimet e njëanshme, duhet kompromis Kosovë-Serbi

Veseli: Qëndrimi i Gjermanisë është i njëjtë me të Kosovës, jo ndryshim të kufijve

Veseli: Qëndrimi i Gjermanisë është i njëjtë me të Kosovës, jo ndryshim të kufijve

Lekaj: Shtimi i Qendrave të Kontrollit do të zvogëlonte sigurinë në rrugë

Lekaj: Shtimi i Qendrave të Kontrollit do të zvogëlonte sigurinë në rrugë