Kryediplomati malazez: Demarkacioni, problem i brendshëm i partive politike të Kosovës

10.01.2017 16:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryediplomati malazez: Demarkacioni, problem i brendshëm i partive politike të Kosovës

Ministri i Jashtëm i Malit të Zi, Sërgjan Darmanoviç, gjatë vizitës në Tiranë ka deklaruar se vendi i tij ka marrëdhënie të mira me Kosovën.
Në lidhje me demarkacionin ai ka deklaruar se kjo çështje nuk përbën problem për Malin e Zi, është një problem i brendshëm i Kosovës.

Mali i Zi nuk ka asnjë problem në lidhje me çështjen e demarkacionit me Kosovën. Kështu ka deklaruar në Tiranë në vizitën e tij zyrtare ministri i Jashtëm malazez, Sërgjan Darmanoviç, gjatë një Konference të përbashkët për shtyp me homologun e tij shqiptar Ditmir Bushati.

“Mali i Zi ka marrëdhënie shumë të mira me Kosovën. Çështja e demarkacionit nuk përbën një problem për ne. Kjo çështje i takon forcave politike në Kosovë që ta zgjidhin. Është problem i brendshëm i tyre”, tha ai.

Në pyetjen se çfarë hapash ka ndërmarrë Tirana zyrtare në lidhje me ndalimin e kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, nga policia franceze, ministri Bushati tha se janë në kontakte të vazhdueshme me autoritetet në Prishtinë dhe me ato franceze dhe të Bashkimit Europian.

Gjatë kësaj vizite të kryediplomatit malazez në Tiranë u fol edhe për krijimin e komunës së Tuzit dhe çështje të tjera që kanë të bëjnë me të drejtat e shqiptarëve në Mal të Zi. /Rtk/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bullgaria shpreson se Kosova s’do të jetë pengesë për asnjë shtet të BE-së për samitin e Sofjes

Bullgaria shpreson se Kosova s’do të jetë pengesë për asnjë shtet të BE-së për samitin e Sofjes

Serwer: Krijimi i Asociacionit, problem i madh për Kosovën

Serwer: Krijimi i Asociacionit, problem i madh për Kosovën

Haradinaj vizitoi të lënduarit në Spitalin Rajonal të Pejës

Haradinaj vizitoi të lënduarit në Spitalin Rajonal të Pejës

Zëvendësministrat ankohen se punojnë shumë por s’po i përcjellin mediat (Video)

Zëvendësministrat ankohen se punojnë shumë por s’po i përcjellin mediat (Video)

As 40 për qind të objektivave të MSA-së nuk janë realizuar gjatë 2017-ës

As 40 për qind të objektivave të MSA-së nuk janë realizuar gjatë 2017-ës

Kosovari i shkrumbuar në makinë lidhje intime me një grua në Shqipëri?!

Kosovari i shkrumbuar në makinë lidhje intime me një grua në Shqipëri?!

Krasniqi: Zvogëlimi i pagave në PTK, nuk është shpëtim

Krasniqi: Zvogëlimi i pagave në PTK, nuk është shpëtim

Pa konsensus rreth udhëheqjes së dialogut

Pa konsensus rreth udhëheqjes së dialogut

Pamje të aksidentit në Pejë ku u lënduan 31 persona

Pamje të aksidentit në Pejë ku u lënduan 31 persona

Aksidentohet një minibus në Pejë, dhjetëra të lënduar

Aksidentohet një minibus në Pejë, dhjetëra të lënduar

Tryezat politike pa fuqi vendimmarrëse

Tryezat politike pa fuqi vendimmarrëse

Ushtria javën e ardhshme në Qeveri- Me ligj apo ndryshime kushtetuese do të formohet FAK’u?

Ushtria javën e ardhshme në Qeveri- Me ligj apo ndryshime kushtetuese do të formohet FAK’u?

Maqedoni: Ligji për informatorët, pak i njohur për qytetarët

Maqedoni: Ligji për informatorët, pak i njohur për qytetarët

Haradinaj: Brezi i UÇK-së, kulmoi një rrugë të gjatë deri në liri

Haradinaj: Brezi i UÇK-së, kulmoi një rrugë të gjatë deri në liri

Fillojnë punimet për zgjerimin e rrugës në hyrje të Prishtinës

Fillojnë punimet për zgjerimin e rrugës në hyrje të Prishtinës

Çka po ndodh në Gjakovë, pesë vetëvrasje gjatë këtij viti

Çka po ndodh në Gjakovë, pesë vetëvrasje gjatë këtij viti