Kryebankieri në Kosovë shpreson që politika mos ta pengojë rritjen ekonomike sipas projeksionit në 4.7 %

08.12.2018 09:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryebankieri në Kosovë shpreson që politika mos ta pengojë rritjen ekonomike sipas projeksionit në 4.7 %

Për vitin 2019 është parashikuar që rritja ekonomike në vend të jetë 4.7%, më e larta që nga paslufta. Por ky paralajmërim për njohësit e ekonomisë po del të jetë jo shumë premtues.

Drejtori ekzekutiv i Shoqatës së Bankave të Kosovës, Petrit Balija i tha Ekonomia Online se shpreson që kjo rritje të mosngecë për shkak të gjendjes politike në vend.

“Kjo është mjaft inkurajuese për neve sepse tregon se do të ketë një dinamikë të mirë ekonomike dhe kreditimi nga sektori bankar varet nga norma e zhvillimit ekonomik, d.m.th 4.7% është një normë shumë premtuese, po shpresojmë që nuk do të ketë ndonjë ngecje në procese qoftë politike qoftë ekonomike që do ta ndërprenë këtë rritje ekonomike”.

“Përndryshe sektori bankar ka zgjeruar kreditimin vitin e kaluar në 11.5% që është një rritje jashtëzakonisht e madhe e kreditimit, por Kosovës i duhet edhe më shumë financim. Që do të thotë se vitin e ardhshëm shpresojmë që do të tejkalojmë këtë nivel të zgjerimit të kreditimit”, tha ai.

Mirëpo njohësi i çështjeve ekonomike, profesori Musa Limani, tha për Ekonomia Online se rritja ekonomike e vendit prej 4.7% nuk është për mburrje.

Sipas tij, ekonomia e vendit është në kahe negative dhe për të ndryshuar këtë duhet bërë reformë rrënjësore ekonomike me një strategji të planifikimit afatgjate.

“Duke u bazuar në gjendjen aktuale të ekonomisë së Kosovës mund të konstatoj se niveli i zhvillimit ekonomik të Kosovës është më i ulët i në rajon dhe për nga niveli i zhvillimit të forcave prodhuese Kosova hyn në radhën e familjeve ose të vendeve jo mjaft të zhvilluara. Çështja e numrave relativ për ne ekonomistet nuk është bindës për të na tregu që kemi një zhvillim, megjithëse njerëzit e keqpërdorin këtë, kemi një normë të shtimit 4.7% etj, unë mendoj që ajo është një shifër relative dhe reflektohet për shkak të bazës së ulët dhe kur të llogaritet në bazë të indeksit bazë atëherë reflektohet një vlerë e madhe e numrave relativ”.

“Prandaj, për të dal nga një situatë kaotike ekonomike, nuk është mjaftueshme as 4 as 5, norma e zhvillimit ekonomik do te duhej të ishte dy shifror, sa do të jetë ajo, varet se çfarë politike ekonomike zbaton qeveria. për të ndërruar kahe negative të trendëve ekonomike duhet që të bëhet një reformë rrënjësore ekonomike e cila nuk do të bëhet pa një strategji t planifikimit afatgjatë”, tha ai, raporton Ekonomia Online.

Sipas Limanit, “fatkeqësia” e ekonomisë vendore është se është investuar në degët shërbyese e jo në ato prodhuese e që sipas tij kjo gjendje duhet të ndryshojë.

“Për fat të keq asnjë qeveri deri më tani nuk e ka bërë një gjë të tillë dhe zhvillimi ekonomik tek ne është zhvillu ad-hock në mënyrë parciale pa ndonjë koncept, pa ndonjë strategji, dhe pa vizion të caktuar. Në mungesë të një politike adekuate zhvillimore makro ekonomike, tek ne për fat të keq është zhvillu degashërbyese, shumë pak ato prodhuese. prandaj na mungon prodhimi dhe pikërisht në mungesë të kapaciteteve prodhuese ne jemi bërë shumë të varur nga importi”, tha ai.

Ndërkaq lidhur me rritjen e buxhetit dhe ndarjen e tij në rreth 50% për skema sociale ai tha se kjo tregon që Kosova është e varfër, raporton EO.

“Është për çdo lëvdatë që projekt-buxheti i këtij viti është ndër buxhetet më të mëdha për nga vlera dhe normal që qeveria e ka parasysh ndarjen sipas zërave sipas lëmive dhe vet fakti që diku 50% e këtyre mjeteve shkojnë për probleme sociale të jep me kuptuar që problemi social në Kosovë është shumë i theksuar. Standardi i ulet dhe problemi social rrjedh nga mos zhvillimi ekonomik për arsye se një numër i konsiderueshëm i popullatës së Kosovës është i papunësuar”.

“Kur krejt kësaj ja shtojmë se pjesa dërmuese diku mbi 70% e popullatës në Kosovë burim kryesor e kanë marrëdhënien e punës, e kur dihet se norma e papunësisë është më e larta në rajon diku mbi 45% dhe gjithë kjo tregon se Kosova nga aspekti ekonomik dhe social do të thotë se është në një situatë alarmante”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi