Kriza e furnizuesve të Apple nxjerr në pah shitjet e dobëta të iPhone

15.05.2019 17:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kriza e furnizuesve të Apple nxjerr në pah shitjet e dobëta të iPhone

Foxconn dhe Japan Display raportuan të dhëna financiare zhgënjyese këtë javë ndërsa efektet e shitjeve të iPhone kanë filluar të ndihen në zinxhirin furnizues të Apple.

Të ardhurat e Foxconn ranë me 17.7% në 637.26 milionë dollarë në tre mujorin e parë. E njëjta situatë edhe për Japan Display i cili raportoi rënie me 17.2%.

Ky i fundit fajëson rënien e shitjeve të ekraneve OLED. Gjithashtu vunë theksin tek rënia e shitjeve në tregjet globale dhe ato Kineze dhe rritja e ciklit të jetëgjatësisë së smartfonëve.

Ngadalësimi global i shitjeve i është faturuar rritjes së kostove të telefonëve. Telefonët premium sot kushtojnë më shumë se 1,000 dollarë dhe konsumatorë po i mbajnë për një kohë më të gjatë.

Konkretisht përdoruesit e iPhone po i mbajnë telefonët për tre apo katër vite me radhë. Firma analitike IDC thotë se 2018 ishte viti më i keq me shitjet që kanë rënë me 4.1%.

Situata nuk sheh përmirësim në të ardhmen se Apple iPhone nuk kanë për tu shitur më lirë. JPMorgan tha se Apple duhet të rrisë koston e iPhone me 14% për përballur tarifat e luftës tregtare SHBA-Kinë.

Në përpjekje për tu shmangur nga varësia e pajisjeve, Apple po vendos në fokus biznesin e shërbimeve me oferta të reja si Apple News+ apo Apple TV. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren