Krijon karrige nga degët drunjve, kushtojnë mbi 10 mijë euro (Foto)

08.04.2018 14:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Krijon karrige nga degët drunjve, kushtojnë mbi 10 mijë euro (Foto)

Në thellësi të Derbyshire Dales të Anglisë, ndodhet një pjesë malore, ku degët e trungjeve kanë forma të çuditshme.

Ata që i shohin për herë të parë, iu duken si karrige të kthyera së prapthi, por nuk iu besojnë syve – në fakt, janë pikërisht degët e kthyera në formë të karriges, transmeton Telegrafi.

Pasi të jenë prerë dhe lustruar, këto orendi do hijeshonin sallonet apo galeritë e ndryshme. Gjë që ka sjellë buzëqeshje në fytyrën e Gavin Munro, i cili është krijuesi dhe kultivuesi i tyre.

Munro gjatë procesit të kultivimit

Të gjitha këto ‘karrige trungjesh’ nga shelgjet, që shiten prej kompanisë së tij Full Grown, kërkojnë prej shtatë deri në nëntë vjet – përfshirë edhe orë të tëra kujdesi dhe mbikëqyrje – për tu rritur dhe kompletuar, çka edhe arsyeton çmimin enorm.

Derisa është duke u kujdesur për disa karrige, që do jenë gati më 2025, Munro ka thënë se më herët i ka shitur për rreth pesëmijë euro. Të tjerat që mund të shiten më 2020, do të kushtojnë mbi dhjetëmijë euro.

Degët e kapura për konstruktin metalik

“Druri rritet për 50 vjet, pastaj pritet, kthehen në copëza të vogla dhe bëhet një orendi. Pse të mos krijohet diçka, që është nga e njëjta pjesë, pa asnjë ndarje” ka thënë Munro.

Kërkesa për këto karrige, vetëm po vjen e po shtohet, kryesisht nga muzetë, galeritë dhe koleksionuesit privat.

Karrigia e formuar nga degët

Pasi të jetë mbjellë, secila shelgje rritet deri në pesë vjet, para se të nisë procesi i formimit.Pastaj, degët ia ndajnë në formë piruni, ndërsa kur të jenë forcuar, i vendosin në skeletin e karriges prej hekuri. Kur të jetë përfunduar, nisë ‘korrja’ e karriges, duke e prerë me sharrë.

Kur të jetë tharë dhe lëmuar, lyhet me një likuid të veçantë, q e mbron nga lagështia dhe insektet e ndryshme. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Notat e lojtarëve: Islanda 1-2 Zvicra, Xhaka lojtar i ndeshjes

Notat e lojtarëve: Islanda 1-2 Zvicra, Xhaka lojtar i ndeshjes

iOS 12 është instaluar në gjysmën e iPhone dhe iPad në përdorim

iOS 12 është instaluar në gjysmën e iPhone dhe iPad në përdorim

Shqeu perdet e dushit, macja e etur donte të pinte ujë (Video)

Shqeu perdet e dushit, macja e etur donte të pinte ujë (Video)

Notat e lojtarëve, Spanjë 2-3 Angli: Sulmi i ‘Tre Luanëve’, lë në hije mbrojtje spanjolle

Notat e lojtarëve, Spanjë 2-3 Angli: Sulmi i ‘Tre Luanëve’, lë në hije mbrojtje spanjolle

Mjekësia e plakave: Hani këtë frut, do të lindni djalë

Mjekësia e plakave: Hani këtë frut, do të lindni djalë

Rrëzimi i aeroplanit apo një sulm terrorist? Asnjëra prej tyre – ka diçka tjetër nga e cila më së shumti frikësohen stjuardesat!

Rrëzimi i aeroplanit apo një sulm terrorist? Asnjëra prej tyre – ka diçka tjetër nga e cila më së shumti frikësohen stjuardesat!

Nga vrasjet dhe masakrat, te largimi për të mbijetuar: Elizabeta Ejupi, refugjatja që tani po shkëlqen në futboll, rrëfen ikjen nga Kosova dhe jetën e re në Angli

Nga vrasjet dhe masakrat, te largimi për të mbijetuar: Elizabeta Ejupi, refugjatja që tani po shkëlqen në futboll, rrëfen ikjen nga Kosova dhe jetën e re në Angli

Reklamoi në internet dollapët për shitje, shfaqi pa dashje më shumë se që duhet (Foto)

Reklamoi në internet dollapët për shitje, shfaqi pa dashje më shumë se që duhet (Foto)

Si krahasohet Google Pixel 3 me Apple iPhone XS

Si krahasohet Google Pixel 3 me Apple iPhone XS

Stresi bashkohet me Encën, ja kundër kujt

Stresi bashkohet me Encën, ja kundër kujt

Aplikacioni i kamerës së Google Pixel 3 do të funksionojë me mikrofonët e jashtëm

Aplikacioni i kamerës së Google Pixel 3 do të funksionojë me mikrofonët e jashtëm

Ja si duket njëra nga motrat Mustafa me vello të bardhë

Ja si duket njëra nga motrat Mustafa me vello të bardhë

Kërceu nga 20 metra në një ujëvarë, gjatë një stuhie të fuqishme – por u kërkon të tjerëve të mos e kopjoni atë (Video)

Kërceu nga 20 metra në një ujëvarë, gjatë një stuhie të fuqishme – por u kërkon të tjerëve të mos e kopjoni atë (Video)

Formacionet zyrtare: Derbi ndërmjet Spanjës dhe Anglisë në Ligën e Kombeve

Formacionet zyrtare: Derbi ndërmjet Spanjës dhe Anglisë në Ligën e Kombeve

Adelina Berisha ndryshon stilin e flokëve

Adelina Berisha ndryshon stilin e flokëve

Adobe prezantoi Photoshop CC për iPad

Adobe prezantoi Photoshop CC për iPad