Krijoi “miqësi” me ujqërit, thotë se jo gjithmonë e kishte mirë me ta – në një rast u sulmua nga njëri, por e mbrojtën të tjerët (Foto/Video)

22.02.2019 13:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Krijoi “miqësi” me ujqërit, thotë se jo gjithmonë e kishte mirë me ta – në një rast u sulmua nga njëri, por e mbrojtën të tjerët (Foto/Video)

Frank Andre Soma, 43 vjeç, është më shumë se një mbajtës i ujqërve, ai është edhe shumë i lidhur me ta.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një udhërrëfyes në Parkun Natyror Langedrag në fshatin me borë të Tunhovdit, me të cilin të nevojitet të bësh një rrugë treorëshe me veturë në veriperëndim të Oslos.

Ai është një specialist i grabitqarëve për 21 vjet dhe gjithashtu punon me arinjtë, rrëqebullin dhe dhelprat e Arktikut.

Një burrë tregon se në një mëngjes të ftohtë norvegjez, ai ka kaluar nëpër borë me Frankun, të rrethuar nga ujqërit, i ngazëllyer për të parë kafshët nga afër.

Dhe sipas tij, Frank lirisht futet në kafazin e ujqërve, duke pasur me vete vetëm pak mish.

Dy ujqër të quajtur Varg dhe Irgas hidhen drejt tij dhe e shohin atë si ta kishin njohur që nga lindja – gjë që është e vërtetë.

Siç bëhet e ditur, për gjashtë javët e para, kur ata kishin lindur, Frank kishte fjetur me ta për t’i mbajtur ata të ngrohtë dhe për t’i ushqyer çdo tre orë.

Sipas tij, ishte e rëndësishme të bëhej “kontakti i parë” në mënyrë që ata të mësoheshin me të.

Frank kishte rritur katër ujq gjatë 19 viteve të tij të punës në Parkun Natyror të Langedrag, por dy prej tyre, Ask dhe Embla, ngordhën duke lënë pas ujqërit e rinj, Varg dhe Irgas.

Por Frank ka treguar se nuk e kishte gjithmonë “mirë” me ujqërit.

Në një rast, ai tregon se njëri prej tyre e kishte sulmuar atë brenda rrethojës, por tre të tjerët e kishin mbrojtur.

Frank thotë se ata janë tamam si “këlyshët normalë”, por ato rriten shumë shpejt – me gjashtë muaj ata arrijnë madhësi të mjaftueshme.

Gjithsesi, Varg dhe Irgas janë ujqër të cilët janë të shqetësuar për njerëzit me të cilët ata ndërveprojnë – vetëm Frank dhe pronari i Langedrag, Tuva Thorson mund të hyjnë në mbylljen e tyre. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje