Kreu gjashtë intervenime pandërprerë, kirurgun e zuri gjumi duke mbajtur dorën e operuar të pacientit (Foto)

10.01.2019 22:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kreu gjashtë intervenime pandërprerë, kirurgun e zuri gjumi duke mbajtur dorën e operuar të pacientit (Foto)

Luo Shanpeng nga Kina po cilësohet si hero, pasi punoi pandërprerë për 20 orë, që të shpëtonte pacientët që ishin në urgjencë.

Imazhi mbresëlënës që është bërë viral, e tregon ekspertin e ortopedisë kirurgjike, duke fjetur mbi tavolinën e sallës së operimit, duke mbajtur dorën e operuar të një pacientit, transmeton Telegrafi.

Madje, ai qëndronte në gjunjë dhe mbante dorën e ngjitur, pasi kishte kryer më herët edhe pesë operime tjera. Operimi i gjashtë ishte aq i komplikuar, sa që iu deshën tetë orë për ta përfunduar.

Kirurgu Shanpeng duke fjetur në sallën e operimit

“Më theu zemrën, ishte e papërballueshme ta shihja”, ka thënë infermierja, që e shpërndau imazhin. Raportohet se pas pesë operimeve, Shanpeng po bëhej gati të shkonte në shtëpi sepse i kishte kaluar në spital afro dy turne.

Atëherë është paraqitur ky pacient, një refugjat që lëndoi dorën aq rëndë gjatë punës në ndërtimtari, sa që në disa pjesë mishi i ishte shkëputur prej ashti.

“Nuk e prisja se do më zinte gjumi, ja që ndodhi. Më duhet t’ia mbaja dorën shtrënguar, që t’i rrjedhtë gjaku mirë”, ka thënë Shanpeng, pas interesimit të madh të mediave.

Vendimin për ta realizuar edhe operimin e gjashtë, ai e ndërmori pasi ndjehej se kishte vëmendje edhe pse ishte i lodhur, pasi në spital kishte mungesë të ekspertëve. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Vaji që lufton kancerin e mushkërive

Vaji që lufton kancerin e mushkërive

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm