Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

01.06.2019 22:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Më 30 dhe 31 Maj në qendrën laboratorike ICTSlab në Tiranë zuri vend Akademia Kreative me pjesëmarrjen e ekspertëve Sllovakë të kësaj industrie.

Aktiviteti u soll falë një bashkëpunimi mes SOVVA, ICTSMedia, SlovakAid, CIVITTA Slovakia dhe Universiteti Polis.

Projekti 1-vjeçar nisi në Dhjetor 2018 në qytetin e Shkodrës ku u zhvillua Akademia e Parë Kreative me pjesëmarrjen e studentëve të inxhinierisë dhe biznesit.

Industritë Kreative si reklamimi, arkitektura, artet, moda, dizajni, IT dhe media, shihen si xhevahiret e fshehur të një komuniteti inovativ.

Në këtë aktivitet morën pjesë kreativë të njohur në Sllovaki me njohje ndërkombëtare si Peter Kolesar, Zora Jaurova dhe Dana Kleinert.

Dana Kleinert është dizajnere mode me markën e saj dhe ka ndihmuar në atomizimin e industrisë së modës në Sllovaki duke krijuar Këshillin Sllovak të Modës.

Ndërsa Zora Jaurova është një producente filmash dhe eksperte e politikave kreative, drejtoreshë pranë Kryeqytetit të Kulturës Evropiane në 2013-ën, çmim që ju dha qytetit të Kosice në Sllovaki.

Peter Kolesar është partner në Civitta Slovakia dhe anëtar i bordit të drejtuesve në Dhomën Amerikane të Tregtisë në Sllovaki. Ai ka shërbyer si diplomat në Uashington dhe Tel Aviv në mbështetje të ekspansionit të kompanive teknologjike Sllovake në këto tregje.

Në ditën e parë morën pjesë 26 përfaqësues të universiteteve publike dhe private, përfaqësues të institucioneve publike dhe organizatave mbështetesë së sektorit në një tryzeë të rrumbullakët.

Ekspertet Slovake prezantuan ekosistemin e industrive kreative në Slovaki, prezantuan dhe ndanë me pjesëmarrësit përvojen e fituar si dhe ndikimin e zhillimit të këtij sektori në ekonominë e vendit të tyre.

Më pas u vijua me një diskutim në grup i cili rezultoi me një hartëzim të ekosistemit të industrisë kreative në vendin tonë specifikisht në lidhje me:

  • Strukturen e sektorit dhe identifikimin e aktorëve kryesorë, identifikimin e kapitalit njerëzor, programeve të edukimit dhe formimit profesional, tekonologjisë së nevojshme për zhvillimin e sektorit, identifikimin e rajoneve me potencial për zhvillim, kuadri ligjor, skemave të financimit dhe mbështetjes, identifikimin e të dhënave, analizave apo studimeve.
  • Identifikimin e problemeve dhe vështirësive në zhvillimin e mëtejshëm të sektorit
  • Rekomandime apo propozime për politikbërësit për të forcuar potencialin rritës të këtij sektori

Në ditën e dytë morën pjesë 11 përfaqësues të universiteteve publike dhe private. Gjatë aktivitetit prezantoi Peter Kolesar i cili solli eksperiencën e Neuology dhe SOVVA me inkubatorët virtualë, co-spacing, programet e akselerimit si dhe tre raste studimore në botë.

Më pas ai vijoi me analizën SWAT të industrisë kreative në Shqipëri gjatë një sesioni brainstorming. Të ndara në dy grupe, pjesëmarrësit trajtuan dobësitë e evidentuara dhe përmes metodës fishbone u përcaktuan efektet në zhvillimin e sektorit. Diskutimet në grup konkluduan me hapa konkrete për përballimin e tyre.

Gjatë këtij aktiviteti dy ditore u pa roli i rëndësishëm i përfshirjes së diasporës në zhvillimin e sektorit kryesisht në financim dhe mentorim si dhe u panë nga afër disa shembuj pozitivë.

Gjithashtu u evidentuan sfidat me të cilat përballet industria si: Mungesa e aksesit në financa për kompanitë në sektorin e industrive kreative; Mungesa e një organizimi të unifikuar përfaqësues; Mungesa e edukimit për sipërmarrësit kreativë; Mungesa e të dhënave e industritë kreative për hartimin e politikave shtetërore; Mungesa e bashkëpunimeve mes universiteteve dhe kompanive; Probleme me eksportin dhe ndërkombëtarizimin. /ICTSlab

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve