Krasniqi – opozitës: Nëse i frikësoheni Presidentit, shkoni vetë në Bruksel

02.07.2018 18:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Krasniqi – opozitës: Nëse i frikësoheni Presidentit, shkoni vetë në Bruksel

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK’së, Memli Krasniqi, thotë se partitë opozitare duhet të pranojnë diskutimin për dialog sepse kjo është më e rëndësishme sesa interesat partiakë. Në lidhje me kundërshtimin që po i bëhet Presidentit Hashim Thaçi, Krasniqi thotë se opozita duhet t’i bashkohet ekipit nëse nuk duan që bisedimet t’ia bëjë vetëm një njëri.
Memli Krasniqi nga PDK ka kritikuar opozitën për refuzimin që po i bëhet diskutimin dhe arritjes së një konsensusi politik për fazën finale të dialogut me Serbinë,.

Ai ka komentuar edhe kundërshtimin e partive opozitare që Thaci të drejtojë negociatat me Serbinë.

“Nëse po i frikësohen Presidentit, pse nuk shkojnë bashkë me presidentin në Bruksel”, ka thënë Krasniqi në T7.

Shefi i GP të PDK’së thotë se bisedimet nuk duhet të shënohen vetëm me një njëri, pra Presidentin, prandaj thotë se duhet t’i bashkëngjitën partitë tjera.

“Nuk po mendojmë që vetëm një njëri duhet të udhëheq bisedimet. Edhe presidenti ka thënë se thotë për ekip”.

E pse Thaci ta udhëheq dialogun?

Krasniqi thotë se përfaqësuesja e lartë e BE’së, Federica Mogherini, e cila ndërmjetëson në dialogun mes Kosovës me Serbinë, i ka dërguar ftesat direkt presidentit Thaci, në emër të Kosovës.

Lidhur me qëndrimet e partive opozitare, të cilat kanë shprehur mosbesim ndaj presidentit Thacit, Krasniqi thotë se “nuk ka rrezik për marrëveshje të dëmshme sepse marrëveshja do të ratifikohet në Kuvend”.

“Nëse ulën dy palë në tavolinë, asnjëra nuk e përfiton maksimumin për të cilën nisën”, ka thënë tutje shefi i GP të PDK’së.

Krasniqi thotë se partitë politike duhet të lënë anash politikat ditore dhe të bëhen pjesë e dialogut sepse një dialog gjithëpërfshirës, sipas tij, e nxjerrë Kosovën më mirë nga dialogu.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Daut Haradinaj për listat e veteranëve: Turp, keni me e përplasë popullin mes vete

Daut Haradinaj për listat e veteranëve: Turp, keni me e përplasë popullin mes vete

Time Kadrijaj në listën e veteranëve mashtrues, thotë se nuk ka marrë asnjëherë pension

Time Kadrijaj në listën e veteranëve mashtrues, thotë se nuk ka marrë asnjëherë pension

Sylejman Selimi me porosi nga burgu për organizatorët e protestës

Sylejman Selimi me porosi nga burgu për organizatorët e protestës

Mbi 80 për qind e kallëzimeve penale nuk merren parasysh nga prokurorët në Kosovë

Mbi 80 për qind e kallëzimeve penale nuk merren parasysh nga prokurorët në Kosovë

Veterani i UÇK-së, Adnan Hyseni bën thirrje të korrigjohen listat

Veterani i UÇK-së, Adnan Hyseni bën thirrje të korrigjohen listat

Mediu: Dialogu me Serbinë të finalizojë njohjen e pavarësisë, me garantimin e integritetit të territorit

Mediu: Dialogu me Serbinë të finalizojë njohjen e pavarësisë, me garantimin e integritetit të territorit

Veseli në shënimin e 20 vjetorit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së në Likoc

Veseli në shënimin e 20 vjetorit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së në Likoc

Zv.ministri i FSK-së thotë se rajoni do të përfitojë nga shndërrimi i FSK-së në Ushtri të Kosovës

Zv.ministri i FSK-së thotë se rajoni do të përfitojë nga shndërrimi i FSK-së në Ushtri të Kosovës

Albin Kurti thotë se vetëm një idiot si Thaçi mund ta shpëtojë Vucicin

Albin Kurti thotë se vetëm një idiot si Thaçi mund ta shpëtojë Vucicin

Rrjeti i trenave Eurostar do të shkojë në grevë për kushtet e punës

Rrjeti i trenave Eurostar do të shkojë në grevë për kushtet e punës

Sirianët votojnë në zgjedhjet lokale për herë të parë pas shtatë vjetësh

Sirianët votojnë në zgjedhjet lokale për herë të parë pas shtatë vjetësh

Policia konfirmon se i vrari në Istog është një 29 vjeçar

Policia konfirmon se i vrari në Istog është një 29 vjeçar

Flet shqiptari që fitoi mandatin e dytë të deputetit në Suedi

Flet shqiptari që fitoi mandatin e dytë të deputetit në Suedi

Serbët i mbesin besnik Beogradit, por marrin para edhe nga Prishtina

Serbët i mbesin besnik Beogradit, por marrin para edhe nga Prishtina

James Mattis të hënën për vizitë në Maqedoni

James Mattis të hënën për vizitë në Maqedoni

Djali nga Skenderaj figuron gabimisht në aktakuzë se kishte vetëm 5 vjet në luftë, është në listën e mashtruesve

Djali nga Skenderaj figuron gabimisht në aktakuzë se kishte vetëm 5 vjet në luftë, është në listën e mashtruesve