Krasniqi: Një koalicion LDK-VV me Isa Mustafën në krye, nuk e lufton korrupsionin

28.08.2019 15:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Krasniqi: Një koalicion LDK-VV me Isa Mustafën në krye, nuk e lufton korrupsionin

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka thënë se nuk është fare i preokupuar nëse do të ndodhë një koalicion parazgjedhor mes LDK-së dhe VV-së.

Por, ai ka komentuar në dy drejtime vrapimin e këtyre dy partive për t’u bashkuar mese vete, transmeton Lajmi.net.

Krasniqi thotë për Periskopin se është frika e tyre për të shkuar të vetme në zgjedhje, pasi e dinë se PDK-ja do të jetë fituese e zgjedhjeve. Krasniqi thekson se mbështetja për PDK-në po rritet çdo ditë dhe se është i vetmi subjekt që do ta luftojë korrupsionin dhe do të sjellë ndryshime në vend.

Nënkryetari i PDK-së ka thënë po ashtu se edhe nëse ndodhë një koalicion i tillë, me Isa Mustafën aty, nuk do të ketë luftë kundër korrupsionit.

“Unë nuk e di dhe nuk e kam preokupim nëse ata do të formojnë një koalicion parazgjedhor apo jo. Por, unë di dy gjëra; së pari që asnjë luftë kundër korrupsionit nuk do të dalë nga ky koalicion, pjesë e të cilit është edhe Isa Mustafa, dhe e dyta është se ata kanë frikë të dalin vetëm në zgjedhje sepse ata e dinë që PDK po forcohet dhe po fiton besimin tek njerëzit se ne do ta luftojmë korrupsionin dhe do të bëjmë ndryshime në këtë vend. Ata kanë frikë”, ka thënë Krasniqi.

LDK dhe VV po përpiqen tash e disa ditë që të ndërtojnë një koalicion parazgjedhor, por pozitat e larta nuk po i lënë ata të merren vesh mes vete.

Dy subjektet po luftojnë për postin e kryeministrit.

Vjosa Osmani tashmë është zyrtarizuar si kandidate për kryeministre nga LDK-ja, ndërkaq VV ka kandidat kryetarin e saj, Albin Kurti.

Data 30 gusht është dita e fundit që ata të kenë një marrëveshje eventuale, pasi në këtë datë është edhe afati i fundit për konfirmim të koalicioneve parazgjedhore.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë