KQZ për certifikimin e rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve njofton presidentin Thaçi

29.11.2019 14:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
KQZ për certifikimin e rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve njofton presidentin Thaçi

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) e ka njoftuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, lidhur me certifikimin e rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve parlamentare për Kuvendin e Republikës së Kosovës, të cilat janë mbajtur më 6 tetor.

Këtë e ka bërë të ditur për Telegrafin, zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, i cili tha që së bashku me shkresën njoftuese, KQZ i ka bashkangjitur edhe një kopje të rezultateve të certifikuara për subjektet politike dhe kandidatët pjesëmarrës në këto zgjedhje.

Ndryshe, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar rezultatet e zgjedhjeve parlamentare para disa ditësh, ku ka shpallur Lëvizjen Vetëvendosje partinë fituese të zgjedhjeve.

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 26.270% të votave, Lidhja Demokratike e Kosovës ka marrë 24.548% të votave, Partia Demokratike e Kosovës ka marrë 21.234% të votave, koalicioni AAK-PSD ka marrë 11.515% të votave, Lista Serbe ka marrë 6.402% të votave, koalicioni NISMA-AKR-PD ka marrë 5.002% të votave.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Këshilltari i Thaçit: Aktualisht Grenell është jashtë procesit të dialogut Kosovë-Serbi

Këshilltari i Thaçit: Aktualisht Grenell është jashtë procesit të dialogut Kosovë-Serbi

Orlando uron për Kurban Bajram

Orlando uron për Kurban Bajram

Christian Lequesne: Kosova dhe Serbia nuk mund të anëtarësohen në BE nëse nuk e njohin sovranitetin e njëra-tjetrës

Christian Lequesne: Kosova dhe Serbia nuk mund të anëtarësohen në BE nëse nuk e njohin sovranitetin e njëra-tjetrës

Hoti uron besimtarët dhe apelon për respektim të masave

Hoti uron besimtarët dhe apelon për respektim të masave

Bajrami në Maqedoninë e Veriut falet me numër të vogël besimtarësh

Bajrami në Maqedoninë e Veriut falet me numër të vogël besimtarësh

​Bajram në pandemi, besimtarëve nuk iu lejua falja në xhami

​Bajram në pandemi, besimtarëve nuk iu lejua falja në xhami

Thaçi: Me shumë solidaritet e harmoni këtë Kurban Bajram

Thaçi: Me shumë solidaritet e harmoni këtë Kurban Bajram

Plan 9 pikësh i Miroslav Lajçakut për dialogun Kosovë – Serbi

Plan 9 pikësh i Miroslav Lajçakut për dialogun Kosovë – Serbi

Miratimi i buxhetit, Hoti: Do të nisim zbatimin e masave për rimëkëmbje ekonomike

Miratimi i buxhetit, Hoti: Do të nisim zbatimin e masave për rimëkëmbje ekonomike

Avokati 𝐒𝐚𝐡𝐢𝐭 𝐌𝐮𝐬𝐚 vdes nga Covid-19

Avokati 𝐒𝐚𝐡𝐢𝐭 𝐌𝐮𝐬𝐚 vdes nga Covid-19

Miratohet rishikimi i buxhetit edhe në leximin e dytë

Miratohet rishikimi i buxhetit edhe në leximin e dytë

Deputetët votojnë pro pagesës së rrezikshmërisë për zjarrfikësit

Deputetët votojnë pro pagesës së rrezikshmërisë për zjarrfikësit

Institucionet, cak i sulmeve kibernetike në Maqedoninë e V.

Institucionet, cak i sulmeve kibernetike në Maqedoninë e V.

Numri më i ulët i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë në Itali

Numri më i ulët i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë në Itali

Mbi 17 milionë raste me COVID-19 në botë

Mbi 17 milionë raste me COVID-19 në botë

Haziri falënderon “ELKOS-in” për donacionin dedikuar Spitalit të Gjilanit

Haziri falënderon “ELKOS-in” për donacionin dedikuar Spitalit të Gjilanit