KQZ certifikoi kandidatët e Listës Serbe pa i votuar fare, ligji u shkel sot

25.04.2019 19:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
KQZ certifikoi kandidatët e Listës Serbe pa i votuar fare, ligji u shkel sot

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa nuk është pajtuar me vendimin e KQZ-së për mos certifikim të kandidatëve të Listës Serbe për kryetar të katër komunave veriore të vendit, andaj edhe e ka anuluar.

Në lidhje me këtë vendim ka reaguar anëtari i këtij komisioni, Adnan Rrustemi i cili thotë se KQZ-së e miratoi Listen Serbe për zgjedhjet lokale pa votim dhe në shkelje të të gjitha ligjeve, njofton Klan Kosova.

”U ndalua votimi në KQZ. Kryesuesja e KQZ-së e miratoi Listen Serbe për zgjedhjet lokale pa votim dhe në shkelje të të gjitha ligjeve, praktikave dhe çdo parimi demokratik”.

”Vendimi i PZAP-së për tre kandidatët e Listës Serbe proceduralisht mundet vetëm ta udhëzojë KQZ-në që të rishikojë vendimin, por jo të imponohet ndaj KQZ-së. PZAP nuk mund të certifikojë kandidatë. Kjo çështje nuk mbyllet këtu”, shkruan ai në facebook, njofton Klan Kosova.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Këshilltari i Thaçit: Këta të VV-së po e arsyetojnë më së mirë shkarkimin e Osmanit

Këshilltari i Thaçit: Këta të VV-së po e arsyetojnë më së mirë shkarkimin e Osmanit

Avdullah Hoti zgjidhet nënkryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës

Avdullah Hoti zgjidhet nënkryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës

Aeroporti i Prishtinës i gatshëm për t’i rifilluar fluturimet, por për këtë vendos Qeveria e Kosovës

Aeroporti i Prishtinës i gatshëm për t’i rifilluar fluturimet, por për këtë vendos Qeveria e Kosovës

U përjashtova e diferencva sepse thashë kurrë me të korruptuarit, edhe për shkak se jam grua

U përjashtova e diferencva sepse thashë kurrë me të korruptuarit, edhe për shkak se jam grua

OBSH’ja ndryshon kriteret për t’u quajtur një pacient i shëruar nga koronavirusi

OBSH’ja ndryshon kriteret për t’u quajtur një pacient i shëruar nga koronavirusi

Mësohen emrat, kush votoi kundër shkarkimit të Vjosa Osmanit nga pozitat e saj në LDK

Mësohen emrat, kush votoi kundër shkarkimit të Vjosa Osmanit nga pozitat e saj në LDK

Vjen reagimi i këshilltarit të Vjosa Osmanit pas shkarkimit të saj nga pozitat në LDK

Vjen reagimi i këshilltarit të Vjosa Osmanit pas shkarkimit të saj nga pozitat në LDK

Zemaj viziton Spitalin e Gjakovës

Zemaj viziton Spitalin e Gjakovës

Milazim Krasniqi: Vjosa Osmani po tenton të themelojë një LDK të re

Milazim Krasniqi: Vjosa Osmani po tenton të themelojë një LDK të re

Shkarkohet Vjosa Osmani

Shkarkohet Vjosa Osmani

Prishtina edhe sot me më së shumti raste me COVID-19

Prishtina edhe sot me më së shumti raste me COVID-19

“New York Times”: Duke shtyrë përpara marrëveshjen Kosovë-Serbi, SHBA-ja “turbullon” aleancat

“New York Times”: Duke shtyrë përpara marrëveshjen Kosovë-Serbi, SHBA-ja “turbullon” aleancat

Shërohen edhe 38 persona,1055 raste aktive COVID-19

Shërohen edhe 38 persona,1055 raste aktive COVID-19

Lul Raka tregon nëse duhet rikthyer masat kufizuese pas shtimit të rasteve me koronavirus

Lul Raka tregon nëse duhet rikthyer masat kufizuese pas shtimit të rasteve me koronavirus

Arrin në mbi 2.000 numri i rasteve me Covid-19 në Kosovë

Arrin në mbi 2.000 numri i rasteve me Covid-19 në Kosovë

Edhe një i vdekur në Shqipëri nga COVID-19

Edhe një i vdekur në Shqipëri nga COVID-19