Kozakët ndërtojnë një bust të “perandorit romak”, Putin

19.03.2015 15:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kozakët ndërtojnë një bust të “perandorit romak”, Putin

Kozakët e Shën Peterburgut, kanë njoftuar se e kanë në plan që “Ditën e Fitores” në Rusi ta shënojnë duke e ngritur një bust të presidentit rus, Vladimir Putin në maskën e një perandori romak.

Skulptori, Pavel Greshnikov, momentalisht është duke punuar në përfundimin e punës në një version prej balte të bustit, që e paraqet Putinin me parzmore në formë pjate, shalle të rrjedhshme dhe një kurorë të përbërë prej fletave të dafinës.

Busti përfundimtar që do të ndërtohet prej broniz, pritet të zbulohet përballë stacionit të metros në periferinë veriore të Shën Peterburgut, më 9 maj, që rusët e festojnë si ditën kur sovjetikët kanë arritur fitore në Luftën e Dytë Botërore.

Andrei Polyakov, lideri i komunitetit të kozakëve të Shën Peterburgut, një grup që me krenari flet për reputacionin e tyre për patriotizëm të flaktë dhe fuqi ushtarake, ka thënë gjatë kësaj jave se projekti është inspiruar nga aneksimi i Krimesë dhe ajo që ai e quajti “politika e Putinit për të unifikuar territoret e lashta ruse”.

Polyakov iu ka thënë mediave vendore se ai e konsideron Putinin “mishërim të mashkullorësisë” dhe se Rusia sot është një “perandori e vërtetë”.

Skulptori Greshnikov në anën tjetër ka thënë se ai nuk pajtohet me të gjitha politikat e Putinit, porse ai është lideri i vetëm rus që në 50 vjet e kanë kryer punën e tij. /rel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Burri lyen me benzinë dhe i vendos flakën një të pastrehu

Burri lyen me benzinë dhe i vendos flakën një të pastrehu

Turqit në shpi shkaku i koronavirusit, dhitë e egra në kulm të shtëpisë

Turqit në shpi shkaku i koronavirusit, dhitë e egra në kulm të shtëpisë

Nuk pyesin për Koronavirus, seks, drogë dhe alkool. Policia u bën gjëmën të rinjve (FOTO)

Nuk pyesin për Koronavirus, seks, drogë dhe alkool. Policia u bën gjëmën të rinjve (FOTO)

Video e çiftit të moshuar bëhet hit në internet: Plaku me plis shihet duke e puthur një grua (Video)

Video e çiftit të moshuar bëhet hit në internet: Plaku me plis shihet duke e puthur një grua (Video)

“Ose vendosni maska ose do të njoftoj policinë”, plas grushti në supermarket

“Ose vendosni maska ose do të njoftoj policinë”, plas grushti në supermarket

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

I riu dhunon brutalisht gruan shtatzëne, pretendonte se ishte mbartëse e koronavirusit

I riu dhunon brutalisht gruan shtatzëne, pretendonte se ishte mbartëse e koronavirusit

Rrëfimi prekës i 23 vjeçares që ka pësuar 90% djegie në trup: Kam gjetur dashurinë e jetës, do të martohem

Rrëfimi prekës i 23 vjeçares që ka pësuar 90% djegie në trup: Kam gjetur dashurinë e jetës, do të martohem

Dimri më i ngrohtë i regjistruar ndonjëherë Evropa

Dimri më i ngrohtë i regjistruar ndonjëherë Evropa

E rëndë/ Babai sulmon seksualisht djalin e tij 6 vjeçar me shkop, pasi hëngri një tortë pa leje (Foto)

E rëndë/ Babai sulmon seksualisht djalin e tij 6 vjeçar me shkop, pasi hëngri një tortë pa leje (Foto)

Rrëmbeu vajzën e ish-gruas, e përdhunoi për 20 vite dhe bënë 9 fëmijë së bashku, dënohet me burg të përjetshëm

Rrëmbeu vajzën e ish-gruas, e përdhunoi për 20 vite dhe bënë 9 fëmijë së bashku, dënohet me burg të përjetshëm

Në Antarktik bora dhe akulli bëhen të kuqe

Në Antarktik bora dhe akulli bëhen të kuqe

Verbohet 25 vjeçarja, tentoi të lyente sytë me ngjyrë të zezë

Verbohet 25 vjeçarja, tentoi të lyente sytë me ngjyrë të zezë

Në Parlamentit britanik zbulohët “porta e fshehtë” 360 vjeçare

Në Parlamentit britanik zbulohët “porta e fshehtë” 360 vjeçare

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru