Kosovës mund t’i shtohet edhe Gjykata Speciale Kundërkorrupsion

29.04.2018 19:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosovës mund t’i shtohet edhe Gjykata Speciale Kundërkorrupsion

Sistemit të drejtësisë së Kosovës, në të ardhmen mund t’i shtohet një gjykatë speciale, e cila do të merret me luftimin e korrupsionit. Këtë e tha për Radio Kosovën, ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, sipas të cilit Kosova ka nevojë për një gjykatë të tillë.

Shoqëria civile mirëpret krijimin e kësaj gjykate, por kërkon që rekrutimi i gjyqtarëve të bëhet nga ndërkombëtarët.

Me qëllim të luftimit të krimit të organizuar e korrupsionit, sistemit të drejtësisë në Kosovës, në të ardhmen mund t’i shtohet edhe një Gjykatë Speciale për Korrupsionin. Sipas ministrit të Drejtësisë Abelard Tahiri, Kosova ka nevojë për një gjykatë të tillë dhe krijimi i saj mund të ndodhë pas reformave që po bëhen në sistemin e drejtësisë.

“Konsideroj se është e nevojshme është e domosdoshme krijimi i një gjykate speciale që do të merrej ekskluzivisht me lëndë që kanë të bëjnë me krim të organizuar dhe korrupsion. Jemi duke bërë analiza të thella sa i përket kësaj çështje dhe do të shohim nëse do të vije rekomandimi për krijimin e një gjykate të tillë ose jo”, ka thënë ai.

Krijimi i një gjykate që do të merrej ekskluzivisht krimin e organizuar e korrupsionit, është i mirëpritur edhe nga shoqëria civile.

Betim Musliu nga Instituti i Kosovës për Drejtësi, organizatë kjo që vitin e kaluar rekomandoi krijimin e kësaj gjykate, tregon se pse patën rekomanduar themelimin e një gjykate të tillë.

“Duke parë kapjen e sistemit të drejtësisë nga politika, besojmë se kjo gjykate është një nevojë e domosdoshme dhe do të shërbente si institucion i cili në mënyrë të pavarur do të mund të luftonte dukurinë e korrupsionit dhe krimit të organizuar”, theksoi Musliu.

Drejtori i Institutit të Kosovës për Drejtësi, Betim Musliu, pohon se kurdo që të krijohet kjo gjykatë, përzgjedhjen e gjyqtarëve do të duhej bënin ndërkombëtarët, në të kundërtën edhe kjo gjykatë nuk do të ishte e pavarur nga politika. Por, që kjo të ndodhë, duhen ndryshime kushtetuese. Musliu, mendon se për një gjykatë e cila do të kishte gjyqtarë të pavarur ja vlejnë ndryshimet kushtetuese.

Ndryshe, Kosova që nga paslufta ka probleme me luftimin e korrupsionit e krimit të organizuar, e luftimi i tyre është kusht për liberalizimin e vizave dhe rrugëtimin e vendit drejt Bashkimit Evropian.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Begolli thotë se Telekomi nuk do të falimentojë, synon kredi për përmirësim të teknikës

Begolli thotë se Telekomi nuk do të falimentojë, synon kredi për përmirësim të teknikës

Presidenti austriak: Do të ishte zhgënjim i madh nëse kosovarëve nuk u hiqen shpejt vizat

Presidenti austriak: Do të ishte zhgënjim i madh nëse kosovarëve nuk u hiqen shpejt vizat

Haradinaj – Thaçit: Nëse mendon dikush që mund të më disiplinoj me një karrige, gabim e ka

Haradinaj – Thaçit: Nëse mendon dikush që mund të më disiplinoj me një karrige, gabim e ka

Haradinaj: Le ta harrojnë idenë se njohja nga Serbia vjen me shkëmbime territoresh

Haradinaj: Le ta harrojnë idenë se njohja nga Serbia vjen me shkëmbime territoresh

Bramertz thotë se Specialja do të vonojë që të sjellë drejtësi për viktimat në Kosovë

Bramertz thotë se Specialja do të vonojë që të sjellë drejtësi për viktimat në Kosovë

Deputeti i Merkelit ia rikujton Serbisë se pa e njohur Kosovën s’mund të hyjë në BE

Deputeti i Merkelit ia rikujton Serbisë se pa e njohur Kosovën s’mund të hyjë në BE

Haradinaj i lumtur që Musa Cena është anëtar i AAK-së, shkarkimin ia bëri më të lehtë

Haradinaj i lumtur që Musa Cena është anëtar i AAK-së, shkarkimin ia bëri më të lehtë

TURPI I MADH I AKADEMISË: Pse Kryeministri i parë i Kosovës mbeti jashtë Enciklopedisë?

TURPI I MADH I AKADEMISË: Pse Kryeministri i parë i Kosovës mbeti jashtë Enciklopedisë?

Qeveria të ketë prioritet problemet e mëdha të zhvillimit të biznesit

Qeveria të ketë prioritet problemet e mëdha të zhvillimit të biznesit

Varroset 30-vjeçarja që u godit nga vetura te rruga B

Varroset 30-vjeçarja që u godit nga vetura te rruga B

Këto janë vendet që do të mbesin pa rrymë

Këto janë vendet që do të mbesin pa rrymë

Osmani: I mirëseardhur qëndrimi i palëkundur i Gjermanisë kundër prekjes së kufijve

Osmani: I mirëseardhur qëndrimi i palëkundur i Gjermanisë kundër prekjes së kufijve

Serbia vazhdon të konsiderojë formimin e Ushtrisë së Kosovës të rrezikshme

Serbia vazhdon të konsiderojë formimin e Ushtrisë së Kosovës të rrezikshme

Haradinaj thotë se do të marrë masa ndaj ministrave që e keqpërdorin detyrën zyrtare

Haradinaj thotë se do të marrë masa ndaj ministrave që e keqpërdorin detyrën zyrtare

Nga viti i ardhshëm pensionistëve ju rriten pagat për 20%

Nga viti i ardhshëm pensionistëve ju rriten pagat për 20%

Asambleistja e LDK-së vendos nëse do të kalojë në AKR

Asambleistja e LDK-së vendos nëse do të kalojë në AKR