Kosovë-Shqipëri, tarifat e “Roaming”-ut ulen nga data 15 qershor

13.05.2019 17:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosovë-Shqipëri, tarifat e “Roaming”-ut ulen nga data 15 qershor

Zvogëlimi i tarifave të “Roaming”-ut në telekomunikim mes Kosovës dhe Shqipërisë do të fillojë të aplikohet më 15 qershor të këtij viti, siç njoftoi Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare i Kosovës (ARKEP).

“Kosova dhe Shqipëria kanë rënë dakord që procesi i reduktimit të tarifave të fillojë nga data 15 qershor 2019, fillimisht nëpërmjet aplikimit të modelit RLAH+, reduktim i cili do të sjellë efekte pozitive të menjëhershme te qytetarët e të dyja vendeve, pasi do të ketë zvogëlim rreth 90 për qind nga kostoja aktuale e përdorimit të telefonisë në roaming”, thuhet në njoftim.

Sipas ARKEP-it, heqja e plotë e tarifave “Roaming” për qytetarët e dyja vendeve do të bëhet nga 1 korriku i vitit 2021. Heqjen e tarifave të telekomunikimit për vendet e Ballkanit Perëndimor e ka kërkuar Bashkimi Europian, si formë lehtësimi për komunikimet ndërmjet qytetarëve.

Tarifa e “Roaming”-ut nënkupton telekomunikimin dhe shërbimin që qytetarët përdorin në një shtet tjetër, nga një qendër e operatorit të telefonisë mobile. Këto tarifa janë kryesisht dyfish më të larta sesa ato që përdoren për telekomunikim brenda një shteti./Tch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti: Telekomi do ta ketë mbështetjen e Qeverisë së Kosovës

Hoti: Telekomi do ta ketë mbështetjen e Qeverisë së Kosovës

Masakroi nënën dhe ia vari kokën te porta e shtëpisë, nis seanca gjyqësore ndaj 44 vjeçarit Olsi Çekiçi

Masakroi nënën dhe ia vari kokën te porta e shtëpisë, nis seanca gjyqësore ndaj 44 vjeçarit Olsi Çekiçi

Ngjarje e rëndë në Ferizaj, dyshohet se djali me probleme mendore vrau nënën

Ngjarje e rëndë në Ferizaj, dyshohet se djali me probleme mendore vrau nënën

Vritet një grua në Ferizaj

Vritet një grua në Ferizaj

Ligji anti-COVID, mbahet dëgjim publik

Ligji anti-COVID, mbahet dëgjim publik

Thaçi: “Abeja” me shokë dhanë kontribut të pakrahasueshëm në luftën e UÇK-së

Thaçi: “Abeja” me shokë dhanë kontribut të pakrahasueshëm në luftën e UÇK-së

Kërcënohet me vdekje një person në Drenas

Kërcënohet me vdekje një person në Drenas

Qeveria synon të krijojë fond të veçantë për sigurimin e kulturave bujqësore

Qeveria synon të krijojë fond të veçantë për sigurimin e kulturave bujqësore

Nga sot fillon ekzekutimi i 170 eurove të parapara nga Pako Emergjente

Nga sot fillon ekzekutimi i 170 eurove të parapara nga Pako Emergjente

Haziri: Java e ardhshme vendimtare për Qeverinë e Kosovës, priten zhvillime nga Dhomat e Specializuara

Haziri: Java e ardhshme vendimtare për Qeverinë e Kosovës, priten zhvillime nga Dhomat e Specializuara

Punëtori ia merr pazarin në vlerë 4 mijë e 500 euro dhe largohet nga vendi i ngjarjes

Punëtori ia merr pazarin në vlerë 4 mijë e 500 euro dhe largohet nga vendi i ngjarjes

Nga sot testimet për COVID-19 bëhen edhe në laboratorë privatë, ja sa është çmimi për një test

Nga sot testimet për COVID-19 bëhen edhe në laboratorë privatë, ja sa është çmimi për një test

COVID-19: 3 mijë e 976 raste aktive në Kosovë

COVID-19: 3 mijë e 976 raste aktive në Kosovë

Sot fillojnë punët për rehabilitimin e sheshit “Adem Jashari” në Skenderaj

Sot fillojnë punët për rehabilitimin e sheshit “Adem Jashari” në Skenderaj

​Rally of Hope bashkon mbi 100 milionë njerëz

​Rally of Hope bashkon mbi 100 milionë njerëz

Për shkak të punimeve, disa lagje të Prishtinës pa energji elektrike

Për shkak të punimeve, disa lagje të Prishtinës pa energji elektrike