Kosova vlerësohet ndër vendet me nivelin ekstrem të riskut për investitorët

09.08.2019 07:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova vlerësohet ndër vendet me nivelin ekstrem të riskut për investitorët

Kosova është vlerësuar me notën më të dobët, “E”, e që i referohet nivelit ekstrem të riskut. Ndërkohë që bashkë me Kosovën janë edhe 14 shtete të tjera në të gjithë botën që janë në nivel ekstrem të riskut. Ky vlerësim është bërë nga agjencia franceze e vlerësimit të riskut “Coface”. Kjo agjenci mat riskun për faliment të biznesit, dhe shërben si një indikator për investitorët e huaj që duan të vijnë në vendet respektove, shkruan sot Koha Ditore.

Nota “C” i referohet riskut të lartë. Krahasuar me vendet e tjera të rajonit, Shqipëria është më mirë se Kosova, që merr notën më të dobët, “E”, e që i referohet nivelit ekstrem të riskut. Bosnjë-Hercegovina ndërkohë ka po ashtu një nivel të njëjtë risku me Shqipërinë, “C”. Vendet e tjera ndërkohë janë një shkallë më lartë, pranë nivelit të pranueshëm të riskut.

Asnjë prej vendeve të Ballkanit Perëndimor nuk ka pësuar ndryshim në nivelin e riskut, sa i përket raportit të “Coface”, që i referohet tremujorit të dytë të vitit 2019. Në të gjithë Evropën vetëm niveli i riskut në Islandë është rishikuar, në rënie, paçka se mbetet në nivelin A3 e që është niveli i kënaqshëm.

Në nivel global vetëm Norvegjia, Belgjika dhe Zvicra janë tri vendet që kanë nivelin më të ulët të riskut, duke marrë notën A. (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik